banner851

banner614

AKIL İŞİ DEĞİL!

Düzce Üniversitesi (DÜ) Deprem Uygulama ve Araştırma Müdürü Yard. Doç. Dr. Ali Ateş, Düzce’de uygulanan 4 kat izninin akıl işi olmadığını, Konuralp’teki sınırsız kat izninin ise bilimsel kriterlere bakılmadan hareket edilmesi halinde vahim sonuçlara neden olacağını belirtti. Düzce’de depremlerin gelecekte olacağının altını çizen Ateş, Düzce’nin olmazsa olmazlarını, ulaşım master planı, acil eylem planı ve mikrobölgeleme çalışması olarak ifade etti.

banner619
Gündem 11.11.2016, 22:54 11.11.2016, 22:59
1759
AKIL İŞİ DEĞİL!

Düzce Üniversitesi (DÜ) Deprem Uygulama ve Araştırma Müdürü TeknolojiYard. Doç. Dr. Ali Ateş, Öncü TV’de Gazeteci Erol Tayhan’ın hazırlayıp sunduğu Günlük programında 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin 17.yıldönümü dolayısıyla önemli açıklamalar yaptı. Deprem riski, hasar nedenleri ve olası depremlerine karşı alınabilecek önlemlerini programda izleyicilere aktaran Ateş, Düzce’nin Dünyanın en büyük deprem risk alanlarından birinde yer aldığını söyledi.

Akıl işi değil
Düzce Belediyesi tarafından verilen 4 kat uygulamasını değerlendiren Ateş, kamuoyunda uzun zamandır tartışılan karara, “Akıl işi değil” diyerek çarpıcı bir yorumda bulundu. Kentin mevcut zemin yapısında çok katlı binaların mümkün olmadığını altını çizen Ateş, “Kentte genç bir zemin var. Yüzer-geçer bir yapı var. Cadde cadde, sokak sokak ölçümler yapılarak yapılacak yapıların kat sayısına karar verilmelidir. Yer altındaki riskleri anşaılır bir parametreye dökmek ve binaları buna göre yapmak gerekiyor. Bu görevde yasaya göre belediyelere aittir.” dedi.

Vahim sonuçlar doğurabilir
Konuralp’te uygulanan sınırsız kat kararını değerlendiren Ateş, kararın iyi irdelenmesi gerektiğini kaydederek şöyle  konuştu: “Bölge bütün olarak incelenmelidir. Makro planlamaya, sosyolojik boyuta bakılması önemlidir, aksi takdirde vahim sonuçlar doğurabilir. Heyelanlar bölge için en büyük risktir. Yakın fay, kör fay veya suskun fay olabilir. Bilimsel kriterlere uygunluk sağlamazsa sınırlama getirilmelidir. Alt yapı ile çevre koşullarında yeterlilik yoksa çok katlı yapılar sosyolojik anlamda izdihama neden olur.”

3 unsur Düzce’nin olmazsa olmazıdır
Ateş son olarak, Düzce’nin mevcut yapısında meydana gelmesi muhtemel depremlerden olumsuz etkilenmemesi için acil eylem planı, ulaşım master planı ve mikrobölgeleme haritası çalışmalarını tamamlaması gerektiğini vurguladı.
 

banner844
Yorumlar (5)
Haklıyım 5 yıl önce
Torpille bilinçsiz kişiler bazı görevlere yerleştirilirse doğacak sonuçlar belli ben bir kaç yıl görevde kalırım cebimi doldurayım düşüncesi akrabalarımı işkere yerleştireyim düşüncesi Allah korkusu olmayan kişiler bunlar llah aşkına gidin köyünüze tarlalarınızla ilgilenin en azıdan anladığınız işi yapın
asabi 5 yıl önce
yetmez! 10 kat olsun... (kızmayın!cehennem azablarını kastediyorum...)
kadir 5 yıl önce
sayın hocam belediyece rant var.otopark parası adı altında bir sürü para topluyorlar.depremi kimse düşünmüyor.seçimlere az kaldı.bunların hepsi gidecek.düzceyi kim düşünüyor.biz yine buradayız.bunların hepsi cebinidüşünüyor.imar işlerinden hayırlı işler.kat önemli değil.gelsin paralar.
doğru 5 yıl önce
bir işyeri açarken ; risk değerlendirme analizi,acil durum planı ..vs. istersin,ama belediye başkanları aday olduğunda vaatleri sorunca,hiç biri deprem (yapı denetimi),sel ( alt yapı -dere yatakları ıslahı ),yangın ( itfaiye arabası,ekipman ) gibi acil durum planlarından bahsetmez,vatandaş tarafından sigorta yaptırmayız, sorgulamayız ve istemeyız.sonra afet olduğunda nerde bu devlet deriz.suçlu biziz.
birbilen 5 yıl önce
Ali hocam, dedikleriniz yapildi. Dinleyen yok. Para para para.. Duzcede bunlar konusur. Bilim etkisizdir.