banner614

ARAÇ SAHİPLERİ DİKKAT!

banner619

Kış ve bahar aylarında artan yağışlar, ıslak zemin ve görüş mesafesinin azalması sebebiyle trafikte birçok riski de beraberinde getiriyor. Araç sahiplerinin kış yoğun yaşanacağı dönemlere girmeden araçların periyodik bakımını yaptırması gerekiyor. Öncü Haber ekibi araçlara yapılması gereken kış bakımını uzmanına sordu. İşte uzmanından sürücüler için önemli uyarılar.

Gündem 09.01.2020, 11:48 10.01.2020, 12:37
1091
banner785

Türkiye'de araçlar, yaz aylarında olduğu kadar kış aylarında da kullanılıyor. Sürücüler, günlük aktif olarak kullandıklarını araçlarının bakımını aksatmamaya özen göstermesi gerekirken, bazıları ise araç bozulmadan servislerin ve tamircilerin yolunu tutmuyor. Özellikle kış aylarında araçlarda uygulanması gereken bazı önemli noktalar, hem araçların ömrünü uzatıyor, hem de zamanla oluşabilecek zararların önüne geçiyor.
  
ARAÇLARDA ANTİFRİZ ÖNEMLİ
 Kış aylarında araçlarda yapılması gereken uygulamaların en başında kış lastiklerini taktırmak gelirken, araçların motor sıvısına konulması gereken antifriz de bir o kadar önem taşıyor. Termometrelerin sıfırın altına düşmesi ile antifriz olmadığı için donan motor sıvıları, motor bu şekilde çalıştırıldığı takdirde yaklaşık 10 bin TL'ye kadar masrafa yol açabiliyor. Aracın marka ve modeline göre fiyatları değişen kışlık bakımlar ise, hem motorun ömrünü hem de ilerleyen zamanlarda oluşabilecek yüksek maliyetlerin önüne geçiyor.
 
KIŞ LASTİĞİNDE ÖNEMLİ NOKTALAR
Yurdun tamamında kar yağışının etkili olması araç kullananların bugünlerde araçlarının bakımı ile ilgili olarak dikkate alması gereken konuları uzmanına sorduk.  Kış lastiğinin özelliklerinden bahsedecek olursak,  iyi lastik yağmurlu havalarda tutunma ve mukavemeti yüksek olan lastiklerdir. Yaz lastikleri soğuk hava ve karlı havalarda tutunma ve mukavemet özelliğini kaybeder.
Vatandaşların can ve mal sağlığı için kış lastiği takmalarında zorunludur.  Zorunlu olmayan araçlarında takmasını tavsiye ediliyor.
Dört mevsim kullanılan lastiklerde var fakat kış aylarının yoğun yaşandığı bölgelerde dört mevsim lastikler kullanımı zorlaştıracaktır. Yazın yazlık lastiği kışın ise kış lastiği kullanmakta gerekiyor.
Kışlık lastiği yazın kullandığınızda ise yol tutuşu düşerken , aracın fazla yakıt yakmasına sebep olur.
Lastik alırken lastiklerin üzerindeki etiketlerde lastik değerleri belirtilir. Buradaki rakamlar lastiğin yol tutuş performansları gösterirken, lastiğin yan tarafında üretildiği hafta ve yıl tarihi yazmaktadır. Vatandaşların bunlara dikkat etmesi gerekmektedir.  
 

“Vakti geldiğinde taktırılmalıdır”
Araçlara mutlaka kış lastiği takılması gerektiğini belirten Araç Bakımı Ustası  Ümit şunları söyledi: “ Kış aylarına girmeden önce araçlarımızın kışlık bakımlarını yaptırmalıyız. Kışlık bakımlarında en önce kış lastiği gelmektedir. Araçlarımıza mutlaka kış lastiği taktırmalıyız. Kar yağdı veya yağacak gibi kavramlar önemli değil, vakti geldiğinde taktırılmalıdır. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğünde kış lastiklerinin takılması gerekiyor.”
 
Son olarak vatandaşların araçlarında özellikle kış aylarında akü kontrollerini yapması gerekiyor.  Akülerin ölçümleri yapılarak cam sularının kontrol edilmesi gerekir.
 
MUHABİR: Ç.RESULOĞLU

KAMERA: M.AKTÜRK
REDAKTÖR: S.KARADAĞ

Yorumlar (3)
AFERİN 1 yıl önce
Ceza yazin sayin valim 1 ayda 1300 trafik cezasi gelmiş evden dişari cikmayalimmi ne yapalim özel aracimiź cozum ne
düzceli 1 yıl önce
yaz gelecek geç kalınmadı mı
Adiga81 1 yıl önce
Reklamın mevsimi olmaz.
15°
kapalı