banner851

banner955

“ARACINIZDAN ANTİ-FRİZİ EKSİK ETMEYİN”

İçinde bulunduğumuz kış aylarında araçlarda en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan olan antifriz ve sıvı bakımlarının aksatılmaması gerekiyor. Bu konuda Düzceli araç sahiplerine uyarılarda bulunan Alemdar Oto Elektrik Servisi sahibi Ali Alemdar, “Bizim insanımızda şu var, araba yolda kalmadan bakım yaptırmıyorlar. Kışa girmeden, şarj dinamosu, marş dinamosunu elden geçirmelerini, bakım yaptırmalarını öneriyoruz" dedi.

Gündem 15.02.2021, 17:00 17.02.2021, 17:49
2756

Özellikle araç sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan olan kış bakımı için, Öncü Haber işin uzmanına mikrofon uzattı. Alemdar Oto Elektrik Servisi sahibi Ali Alemdar, Otomobillerin sağlıklı çalışması için antifriz ve sıvı bakımlarının yapılması gerektiğini ve özellikle kış aylarında aracın antifriz seviyesinin ve özelliğinin kontrol edilmesi otomobil açısından hayati önem taşıdığını belirtti.

“Aracınıza yazın dahi anti-friz koyun”

Alemdar Öncü Mikrofonuna yaptığı açıklamada,  “Vatandaşların yazın dahil anti-frizi eksik etmemeleri gerekiyor. Su kullanıp kışın anti-friz koydukları zaman radyatörleri patlatabiliyorlar.  Bizim insanımızda şu var, araba yolda kalmadan bakım yaptırmıyorlar. Kışa girmeden, şarj dinamosu, marş dinamosunu elden geçirmelerini, bakım yaptırmalarını öneriyoruz. Buna uyan genelde uyan yok; ihmalkarlık var tabi hem de ekonomik sıkıntılar bu konuda etken… Kış bakımında, özellikle balatalar, frenler, lastik bunlar çok önemli. Bir adam geldi, yağ yok motor kitlemiş, sekmanları kaynatmış… Biz yolda kalmadan bakımını yaptırmıyoruz. Mesela silecekler kış aylarında donma yapıyor, ön tarafa bir battaniye koyabilirler. Buzlu camda silecek yırtılacak tabi, senin bunun önlemini alman gerekiyor. Vatandaşlarımızı aydınlatmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“Soğuk havalarda motora sıcak su dökmek yanlış bir yöntem”

Özellik hava sıcaklığının eksi 1’in altına düştüğü zamanlarda aracı çalıştırmadan motora sıcak su dökülmesinin yanlış bir yöntem olduğunu ve bu yöntemin motora zarar verdiğini kaydeden Alemdar, “Isıtıcıları kontrol edecekler, anti-friz çok önemli. Anti-friz donmuş, ne yaparsan yap çalıştıramazsın. Motorun iç kısmına zarar veriyorsun. Bu konularda hassasiyet göstermelerini rica ediyoruz. Ucuz anti-frizler de sıkıntılıdır, derecesi düşüktür, motorun silindir kapağını, petekleri tıkayabiliyor. Bunlardan verim alamazlar, anti-friz olmayan arabayı soğuk havalarda dışarı bırakmasınlar” şeklinde konuştu.

“Araç üzerinde biriken kar, aracın boyasına zarar veriyor”

Yağışlı havalarda aracın kaportasının üzerinde biriken karların, aracın boyasına zarar verdiğini vurgulayan Alemdar, “Kapalı garajı olmayanlar, arabalarını korumaları için çadır gibi örtülerle araçlarını saklamalılar; böylece boyaya zarar gelmez. Mesela ben kendi aracımda LPG’yi söküyorum, dışarıda bırakmamak için, otoparka bırakabilmem için… Yakın takıyorum, kışın çıkartıyorum, niye? Arabamın boyası hasar görmesin, donma yapmasın, solma yapmasın diye, bu önlemimi alıyorum. Otoparkı olanlara öneririm” ifadelerini kullandı.

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (3)
Vatandaş 2 yıl önce
İnsafiniz olsa millet bakım yaptırır küçücük bı iş için yüklü mebla isterseniz millet bakımı yaptırsın diye beklersiniz. Ayrıca bakıma gelen araçlarında değişmesi gerekmiyon malzemesini de para kazanmak için degistirmeseniz
Yazık 2 yıl önce
Millet evinin ihtiyaçlarından feragat ediyor ay sonunu getirebilmek için siz de milleti nasıl kucaklarım derdine düştünüz.
jaccki 2 yıl önce
antifriz bakim konusuna katilirim ama yok boyaymis yok cizikmis takmayin bunlari o kazar illaki eskiyecek bu insan bile yaslaniyor mezara goturcek degiliz ya o dikkat ederim ama cok asirisina gerek yok
27
parçalı az bulutlu