banner851

banner614

AHİLİK HAFTASI MESAJLARI

Vali Ali İhsan Su ve Belediye Başkanı İsmail Bayram “ Ahilik Kültürü Haftası” dolayısı ile açıklama yaptılar. Vali Ali İhsan Su “ Ahilik, dürüstlük, güvenirlilik, cömert ve güler yüzlü olma, yoksula sahip çıkma ilkelerine esas almıştır” dedi.

banner619
Gündem 22.09.2013, 15:13
289
AHİLİK HAFTASI MESAJLARI

“AHİLİK BİR YAŞAM TARZIDIR”

Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Vali Ali İhsan Su, ahiliğin bir yaşam tarzı olarak benimsendiğini söyledi. Vali Ali İhsan Su yaptığı yazılı açıklama “ Ahilik; insanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde; dürüstlük, güvenirlilik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma, yoksula sahip çıkma, herkesin kendi sanatında yükselme ve gelişme ilkelerini esas almıştır. Ahilik anlayışında bu insani değerler toplum tarafından bir yaşam tarzı olarak da benimsenmiştir. Ahilik kültür ve felsefesinde, toplumun refahı ve sosyal sorumluluk, önemli ve öncelikli bir ilke olarak kabul edilmiş ve bu hususta yeterli ve kaliteli mal ve hizmet üretimi teşvik edilmiştir. Esnaf ve sanatkârın piri Ahi-Evran’ın “Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir” düsturu ile çağlara ışık tutmuştur” ifadelerini kullandı.

“ESNAF KÜLTÜRÜDÜR”

Belediye Başkanı İsmail Bayram ise Ahiliğin esnafın teşkilatlanma modeli olduğunu ve esnaf kültürü olduğunu ifade etti. Belediye Başkanı İsmail Bayram yaptığı açıklama ise “Bu modelin temelinde, birbirini sevme, sayma, yardım etme, fakiri ve yoksulu gözetme ve iş hayatında ahlaki kuralları esas alma vardır.” ifadesini kullandı. Bayram ayrıca “ Ahi’lik, Müslüman- Türk toplumunun ekonomik, sosyal ve kültürel hayatında yüzyıllarca önemli rol oynamıştır. Ahilik insani amaç olarak gören, her şeyi insan için düzenleyen ve uygulamada insanın araç haline düşürülmesine izin vermeyen bir düşünce sistemidir. Ahi’lik bin yıllık geçmişi olan bir esnaf teşkilatlanma modelinin adıdır” ifadelerini kullandı. 
Haber: M. YILMAZ

Yorumlar (0)