banner851

banner614

ADIMIZI DÜNYAYA DUYURUYORLAR

Sadece kırsal alanlarda değil Düzce’nin göbeğinde bile arı yetiştirilebilmesini hedefleyen ve bu doğrultuda hazırlanan "Sokmayan Arı Irkı" Projesi ile adından söz ettiren Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM), şimdi de bu yıl kapılarını eğitime açan Arıcılık Bölümü'ndeki nitelikli ve uygulamalı eğitimiyle farkını ortaya koyuyor.

banner619
Gündem 06.11.2016, 12:06 07.11.2016, 11:29
1381
ADIMIZI DÜNYAYA DUYURUYORLAR

Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu'nun müdürlüğünde 6 yıllık bir geçmişe sahip olan Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM), Yığılca arısını hem yurt içinde hem de yurt dışında tanınır hale getirmenin yanında hayata geçirilen ödüllü projeler ile de başarılarını katlıyor. Son olarak sadece köylerde ve kırsal alanlarda değil kent merkezlerinde bile arı yetiştiriciliği yapılmasına kapı aralayan "Sokmayan Arı Irkı" Projesi çalışmalarının dünya çapında ses getirdiği DAGEM'de şimdi yeni bir heyecan yaşanıyor. Bu yıl ilk kez öğrenci kabul eden Arıcılık Bölümü'nde son model arıcılık cihaz ve malzemeleri ile modern arıcılık teknikleri kullanılarak uygulamalı eğitimler yapılıyor. Bölüm hakkında bilgiler veren DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, öğrencilere sunulan ekonomik ve akademik imkanlar hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Arıcılık programından mezun olacak öğrencilerin öncelikli olarak kendi işlerini kurması ve girişimci olması yönünde desteklendiğini ve özel sektörde iş sahibi olabilmeleri amacıyla girişimcilik dersleri verildiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, DAGEM’in özel sektörle işbirlikleri sayesinde öğrencilerin bal fabrikaları, arı ürünleri ile ilgili marketler veya arı çiftlikleri gibi farklı sektörde istihdam edilebildiğinin altını çizdi.

Mezun öğrencilerin devlet üniversitelerinin Arıcılık Araştırma Merkezleri’nde ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Arıcılık Araştırma Enstitüleri’nde iş bulabileceğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, öğrencilerin iki yıllık Arıcılık Programı’ndan mezun olduktan sonra Ziraat Fakültelerinin Zootekni Bölümlerine dikey geçiş yaparak dört yıllık üniversite mezunu olabileceğini ve yüksek lisans ve doktora ile akademik kariyerlerine devam edebileceklerini söyledi.

banner844
Yorumlar (4)
yığılca 5 yıl önce
Yani bizde kendilerinden ana arı aldık ancak sokmayan arı diye bir şey yok gayet iyi sokuyor her arı karnı tok olunca sokmaz sebebi de mideleri dolu olduğundan bükülemezler ve iğneyi çıkaramaz hatta öyledir ki yerinden bile kıpırdayamaz uçması zorlaşır bunu bütün arıcılar bilir sadece yeni acemi arıcılar ve ilgisi olmayan insanlar bilmezler
arıcı 5 yıl önce
çalışmalar güzel takdir ediyoruz. Ancak şuna sokmayan arı demesek saf ırk olması sebebi ile uysallaşan arılar desek daha doğru olur. Tabi bu konu çok tartışılır yani üniversite aslında başarı diye gösterdiği saf ırk olayını almanyada köyde arı yetiştiren çiftçiler bile yapabiliyor. Yani yapılabilecek en kolay şey saf ırk üretmektir. Bununda önüne geçmek için saf ırk ana arı yetiştirmek ve arıcılara uygun fiyata vermektir. Yoksa adam arı bakımında giyer maskeyi bakar arısına he maskeyle bakmışım ha maskesiz bakmışım.
NİZAMETTİN KALAYCI 5 yıl önce
KUTLARIM MERAL HOCA.
Bilge 5 yıl önce
Babam, depremden sonra yerleştiği konya'da -şehir içinde- yıllardır yığılca arısını muhafaza etti,hala da bal alıyor.