banner851

banner614

ADD’DEN 87. YIL MESAJI

İzmir’in Menemen kasabasında “Din elden gidiyor, Şeriat isteriz” ayaklanmasında şehit olan Mustafa Fehmi Kubilay ve arkadaşlarının 87.ölüm yıldönümü olması dolayısıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi Başkanı Atay Yılmaz, yazılı basın açıklaması yaptı. Türkiye Cumhuriyetine karşı yine aynı gerici faaliyetlerde bulunulduğunu kaydeden Yılmaz, “Türkiye Cumhuriyeti Şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi olamaz.” dedi.

banner619
Gündem 24.12.2017, 13:37 25.12.2017, 18:12
953

Kubilay Olayı’nın 87.yıldönümü…
23 Aralık, Devrim Şehidi Mustafa Fehmi Kubilay’ın ölümünün 87. Yılı olması dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi Başkanı Atay Yılmaz şehit olan Fehmi Kubilay’ı, Bekçi Şevki ve Bekçi Hasan’ı saygı ile andıklarını belirterek şunları kaydetti:

“23 Aralık 1930 tarihinde İzmir ilinin Menemen kasabasında Nakşibendi Derviş Mehmed’in önderliğinde bir grup insan ‘Din elden gidiyor, Şeriat isteriz’ şeklinde bağırarak yürüyüşe geçtiler. Bunun üzerine yedek subay Kubilay bir Manga asker ile olaya müdahale etmek için olay yerine geldi. İsyancılar Mustafa Fehmi Kubilay’ın başını keserek şehit ettiler. Aynı zamanda Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki şehit oldular Bu olay Türkiye Cumhuriyeti tarihine “Kubilay Olayı” olarak geçmiştir. Bu olay kara bir leke olarak hafızalardaki yerini almıştır. Bu kalkışma daha sonra ordu birlikleri tarafından sert bir şekilde bastırılmış, dokuz isyancı Kubilay’ın şehit edildiği yerde asılmıştır.”

“Dinci faaliyetler Türkiye Cumhuriyeti için tehlikeli”
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde de aynı gerici güçlerin faaliyet içinde olduğunu kaydeden Yılmaz, şu ifadelerde bulundu:

“Halkın dinsel inançlarını sömüren tarikat ve cemaatler günümüzde güçlenmiş, toplumda etkin duruma gelmişler, Devlet içinde yapılanmışlardır. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak bu faaliyetleri reddediyor ve bu dinci faaliyetleri Türkiye Cumhuriyeti için tehlikeli olduğunu ifade ediyoruz. Demokrasi ve hukuku kullanarak laik Cumhuriyetin din devletine dönüştürme faaliyetleri ısrarla sürdürülmektedir. Sosyal laik, demokratik hukuk devletinden yana olan bizler bu faaliyetlerin başarısız olması için azimle kararlılıkla çalışmalarımızı sürdüreceğimizi kamuoyu ile paylaşmak isteriz.”

“Türkiye Cumhuriyeti Şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi olamaz”
Atatürk’un kurduğu Cumhuriyetive devrimlerini koruma, savunma ve yaşatma yolundaki ilk şehitler olan Mustafa Fehmi Kubilay, Bekçi Şevki ve Bekçi Hasan’ın unutulmayacağını belirten Yılmaz, “Büyük kurucumuz, kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözünü tekrarlıyoruz. “Türkiye Cumhuriyeti Şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi olamaz.” Dedi.

Haber: Ö.YILMAZ

banner844
Yorumlar (39)
yuriye 4 yıl önce
Çok seviyorsan al bir tane heykel git yanına yılbaşı hediyesi olarak tekeri ver mutlu noeller dile
cezmi 4 yıl önce
bir düzmece senaryo ile memeleketin bir evladı kubilay teğmene kıydıran takım çıkmış memeleket şeyhler devleti olamaz diyor O ÇAKMA ŞEYH ve avanesine o olayı tertip ettiren dedeleriniz di ..bırakın bu yalan senaryoları artık bir kısım yeminli din düşmanı dışında bu yalan artık yemiyor başka şeyler bulun ...biraz daha inandırıcı olmasına dikkat edin ..
yasaklı 4 yıl önce
Şu an Türkiye Cumhuriyeti Şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi.. Aktrollerin kol gezdiği hukukun adaletin kalktığı yer.. biatlar ülkesi..
demokrasi gerekir 4 yıl önce
ne din düşmanlığı ne de Atatürk .bize demokrasi gerekir. din ile alakası olmayan putçu tarikat ve cemaatçiler de ,Atatürk ü putlaştıran aşırılar da bize lazım değil. uzak olsunlar
cevap 4 yıl önce
arap kültürünü islamiyet sanmakla,batı medeniyetini çağdaşlık sanmak hep aynı hata..rahmetli muhsin yazıcıoğlu ne güzel demiş..bu din ve peygamber araplara gelmedi bütün insanlığa geldi..ebu cehil ve ebu leheb te araptı islam düşmanı
Adsız 4 yıl önce
neyın tartısmasını yapıyorsunuz. dıne laf atmaya ne meraklısınız. adam orda baska bırsey dıyor bızımkıler akpye cevırıyor hemen bırakın bu nefretı halk kımı secıyorsa ona ıtaat edeceksınız. Bos gezıpte bos yorum yapmayın.
Mustafa Kemal Atatürk 4 yıl önce
Ben bile bu sözden rahatsız olup, taaa öteki dünyadan size cevap veriyorum. kemiklerimi sızlatmayın pis ve dinsiz işlerinize benim adımı alet etmeyin. benim böyle bir düşüncem yok... Mustafa Kemal Paşan’ız
Duzceli 4 yıl önce
Bu dernegi hic sevmem. Duzcedene isleri var. Duzce ki hafizlar diyaridir. O kadar...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın