banner851

banner614

ANAVATANI ÇİN! İLK GÜMÜŞOVA’DA GÖRÜLDÜ

banner619

Fındığı vuran Amerikan Beyaz Kelebeği’nden sonra şimdi de kestanede verimi düşüren Kestane Gal Arısı zararlısı ortaya çıktı. Düzce’de yaygın şekilde üretimi yapılan kestanede verimi yüzde 50 oranında düşürdüğü tespit edilen zararlıyla ilgili bir bilgilendirme yapan Düzce Valiliği, yaz aylarında sadece Gümüşova’da lokal olarak rastlanan böceğin mücadele gerektirecek bir zararının henüz olmadığını duyurdu.

banner846
Gündem 15.10.2019, 17:01
3133
ANAVATANI ÇİN! İLK GÜMÜŞOVA’DA GÖRÜLDÜ
banner844

Kestanede hasat döneminin devam ettiği şu günlerde,  birçok bölgede “Kestane Gal Arısı” zararlısı üreticilerin kabusu olmaya başladı. Kestanede verimi büyük ölçüde düşüren anavatanı Çin olan böceğin Düzce’de de kestane ağaçlarını tehdit ettiği yönündeki haberler Düzce Valiliği’ni açıklama yapmaya itti.
Valilik yaptığı yazılı bilgilendirmede, Düzce’de kestane ağaçlarında böceğin yayılma göstermediğini belirterek, sürecin yakından takip edildiği vurgulandı.
 “Kestane Gal Arısı” ile ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:
“Kestane Gal Arısı Dryocosmus kuriphilus (Yasumatsu) Anavatanı Çin olup, bu zararlı Türkiye de ilk defa 2014 yılında Yalova ilinde görülmüş ve oradan da çevre illere bulaşmıştır. Düzce ilinde ise bu yılın haziran, temmuz aylarında Gümüşova ilçesinde lokal bir kaç ağaçta görülmüştür. Kestane Gal Arısı’nın ağacı kurutma özelliği yoktur ancak meyve oranında yaklaşık olarak yüzde 50 azalış görülmesine sebep olabilmektedir. Yalova’da bu böceğe karşı doğal düşman üretme istasyonu kurularak biyolojik olarak mücadele edilmektedir. Yaprak açma döneminde tomurcuklara yumurta koyarak meyve oluşumunu etkilemektedir. Böceğin zararı genelde ormanlık alandaki kestane ağaçlarında görülmekte ve sadece kestane bitkisine zarar vermektedir. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından böceğin popülasyon yoğunluğu, yayılması izlenmektedir. İlimizde, mücadeleyi gerektirecek zarar gözlemlenmemiş olup, süreç hassasiyet ile takip edilmektedir. İlerleyen süreçte, Kestane Gal Arısı ile mücadele edilmesi gerektiği takdirde, ilgili kuruluşlarla koordinasyon sağlanıp, doğal paratiot temini yapılarak mücadele edilecektir.”

Yorumlar (7)
şakamı bunlar 2 yıl önce
böcek ormanı basmış bizimkiler hala "gerekirse müdahale ederiz şimdilik incelemede" diyo zahmet etmeyin yaa yayılsın hayvancıklar doğaya :)
düzce li 2 2 yıl önce
Düzceli arkadaşım böceği yakalabiliyorsan gel mücadele edelim birlikte. Bir hastalık ve ya zararlının bir bölgeye yerleşmesi belki yılları alabilir ancak ekonomik zarar eşiği oluşmadan mücadele pek akıl karı değil, Çünkü bunu baskı altına alacak doğal bir denge faydalı böcek yoğunluğu bakılmaksızın ilaca karar vermek çözümü çözümsüzleştiren bir duruma sokmaktadır. Türkiyeye MArshall yardımıyla İlaç ve Gübre girdi şimdi bunlardan nasıl kurtuluruzu aramaktayız.
suç kimde? 2 yıl önce
tarım ilaçları ile doğal döngüyü mahvedin sonra o hortladı bu hortladı..
düzceli 2 yıl önce
Neymiş efendim henüz bir zararı olmadığından mücedele gerektirmiyorm.Zararı olmadan mücadele edilecekki faydası olsun.
zam 2 yıl önce
bu haber sonrası kestane 2 misli fiyata çıkar
önemli mi? 2 yıl önce
Valiliğin açıklaması 1985 deki eruh baskını sonrası "3-5 çapulcu" söylemini anımsattı. İyice yaygınlaştıktan önlem alınamaz duruma gelince mi mücadele edilmeye başlanacak şimdi, ben bişi anlamadım. Daha yaygınlaşmadan gümüşovadan cumayerine oradan çilimliye daha sonra yığılcaya sıçramadan ezsenize bu işin başını
büyümeden 2 yıl önce
Daha fazla yaygınlaşmadan mücadeleye başlansa iyi olmaz mı?