banner851

banner614

81 İL YARIŞ HALİNDE

Bilim, Saniye ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobilin CEO’sunun belirlenmesinin ardından fabrikanın nerede kurulacağı konusunda açıklamalarda bulundu. Özlü, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 81 ilin yarış halinde olduğunu ama Filyos’un daha ön planda olduğunu ifade etti.

banner619
Gündem 18.06.2018, 09:38 18.06.2018, 16:13
1722

Türkiye’nin otomobilini üretecek 5 şirketin belirlenmesinin ardından şirketin kuruluşu ve CEO’nun atanması da tamamlandı. Şimdi ‘üretimin yapılacağı fabrikanın hangi ilde kurulacağı merakla beklenirken, bütün iller Türkiye’nin otomobiline ev sahipliği yapmak istiyor.

Yerli otomobilin üretim ve pazarlama merkezi olmak için neredeyse 81 il de aday. Üretim merkezinin Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ’nin üst yöneticiliğine (CEO) getirilen Mehmet Gürcan Karakaş’ın göreve başlayacağı 1 Eylül öncesinde açıklanması bekleniyor.

“Bu süreç sonunda mahalle bazlı kentsel dönüşümler uygulayacağız”
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada yerli otomobil için Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos’u işaret etti. Özlü, “Filyos Endüstri Bölgesi’nin ana alanlarından birisi motorlu kara taşıtları olacak. Dolayısıyla Filyos’un şansı çok yüksek. Çok sayıda ilden talep var. Ama değerlendirme kriterleri arasında . Bu süreç sonunda mahalle bazlı kentsel dönüşümler uygulayacağız. Çünkü ihracat olacak. Bu bakımdan Filyos’un şansı yüksek” şeklinde konuştu.

Yerli otomobil fabrikasının nerede kurulacağına ise üretim ve pazarlama konusunda illerin sahip oldukları avantajlar belirleyecek. Bu bakımdan hem konum hem de denize yakınlık konusunda bir çok il fabrikanın kurulacağı iller arasında yer alıyor.

Diğer taraftan Bakan Özlü, yerli otomobilin şu an üretime başlaması halinde çok sayıda talep alacaklarını ve maddi olarak yerli otomobil için ciddi yatırım yaptıklarını da sözlerine ekledi.


Haber: M.AYDIN

 
 
Yorumlar (10)
. 3 yıl önce
Daha fabrikası yok ama 2 yıl sonra uretime geçecek ne iş
Herşeyi sattılar. 3 yıl önce
Ülkemin Limanları ,maden sahaları, tesisleri, tekeli, tüpraşı, telekomu, şeker fabrikaları satılmış, hala fabrika yapıldığını sanan var.Fabrika yapacak var olanı satarmı?
beyköydeliler çadır mı 3 yıl önce
beyköyde iki organize sanayii,gümüşovada organize sanayi yol boylarındaki fabrikalar hep çadır dimi.eyy her şeyi sattılar yorumcusu.
Gariban vatandaş 3 yıl önce
Müminlerde yapılacak
O 3 yıl önce
HECIZ RAPASI ÇOP KONAN YER IDEAL
Uzel arazisi düzce için s 3 yıl önce
Düzcede uzel fabrika arazisi var yatırım yapılmayı bekliyor sayın bakanımız bu arazinin değerlendirilmeli Düzce'ye şans bir alanı gelebilir
Düzceli 3 yıl önce
Bakan düzceli düzceye fabrikası yakışır ama sanmam
düzceli 3 yıl önce
yıgılcada kınık köuünde olacak
Vatandaş 3 yıl önce
Hiç kimse ümitlenmesin hiç bir yerde yapılmayacak seçim yatırımı bunlar en büyük vergiyi araçlardan alıyor enayimi yerli otomobil yaparsa vergi alamayacak
utanacakmısın 3 yıl önce
o oto yapılınca uatnıcakmısın.işiniz sadece boş konuşmak.ak parti büyük projelerin partisi.kanalistanbullar,en büyük havalimanı,yüzlerce tüneller,yollar,fabrikalr vs.sizin aklınız almaz.siz boludağını delemiyordunuz be.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın