banner851

banner955

ALTINDA YENİ DÖNEM BAŞLADI

Düğün sezonu açıldı ancak altın fiyatındaki dalgalanmalar alıcıyı da satıcı da mutlu etmiyor. Son dönemde alım gücünün düşmesine bağlı olarak ayarı yüksek takılara rağbetin olmadığını belirten kuyumcular, “Gelinler için eskiden 22 ayar alınan bilezikler şimdi 14 ayara düştü. Düğünlerin gözdesi çeyreğin yerini ise 0.25 ve 0.50 şeklinde satılan gram altınlar aldı.” diyerek, sektördeki daralmaya dikkat çekti.

Gündem 15.05.2022, 09:30 14.05.2022, 18:01
2540

Koronavirüs salgını nedeniyle düğün, nişan, sünnet gibi merasimlerin kısıtlamalar kapsamına alınmasıyla sıkıntılı günler yaşayan altın sektörü, bu yaz rahat bir nefes almak istiyor. A’dan Z’ye yaşamın her alanını etkileyen ekonomik dalgalanmalardan ‘güvenli liman’ olarak görülen altın da nasibini alırken, daha önce düğünlerin olmazsa olmazı çeyrek altına bin 500 lirayı aşan fiyatıyla artık el değmiyor. Alım gücü düşen vatandaşlar, katıldıkları cemiyetlerde gram altın takma yoluna gidiyor.

Sektördeki durum hakkında Öncü Haber’e değerlendirmelerde bulunan kuyumcu esnafı Cahit Vuruş, gidişattan mutlu olmasalar da umutlu olduklarını ifade etti.

“Her bütçeye göre altınları ayarlıyoruz”

Havaların ısınması ile birlikte düğün sezonunun başladığını anımsatan kuyumcu Vuruş, gelen müşterilerin memnun ayrılması için her bütçeye göre altın seçenekleri sunduklarını aktardı.

Vuruş, “Beklentimiz çok yüksek. Geçtiğimiz 3 sene boyunca pandemi sebebiyle kimse düğününü rahat rahat yapamadı. Kış ve ramazandan sonra sezon başladı ve beklenti yükseldi. Bununla beraber fiyatlar çok yükseldi ve alım gücü düştü. Altında da ayarlar düştü. Gelenlere her bütçeye göre altınları ayarlıyoruz.” dedi.

Düğünlerin gözdesi artık gram altın

Artık hem gelinleri süsleyen ziynet eşyasında hem de düğünlerde takılmak üzere alınan altında vatandaşın tercihinin az maliyetli altınlar olduğuna işaret eden Vuruş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Üçlü takı setlerine talep var. Alyanslarını mecburen alıyorlar. Eskiden 5 tane 20 gramlık bilezik alınırdı şimdi 3 tane 15 gramlık alıyorlar. Eskiden 22 ayar alan 14 ayara 14 alan 8 ayara düştü. Biz de daha gösterişli ama gramı hafif ürünler tercih ediyoruz. Düğünlerde takı için çeyrek tabii ki alınıyor ama gramlar daha fazla tercih ediliyor. Son zamanlarda 0,50 gramlar ve 0,25 gramlar çıktı bunlar da daha fazla tercih ediliyor.”

“Bizim de isteğimiz ekonomimiz güçlensin, faizlerimiz düşsün”

Altın piyasasında dalgalanmanın devam ettiğine işaret eden Kuyumcu Cahit Vuruş, “Bizim de isteğimiz ekonomimiz güçlensin, faizlerimiz düşsün ama aynı oranda üretimimiz artsın.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (5)
T.C 7 ay önce
Dugunlerde altin devri zaten tamamen kapanmali son derece gorgusuz cag disi bir gelenek once mutluluk sevgi gerekli altin degil
duzceli 7 ay önce
altan kuyumculukla gorusun bence bu konulari. bu esnaf arkadasimiz daha yeni. calisanlari da yeni. gercek bilezige sahte diyebiliyorlar malesef. hayirli isleri olsun
BABA 7 ay önce
tebrikler aydınlattığınız için kardeşim
hakkı 7 ay önce
yıllardır ayı kuyumcuyu haber yapmaktan bıkmadınız mı?
Düzce'li Esnaf 7 ay önce
Öncü Tv'nin ayda 1 kere bu kuyumcuyu haber yapmasının altında ne yatıyor merak ediyorum.
Yeni Sayımız