banner851

banner614

7'NİN ÜZERİNDE OLACAK!

banner619

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'den Düzce'nin de üzerinde bulunduğu Kuzey Anadolu Fay Hattı ile ilgili dikkat çekici açıklama... En tehlikeli fay hattının Kuzey Anadolu Fay Hattı olduğunu belirten Bakan Özhaseki, "Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın ucundaki segmentteki fay hattı 500 senede bir patlıyor. Şimdi "Süre doldu" diyorlar. Bütün hocalar bunu söylüyor. 2030'a kadar bu deprem bekleniyor ve 7'nin üzerinde olacak." dedi.

banner846
Gündem 22.10.2017, 14:38 24.10.2017, 09:42
6391
banner844

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri’de Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’na katıldı. Özhaseki, kurultaydaki konuşmasında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Kentsel dönüşüm çalışmalarının her yönüyle değerlendirildiği kurultayda deprem riskine dikkat çeken Bakan Özhaseki, Türkiye’nin bir bölümünün deprem kuşağında yer aldığını belirtti.

Düzce'nin de bulunduğu 1 ve 2'nci derecede olan deprem alanının miktarının yüzde 66 olduğunu ifade eden Özhaseki, nüfusun yüzde 71'nin de bu bölgelerde yaşadığını söyledi.

"Bolu'da olur, Abant'ta olur"

Türkiye'de son yüzyıl içerisinde 6 ve üzeri şiddette 56 ayrı deprem olduğunu hatırlatan Özhaseki, "Korkutmak için söylemiyorum ama bunları söylemeliyiz. Birbirimizi uyarmadan iyi bir iş yapmış olmayız. 1939'da Erzincan'da bir deprem olmuş, 3 sene sonra Niksar'da, 1 sene sonra Tosya'da oluyor. Çizgi devam ediyor. Bolu'da olur, Abant'ta olur. 1999'da Gölcük'te vurdu. Dümdüz bir çizgi, Kuzey Anadolu Fay Hattı diyorlar. Şimdi Marmara açıklarında bekleniyor. Hocalar bunu söyledikten sonra bu fay hattının hareketli olduğu, yakın bir zamanda patlayacağı tehlikesini uyardıktan sonra, bir de diyorlar ki 'Zaten yerin altında olan bu işi çok bilebilme imkanımız yok ancak geçmişe doğru hareketlenmelere bakarak, onun periyotlarına bakarak, zaman dilimlerine bakarak kaç senede bir orada deprem olduğunu bilebiliriz.' diyorlar. Marmara'da 5 tane segment var. En tehlikeli olan Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın ucundaki segmentteki fay hattı 500 senede bir patlıyor. 550'li senelerde patlamış, 950-960'larda yeniden bir hasar oluşmuş, 1500'lerde var. Şimdi "Süre doldu" diyorlar. Bütün hocalar bunu söylüyor. Bu iki konuda hocalar hemfikir. 2030'a kadar bu deprem bekleniyor ve 7'nin üzerinde olacak."

Haber: C: ÜSTÜNER

Yorumlar (8)
Necmi 4 yıl önce
Mütaitler ne yapacak yoksa ac kalirlar karlari az olur bu yüksek katli binalarin sorumlulari mütaitlerdir
Can . D 4 yıl önce
YÜKSEK BINALARDAN BU KORKU NE HE JAPONYADA GÖGDELEN VAR NERDEYSE HERGÜN DEPREM OLUYO BURDA MESELE GÖGDELENI BINALARI SAGLAM YAPMAK DEMIRDEN BETONDAN CALMAMAK BURDA CIKMISLAR 6 KAT COKMUS HANGI CAGDA YASIYON HE SEN IKI KAT YAP DEMIR EKSIK
Yuri 4 yıl önce
Düzce de 4 kata izin verenlerin yatacak yeri yok!
deprem 4 yıl önce
Konuralpdeki gökdelenler toplu mezar.Melenin kenarındaki yurt kuvvetli selde gider.Bibalar 3 kattan 4 kada çıkaran zihniyet oruç kafasındaydı dimi.
dsnız 4 yıl önce
sayın bakanım duzceye gel bır bak once 2 kat sonra 3 kat sımdı 4 kat eskıler 5 kat 6 kat kedı basamagı gıbı bu işler plan proje ile yapılır ünuversıteye gıdersın bır plan yaptırırsın kac kat olacaksa bastan uygulanır her gelen farklı yapma
düzcelı 4 yıl önce
pekı hala hasarlı bınalara goz yunuyorsunuz kat sayısı 42 cıkardınız bu sorumluluk sızın bakan sızsınız beledıye sızsınız ben vadandaş olarak ne yapabılrım kanun cıkarın ve uygulayın duzce kobpıle kensel donusum olmalı
konuralp 4 yıl önce
EE konuralpteki gökdelenler yapıldı, yapılıyor
aziziyeli 4 yıl önce
o zaman altı kata çıkartalım kat sayısını nıye çıkardınız bu inşaat kat sayısını 4 e bu mıllete nasıl olsa koyun bir daha deprem olmazdmiş ondan ses çıkarmazlar