banner851

banner614

ALİ ERBAŞ AÇIKLADI

banner619

Yeni tip koronavirüs (COVİD-19) vbaka saylarında ülke genelinde yaşanan artış nedeniyleyaklaşan Ramazan ayı öncesi camilerde cemaatle teravih namazının kılınmasıyla ilgili kararda geri adım atıldı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Yaptığımız istişareler neticesinde teravih namazını evlerimizde kılmanın uygun olduğuna karar verdik" dedi. Erbaş, koronavirüs aşısının orucu bozup bozmadığı sorularına da cevap verdi.

banner846
Gündem 06.04.2021, 11:24 07.04.2021, 16:32
2981
banner844

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 12 Nisan’ı 13 Nisan’a bağlayan gece kalkılacak olan sahurla başlayacak olan  Ramazan ayına özel salgın tedbir ve kısıtlama kararları geçtiğimiz pazartesi günü gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı sonrasından açıklanmıştı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, daha önce yaptığı açıklamada, "Teravih namazları yasak olmayacak ama özellikle bu noktada hassasiyet gösterilerek tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek” demişti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’dan vaka sayılarındaki artışın sürmöesinni ardından daha önce camilerde cemaatle kılınması yönünde karar alınan teravih namazlarıyla ilgili yeni bir açıklama geldi.

Erbaş, "Yaptığımız istişareler neticesinde teravih namazını evlerimizde kılmanın uygun olduğuna karar verdik. Şayet bu süreçte salgının seyrine göre camilerimizde teravih namazı kılabilme imkanı olursa bunun da kararını alıp milletimizle paylaşırız" ifadelerine yer verdi.

"ORUÇLUYKEN AŞI OLMAKTA SAKINCA YOKTUR"

Ramazan ayına sayılı günler kala koronavirüs aşısının orucu bozup bozmayacağına dair sorular da gündeme gelmişti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Din İşleri Yüksek Kurulumuzun da açıkladığı gibi gerektiğinde oruçluyken aşı olmakta bir sakınca yoktur ve bu durum orucu bozmaz" açıklaması yaparak bu konuda kafalarda oluşan soru işaretlerini de giderdi.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (6)
Halk.. 4 ay önce
Imsahi bile gece yarisi kesen diyanet ve guvenilirligini kaybeden saglik calisani duşmani bakan
Aa 4 ay önce
Aşılama yapılsaydı virüs bitmiş olurdu. Vebal varsa nerede?
A.y.o 4 ay önce
Aşı orucu bozar kim demiş bu kadarmış dinsiz oldunuz kafanıza göre fetva veriyorsunuz.... Allahım ne günlere kaldık ya
Köylü 4 ay önce
Yaa demek ki Nihat Hatipoğlu yanlış bilgi vermiş yıllardır...::)
Resul İnan 4 ay önce
sağlık bakanı nın dediğini diyanet yalanlıyor, ülkede kararı bilim adamları değil hocalar veriyor
sağlık 4 ay önce
gerek yok sizede hocalarada.İnsanlar internetten öğreniyor herşeyi...Hocalara verilen paralar sağlıkcılara polislere askeriyeye itfaiyeye kuryelere emeklilere verilsin.Nasıl hesap vereceksiniz hesap gününde ...