banner851

banner955

AÇLIK SINIRI ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDE

Türk-İş, mayıs ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 2 bin 438, yoksulluk sınırını ise 7 bin 942 lira olarak hesapladı.

Gündem 27.05.2020, 14:00 27.05.2020, 13:40
3280
AÇLIK SINIRI ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDE
banner1032

Türk-İş Konfederasyonundan yapılan yazılı açıklamada, küresel salgın yeni tip koronavirüsün (Kovid-19), başta dar ve sabit gelirli kesimler olmak üzere tüm toplumu olumsuz etkilediği belirtildi.

“Yoksul kesimin harcamaları gıda ağırlıklıdır”

Alınan önlemlerle sağlık alanında koruyucu politikaların uygulandığı, ekonomik ve sosyal alanda özellikle işsizlik ve düşük gelir veya gelirsizliğin, en önemli sorun olduğu ifade edilen açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi:

"Bu dönemde sosyal politika uygulaması olarak 'temel gelir' önem kazanmıştır. Yoksullara yönelik destek geliri uygulaması ile birlikte merkezi ve yerel yönetimlerin yaptıkları yardımlar yaygınlaştırılmıştır. Burada temel sorun, yoksullara yönelik yapılan yardımların, temel ihtiyaçları ne ölçüde karşılayabildiğidir. Yoksul kesimin harcamaları gıda ağırlıklıdır. Dört kişilik bir ailenin sadece gıda için yapması gereken harcama tutarı net asgari ücretin üzerindedir."

4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için…

Türk-İş'in mayıs ayı "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasına yer verilen açıklamada, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarının (açlık sınırı) bu ay 2 bin 438 lira 24 kuruş olduğu kaydedildi.

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarının ise (yoksulluk sınırı) 7 bin 942 lira 17 kuruş olduğu aktarılan açıklamada, bekar bir çalışanın "yaşama maliyeti"nin aylık 2 bin 961 lira 13 kuruş olarak hesaplandığı belirtildi.

Açıklamaya göre, "mutfak enflasyonu"ndaki değişim mayıs ayı için şöyle oldu:

"Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 2,71 oranında arttı. Yılın ilk 5 ayı itibarıyla fiyatlardaki artış yüzde 12,74 oranında oldu. Gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 14,80 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 12,82 olarak hesaplandı." (AA)

banner844
Yorumlar (7)
Kerim 2 yıl önce
Abartı 2 kardeşim dinimizde Allah'ın emri infak. Fazla geleni biriktirme dağıt.
Merkel bile kıskanıyor. 2 yıl önce
Alman başbakan Merkel isyan etmiş.. Üç artı bir dairede otur, Market alışverişini kendi cebinden kendin al. İki koruma bir şöför.. Yeter deyip Türkiyeye iltica eder..
Abarti2 2 yıl önce
nede aç. Benim gelir 10bin ama ben 3binlik yaşıyorum, telefonum 32lik ve parmak okuyor 450 ye aldım. Aysung markaya ne gerek var. Suyumu çilimli den ekmegimi fırından dünün ekmeği olarak alıyorum. Ramazandada bir çok ya
Abartı 2 yıl önce
Hangi kriterler var burda, avm de oturup milletin gözünü. İçine baka baka yememek mi yoksulluk, bence ayağını yorganına gore uzatan kişi ne yoksul kalır nede aç. Benim gelir 10bin ama ben 3binlik yaşıyorum, telefonum 32lik ve parmak okuyor 450 ye aldım. Aysung markaya ne gerek var. Suyumu çilimli den ekmegimi fırından dünün ekmeği olarak alıyorum. Ramazandada bir çok yardim yaptım fakirin hakkini verdim. Ben verdikçe Allah bana daha çok veriyor elhamdülillah, kahve yok alkol sigara yok. Boş durmam. Ayda 150 lira yumurta alirdim köyden, 4 tavuk aldım, kapalı büyük kafes yaptım seyyar evin atıkları 30 liralık yem, taze yumurta oldu. Apartman tepelerini bırakın köye inin, bahçeler boş, sağlık buralarda, köyde bin lira bile yeter geçinmeye, kalkinacak türkiye sanaisiyle insani ve iktisadiyla kalkınabilir. Bırakın bu açlık sınırını açlıktan kimse ölmemiş.
kazım kazım 2 yıl önce
bu ne sacmalık aclık sınırı bu kadar olurmu biz gayet rahat geciniyoruz 1500 emekli maaşınla sağolsun lar büyüklerimiz bize bunu reva gördüler bu kadar kendilerine ben 2 senelik maaşımı bagışlayacagım başka hiç bir geliri olmadan yaşasınlar bakalım bu parayla yazıklar olsun
Vatandaş 2 yıl önce
Ne açız ne tokuz ahahhahaha
Uçuyoruz tutmayın.. 2 yıl önce
Memleket güllük gülistanlık.. Avrupa bizi kıskanıyor.. Daha yeni adam başı 2.500 TL yardım almışız (Bizim haberimiz yok).. Uçağımız havada, otomuz yollarda..Verr Mehteri..
22
parçalı bulutlu