banner851

banner614

ARAÇLARA ALKOLMETRE GELİYOR

TBMM Trafik Alt Komisyonu, "Alkollü olduğu için ehliyetine el konulan kişinin aracına alkolmetre takılsın, nefes analiziyle durum takip edilsin" diye rapor hazırladı.

banner619
Gündem 15.01.2018, 09:34 16.01.2018, 13:20
3999

TBMM Trafik Alt Komisyonu hazırladığı raporda, alkollü araç kullandığı için ehliyetine el konulan kişinin aracına 'alkol ölçer' takılsın" önerisi getirdi.

Alkollü araç kullanan sürücülerin araçlarına alkolmetre geliyor
Akşam Gazetesi'nde Yelda Gökdağ imzası ile yer alan habere göre; TBMM Trafik Sorunlarını Araştırma Alt Komisyonu hazırladığı çalışma raporunda, alkollü araç kullanımının engellenmesi alkolmetre önerisi getirdi. Bu kapsamda, alkollü araç kullanan sürücülerin araçlarına "alkolmetre" takılması uygulamasına gidilebilir.

Nefes analiziyle durumu takip edilecek
Şoför koltuğunda oturan kişinin nefes alıp vermesiyle çalışan cihaz, kandaki alkol oranını ölçerek tespit edecek. Alkol oranı yasada belirlenin sınırın üzerindeyse belirli bir merkeze cihazdan sinyal gönderilerek, sürücüye yaptırım uygulanması sağlanabilir.

Ayrıca Karayolları Trafik Kanunu'nun 100. maddesinde hız sınırları belirtiliyor. Ancak sokaklardaki hız sınırı yazılmamış. Sokakta ve özellikle Bağdat Caddesi gibi yerlerde üst hız limiti sınırının yeniden belirlenmesinin kazaların önüne geçebileceği belirtildi.

Alkolmetre taktırmayana ehliyet yok
ABD'de 2009 yılından bu yana başarıyla uygulanan "alkolmetre" önlemi, alkollü araç kullanırken yakalanan sürücülerin ehliyetine el konulmasından sonra aracına "alkol ölçer" taktırmasını zorunlu hale getiriyor. Sürücü, alkolmetre cihazı taktırmadığı sürece ehliyeti iade edilmeyecek.

Yorumlar (15)
Emre 4 yıl önce
Ben içmedim yanımdaki içti o Nası olcak saçmalık tamamen reis el atar siz rahat olun
Vatandas 4 yıl önce
Yanindakine uflertirsin olur biter
Okan 4 yıl önce
Gene bi sacmalık ben ehliyet verdim ama üstüme 15 arac var napıcaz hepsine belki binerim diye alkol metre mi taktırıcaz
Salih 4 yıl önce
Kim bilir hangi millet vekili yada yakını getirecek bu cihazları yine sanki birileri zengin olacak
4 yıl önce
Böle iyi fikir
Vatandaş 4 yıl önce
Ver MEHTERİİİİ
Doktor81 4 yıl önce
Alkolik vatandaşlar yırtınmaya başladı yorumlarda hahaha
Duzceli 4 yıl önce
Daha ne saçmalıklar çıkaracaksınız kim bilir
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın