banner851

banner614

Artık Herkes Okuluna Dönebilecek

Tarihin en büyük öğrenci affı olarak bilinen yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Kapsamlı 'Torba Yasa' paketinin 7. bölümü, okulla ilişiği kesilmiş her öğrenciye umut olmuş durumda.

banner619
Gündem 12.02.2011, 18:16
128
Artık Herkes Okuluna Dönebilecek

Cumhuriyet tarihinin en büyük öğrenci affı olarak kabul edilen yasa Meclis'te kabul edildi. 'Torba Yasa' olarak bilinen tasarının 7. bölümünde yer alan öğrenci affı ile yükseköğretim kurumlarıyla ilişiği kesilen öğrencilere okula dönüş yolu açıldı. Genel Kurul'da kabul edilen maddeye göre; yükseköğretim kurumlarında hazırlık dahil bütün sınıflarda, intibak, ön lisans, lisans tamamlama ve lisansüstü öğrenimi gören öğrencilerden, her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler, kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 5 ay içinde ilişiklerinin kesildiği yükseköğretim kurumuna başvurabilecek. Böylece düzenlemeden yararlanacak olanlar 2011-2012 eğitim-öğretim yılında öğrenimlerine devam edebilecek. Kabul edilen af yasasından 800 binin üzerinde öğrencinin faydalanabileceği belirtiliyor.

Müracaat süresi içinde askerlik zamanı gelmiş olanların askerlikleri de tecil edilmiş sayılacak. Yasanın yürürlüğe gireceği tarihte askerliğini yapmakta olanlar ise terhislerini takip eden 2 ay içinde ilgili yükseköğretim kurumuna başvurmaları durumunda söz konusu haklardan faydalanabilecek. Yurt dışındaki üniversitelerden yatay geçiş yaptıktan sonra bu işlemleri iptal edilenler de aftan yararlanacak.

Haber; R. BAL

Yorumlar (0)