banner851

banner614

ADD’DEN SERT ÇIKIŞ

Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi Başkanı Atay Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çocuk evlilikleri konusundaki açıklamasına ilişkin çocukları okul çağında evliliğe özendirmenin ilkellik olduğunu belirterek, “Çocuklar evlenmez, evlendirilemez” dedi.

banner619
Gündem 10.01.2018, 15:42 11.01.2018, 16:08
859

Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çocuk evlilikleri konusunda gündeme gelen basın açıklamasına ilişkin Düzce Anıtpark Meydanı’nda toplandı. “Andımıza uyacağız, çocuklarımızı koruyacağız” pankartı açarak tepki gösteren dernek üyelerine CHP Merkez İlçe Başkanı Alaeddin Duran ve partililer de destek verdi.

“Yersiz, anlamsız, mantıksız ve akıl dışı”
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kızların dokuz, erkeklerin ise on iki yaşında evlenebileceği görüşünü dile getirmesine ilişkin konuşan Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi Başkanı Atay Yılmaz şu ifadelerde bulundu:

“Türkiye Cumhuriyeti laik bir devlettir. Laiklik devlet ve toplum düzeninin akıl ve bilime dayandırmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devletini 1924 Anayasasının 2. maddesinde yer alan ‘Türkiye Cumhuriyetinin dini İslamdır’ ifadesini 1928 yılında kaldırmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti 1928 yılından itibaren din devleti değildir. 1937 yılında ise Cumhuriyetimizin laik bir devlet olduğu anayasamızda belirtilmiştir. Laik devlet olan Türkiye Cumhuriyetinde evlilik yaşını belirlemek Diyanet İşleri Başkanlığının görevi değildir. Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi olarak yukarıda sözü edilen resmi kurumun açıklama yapmasını yersiz, anlamsız, mantıksız ve akıl dışı buluyoruz.”

“Çocuklar evlenmez, evlendirilemez”
“Diyanet İşleri Başkanlığının akıl dışı bilgileri kamuoyu ile paylaşmasına şiddetle itiraz ediyoruz” diyen Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sözü edilen konularla ilgili kanunları, resmi kurumlan, kuruluşlan, örgütleri yeteri kadar vardır. Türkiye Cumhuriyeti Devletinde ‘Medeni Kanun’ yürürlükte iken Diyanetin bu konuda açıklama yapması kabul edilemez, böyle bir anlayış, toplumsal ahlaka, anayasamıza, geleneklerimizle bağdaşmaz. Çocukları evliliğe özendirmek, bu konuda yönlendirme yapmak ilkelliktir. Çocuklar evlenmez, evlendirilemez. Çocukluk dönemi eğitimle geçen hayata hazırlanma, hayatı anlama, hayata anlam katma, hayatı yorumlama dönemidir.”

Yorumlar (22)
sayın başkan 4 yıl önce
sayın başkan hepimiz tepkiliyiz ama bu konu böyle böyle mi anlatılır
bu metinleri kimler yazıyor Allah aşkına
ayrıca her konuyu cumhuriyet ve laikliğe bağlamaktan da vazgeçelim artık
T. 4 yıl önce
Diyanet bu açıklamayı yaptı ya da yaomadı bilmiyorum ama konu diyanet ve din olunca bu add atlıyor. Ben atay hocamı basında aleyna tilkiyi eleştirirken hiç görmedim. Hocam tarafsız mısınız?
Ataputçu karşıtı biri 4 yıl önce
Diyanetin açıklaması 12 yaşına giren bir erkek çocuk yapabilir, evlenebilir demiyor yanlış anlamayın. 9 yaşında bir kız doğurabilir bu şu demek olmuyor 9 yaşına gelen kız evlenebilir. Bilimsel olarak 9 yaşındaki kız doğurabiliyor.
hadi ordan 4 yıl önce
senin medeni kanunun bile isviçre medeni kanunu..işiniz gücünüz yalan dolan..siz bu kadar millisiniz
gerçekler 4 yıl önce
Ey ADD liler..lütfen gerçek islamı ve peygamberin kadınlarla ilgili yaptıklarını okuyun..hiç bir din bizim dinimizin kadınlara verdiği değeri vermemiştir.kız çocukları diri diri gömülürken gelen benim peygamberim.cahiliye dönemini bitirmiştir.kadına hakettiği değeri vermiştir.bir kere rica ediyorum islamı araştırın..
doğru konuşun 4 yıl önce
siz önce kendi karınıza kızınıza sahip çıkın...bırakın milleti.millet işini bilir..sözcü ve cumhuriyet gazetesi okuyanlar yalanla oturup yalanla kalkıyolar.kodaman adam gencecik kızla evleniyor ses yok..küçücük kız barlarda şarkı söylüyor ses yok.onun bunun koynunda yatlarda geziyor kendinden 20 yaş büyükle geziyor ses yok.adam özyeğeniyle aşk yaşıyor kıkınız çıktımı..aşağalık iki yüzlüsünüz..
sende doğru konuş. 4 yıl önce
sanane milletin karısından kızından
körpeşlerli 4 yıl önce
siz o televizyona çırıl çıplak çıkarılan çocuklara sahip çıkın ilk önce...
Körpeşlerli 4 yıl önce
Son yıllarda Kuran kurslarında önlem alınmadığı için diri diri yanan çocuklar, toplu tecavüze uğrayan çocuklar için ne yaptınız? Konuşanı susturmak cinayeti, tecavüzü temizlermi?
VATANDAŞ 4 yıl önce
BU PANKARTI AÇAN LAİK İNSANLARA SESLENİYORUM .DÜZCE MÜFTLÜĞÜ SAYFASINA GİRİP 05.01.2018 TARİHLİ CUMA HUTBESİNİ OKUSUNLAR KADINLAR VE EVLİLİK HAKKINDA BİLGİLİ OLURLAR ,YALAN YANLIŞ SAPTIRILMIŞ BİLGİLER İLE MİLLETİN KAFASINI KARIŞTIRMAKTAN BAŞKA İŞLERİ YOK ,
hahahah 4 yıl önce
yaklaşık 1 hafta 10 gün önce bizzat diyanetin sayfasında gerekli şeyler yazıyordu.neden inkar ediyorsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın