banner851

banner614

ALADAĞ FACİASI DERS OLDU!

Adana'nın Aladağ ilçesindeki özel bir öğrenci yurdunda yaşanan ve çoğu öğrenci 12 kişiye mezar olan yangın faciasının ardından Düzce'de denetimler sıklaştırıldı. Vali Zülkif Dağlı'nın öğrenci yurtlarına yönelik kontrollerde daha hassas olunacağını açıklamasının ardından İtfaiye Müdürü Mehmet Caner Polat da yangın merdivenlerine açılan kapıların kilitli olmaması yönüne uyarı yaptı.

banner619
Gündem 13.12.2016, 12:18
1117
ALADAĞ FACİASI DERS OLDU!

29 Kasım'da Adana'nın Aladağ ilçesindeki özel öğrenci yurdunda akşam saatlerinde çıkan 10'u öğrenci, 1'i çocuk ve 1'i görevli olmak üzere 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan yangının ardından tüm Türkiye'de olduğu gibi Düzce'de de hem yurtlara hem de diğer kurum-kuruluşlara yönelik denetimler sıklaştırıldı. Aladağ'daki facia sonrasında yangın merdiveni kapısının kilitli olduğu iddiası en çok tartışılan konu olurken, bu durum denetimden sorumlu kamu kurumlarına da ders oldu.

VALİLİK VE BELEDİYE DENETİMLERİ SIKLAŞTIRDI

Düzce Valisi Zülkif Dağlı'nın dün gerçekleştirdiği yurt ziyaretleri sırasında Adana'da yaşanan yangın faciasının hassasiyeti arttırdığını belirterek yangın merdivenlerinin olup olmadığını bizzat incelemesinin ardından Düzce Belediyesi'nden de "denetimler sıklaştırıldı" yönünde bir açıklama geldi.

YANGIN MERDİVENLERİ MERCEK ALTINDA

Düzce Belediyesi'nden yapılan açıklamada, çeşitli kurum ve kuruluşlardaki yangın merdivenlerine karşı denetimlerin sıklaştırıldığı vurgulandı. Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü de meydana gelebilecek yangınlara karşı uyarı yaptı. İtfaiye Müdürlüğü'nün yangın merdivenlerine karşı kontrolleri sıklaştırdığı kaydedilen açıklamada, inşaat aşamasında bulunan binalardaki yangın merdiveni şartnamesi ve yapımına karşı da bilgilendirme yaptı.

"KİLİTLİ OLMAMALI"

Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'nce yapılan bilgilendirmede, "Yangın merdivenleri; yangınlarda tahliye ve can kurtarmak için yapılması kaçınılmaz önlemlerin en önemli parçasıdır’ denilerek, yangın merdiveni şartnamesine dikkat çekildi. Buna göre, kamuya açık binalarda, bina kullanım sınıfı, kat kullanıcı yükü hesabı, kaçış mesafeleri gibi faktörlerin belirlenmesi gerektiği ifade edildi. İtfaiye Müdürü Mehmet Caner Polat'ın da şu görüşlerine yer verildi: "Yangın merdivenleri her an acil çıkışları sağlayacak durumda hazır olmalı, kilitli olmamalı, engelleyici malzemelerden arındırılmış olmalı ve ısı ile dumana karşı sızdırmaz olmalıdır.’

İtfaiye Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ayrıca özellikle ahşap ve eski yapılardaki binalarda soba kullanımında dikkatli olunması gerektiği vurgulandı.

Yorumlar (4)
bilmis 5 yıl önce
ya yangin merdiveni olmayan devlet okul ve yurtlari?
sevda 5 yıl önce
Keşke,o çocuklarımız diri,diri yanmadan bu tedbirler alınsaydı,illaki birilerinin canının acıması mı gerekiyor?
müslüman kardeş 5 yıl önce
düzce de ki özellikle süleymancı vs diğer yurtlar çok denetlensin.bu yurtlarda çok ö
İrfan Dursun 5 yıl önce
Sadece yurtlar mı ?!
-Düğün ve toplantı salonları
-Alışveriş merkezleri , ticari binalar ,iş hanları, mağazalar
-Restoran ,kafe , eğlence mekanları
-Endüstriyel yapılar , fabrikalar , imalathaneler
-Konaklama amaçlı binalar , oteller
-Okul , Dershane , eğitim yapıları ... vs
Artık bu yapıların kontrolü de birdahaki yangın faciasından sonraya kalır !!

-