banner851

banner955

“AFRİN OPERASYONU GALERİ GİBİ“

Düzce Üniversitesi savunma sanayinde önemli bir yere sahip elektromanyetik fırlatıcılar alanında önemli projeler üretiyor. Yerli savunma sanayinin önemine vurgu yapan Yrd. Doç. Dr. Uğur Hasırcı, “Afrin operasyonu, yerli ve milli savunma sanayi ürünlerinin adeta bir galerisi gibi. Örneğin tamamen Türk mühendislerinin ürettiği İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA), ordumuzun manevra kabiliyetini ve caydırıcı gücünü çok arttırdı.” dedi.

Gündem 19.02.2018, 11:04 20.02.2018, 13:00
1849
banner1032

Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Uğur Hasırcı, savunma ve uzay sanayinde önemli bir yere sahip elektromanyetik fırlatıcılar hakkında bilgiler paylaştı.

Elektromanyetik fırlatıcıları, bir mermiyi hızlandırmak için klasik konvansiyonel silahlar gibi barut kullanmak yerine, elektrik akımını ve onun manyetik etkisini kullanan fırlatıcılar şeklinde tanımlayan Yrd. Doç. Dr. Uğur Hasırcı, elektromanyetik silah olarak da isimlendirilen bu sistemin, genellikle savunma ve uzay sanayinde kullanıldığını ifade etti.

“Elektromanyetik fırlatıcıların önemli avantajları var”
İster barutlu, ister elektromanyetik fırlatıcı olsun, tüm fırlatıcı türlerinde iki temel gereksinim olduğunu söyleyen Hasırcı, “Birincisi merminin hızı, ikincisi de fırlatıcının ardışık mermi fırlatma kapasitesidir. Elektromanyetik fırlatıcılar, bu iki temel gereksinimin her ikisi için de, barutlu fırlatıcılara kıyasla çok daha avantajlıdır. Çünkü mermileri çok daha yüksek hızla fırlatabilirler. Bildiğim kadarıyla dünya rekoru 6 kilometre/saniye değerinde.” dedi.

Düzce Üniversitesi’nde de konuyla ilgili önemli projeler yürütülüyor
Düzce Üniversitesi’nde; öğretim üyelerinin, doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencileriyle birlikte yaklaşık 6 yıldır, elektromanyetik fırlatıcılar konusunda uygulama düzeyinde araştırmalar yaptığını belirten Yrd. Doç. Dr. Hasırcı, bugüne kadar 2 TÜBİTAK, 1 DÜBAP destekli proje ile şu ana kadar 5 fırlatıcı üretildiğini söyledi. Düzce Üniversitesi’nde ayrıca, bu fırlatıcıların ulaşım sistemlerine yönelik bir uygulaması olan “Manyetik Levitasyon Treni” için de bir prototip üretildiğini ve temel düzeydeki testlerin tamamlandığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Hasırcı, tamamen yeni tren topolojisinin gerçek zamanlı uygulanabilirliğini deneysel olarak ispatlamak için ek testleri de sürdürdüklerini dillendirdi.

“Yakın gelecekte savunma sanayinde dışa bağımlılığımız tamamen ortadan kalkacak”
Son olarak yerli savunma sanayinin önemine vurgu yapan Yrd. Doç. Dr. Uğur Hasırcı, “Afrin operasyonu, yerli ve milli savunma sanayi ürünlerinin adeta bir galerisi gibi.  Örneğin tamamen Türk mühendislerinin ürettiği İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA), ordumuzun manevra kabiliyetini ve caydırıcı gücünü çok arttırdı. Yerli savunma firmalarının ürettiği silahlar, ülkemizin bu konudaki dışa bağımlılığını ciddi oranda azalttı. Şu anda konuyla ilgili hali hazırda devam eden çok sayıda da proje var. Devletimizin bu konudaki Ar-Ge projelerine sağladığı fonlar, hiç olmadığı kadar yüksek.”

Haber: C. ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (5)
öğrenci 5 yıl önce
uğur hocam dersten bıraktın ama sen sınıfı geçtin helal olsun gururumuzsun :)))
Mustafa 5 yıl önce
Bizim memleket insanı işte böyledir.Taraftır ya o sebeple kılçık atacak yer arar söz arar.Adam açıktan yürütülen çalışmalarda dünyada bilineni söylemiş olabilir mi diye hiç düşünmez.Hüsnüzanla bakamaz.Eziktir illa ki ezilecek bir yer arar
akçakocalı 5 yıl önce
kolay gelsin hocam başarılarınız daim olsun inş.
Öğrenci 5 yıl önce
Yerli; milli; devletimiz; istikrar; dış güçler vs. Seç beğen al.
Uğur Hocam Yakışmadı 5 yıl önce
Bir araştırmacının söylememesi gereken kelimeler;

"Bildiğim kadarıyla dünya rekoru 6 kilometre/saniye değerinde."

Bildiğin bu kadar mı? Bir dayanağı yoksa söylemek mi iyi söylememek mi?
14
kapalı