banner851

banner614

ANNELER KURSTA, ÇOCUKLAR KREŞTE

banner619

Düzce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın bir parçası olan Sosyal Dayanışma Merkezi (SODAM) bünyesinde oluşturulan kreşle, kursiyerlerin kursa gelmesini olumsuz etkileyen, “Çocuklarımı bırakacak kimsem yok!” derdine güvenli çözüm üretildi. SODAM Kreş’te, anneleri meslek öğrenirken çocukları da hem eğleniyor hem öğreniyor.

banner846
Gündem 24.10.2019, 10:09 24.10.2019, 15:30
719
banner844

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binasının 2018 yılının haziran ayında Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki İl Özel İdaresi binasına taşınmasıyla birlikte SODAM kursları için ayrıca birim oluşturuldu. Kurslara katılanların çocukları için ise çocuk oyun odası niteliğinde bir kreş tasarlanarak faaliyete geçirildi.
Konuya ilişkin Düzce Valiliği’nden yapılan bilgilendirmede şunlar kaydedildi:


“Kreş hizmetinden kursiyerlerin sadece 3-6 yaş arası çocukları yararlanmaktadır. SODAM, çocuklar için sabah kahvaltısı ve öğleden sonra ara öğün desteği sağlamaktadır. Kreş hizmetinin tüm giderleri Vakıf tarafından proje bütçesinden karşılanmakta olup, kursiyerlerden herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Kreşte okul öncesi eğitim ve müftülük işbirliği ile dini değerler eğitimi veren iki ayrı öğretmen bulunmaktadır.

Okul öncesi eğitimde şekiller, sayılar, renkler vb.; boyama, oyun ve çeşitli etkinliklerle desteklenerek motor-kas becerileri güçlendirilmektedir. Belirli gün ve haftalarda (Yeşilay Haftası, Kızılay Haftası, vb.) yapılan etkinlikler ve drama çalışmaları çocukların sosyal hayat becerilerini geliştirerek özgüvenli bireyler olmalarına katkı sağlamaktadır. Ayrıca özel günlerde ve dönem sonlarında çocuklar şiir, ilahi, şarkı ve dans hazırlığı yaparak annelerine gösteri yapmaktadırlar.

Dini ve değerler eğitiminde Kur’an harfleri öğretilip selamlaşma, paylaşma, yardımseverlik duyguları oyunlarla ve drama çalışmalarıyla desteklenmektedir. SODAM eğitim salonunda projeksiyon ile çocuklara mini sinema etkinliği ve bina dışında bulunan futbol sahasında çocuklara serbest zaman aktiviteleri sağlanmaktadır.”
HABER:C.ÜSTÜNER
 

Yorumlar (0)