banner851

banner614

4 KİŞİ TEDBİRSİZLİKTEN ÖLDÜ

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Düzce Oda Temsilcisi Sedef Sönmez Buçgün Siirt’in Şirvan ilçesinde bilim ve tekniğe aykırı yöntemler nedeniyle maden kazası yaşandığını ifade ederek 4 vatandaşın hayatını kaybettiği olay hakkında yetkililere uyarılarda bulundu.

banner619
Gündem 19.11.2016, 11:09 19.11.2016, 11:10
2732
4 KİŞİ TEDBİRSİZLİKTEN ÖLDÜ

Siirt’in Şirvan ilçesinde yaşanan maden kazasıyla ilgili açıklama yapan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Düzce Oda Temsilcisi Sedef Sönmez Buçgün, madende meydana gelen göçüğün tedbirsizlik, işçi güvenliğinin önemsenmemesi, taşeronlaştırma, özelleştirme, bilim ve tekniğe aykırı yöntemler nedeniyle gerçekleştiğini söyledi.

Doğa olayları, yaşam alanlarının rant aracı haline getirilmesiyle afete dönüştüğü belirten Buçgün, “Bu felaketlerin son bulması için bilimsel yöntemler ve toplum yararını gözeten anlayışımızla yetkilileri uyarıyoruz. Yetkililer işçi kazası ile ilgili çalışma yapan tüm meslek odalarının yaptığı çalışmaların sonuçlarını görmeli ve bu sonuçlardan yararlanarak bir an önce gerekeni yapmalıdır. Siirt’te yaşanan felaketin son olmasını diliyoruz.” dedi.

Şirvan'da bakır madeninde önceki akşam meydana gelen faciada, yamaçtan kopan 1 milyon metreküplük toprak ve kaya parçasının sahaya akmasıyla 4 işçi ölmüş 12 işçi kaybolmuştu.
 

banner844
Yorumlar (1)
İlginç 5 yıl önce
Hanımefendinin söylediklerine katılmakla birlikte; kendisi mimarlar odası temsilcisi, çok iyi bilmediği konularda fikşr yürütmesi enteresan. Bir maden jeoloğu veya maden mühendisi, bu kazanın sebebini daha iyi yorumlayabilirdi.