banner851

banner614

AYM'DEN TEPKİ ÇEKEN KARAR!

banner619

Anayasa Mahkemesi (AYM)'nin "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" olarak adlandırılan metne imza atan bazı akademisyenlerin, "terör örgütü propagandası yapma suçundan cezalandırıldıkları" gerekçesiyle yaptıkları bireysel başvuruda verdiği hak ihlali kararına Düzce Üniversitesi Rektörlüğü'nden tepki geldi. Üniversite yönetimi açıklamasında, "Anayasa Mahkemesi’nin “Hak İhlâli” kararına katılmadığımızı, kararın milletimizin ma’şeri vicdanını rencide ettiğini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletinin birlik ve beraberlik içinde her türlü teröre geçit vermeyeceğini bildiriyoruz." ifadesini kullandı.

banner846
Gündem 02.08.2019, 14:22 02.08.2019, 18:57
2865
banner844

Anayasa Mahkemesi "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" adıyla hazırlanan metne imza atan 10 akademisyenin, terör örgütü propagandası yapma suçundan cezalandırıldıkları gerekçesiyle yaptıkları bireysel başvuruda hak ihlali kararı vermiş, ihlalin ortadan kaldırılması ve yeniden yargılama yapılması için karar örneğinin yerel mahkemelere gönderilmesine, başvuruculara 9 bin lira tazminat ödenmesine de hükmedilmişti. Genel Kurulda, 8 üyenin ihlal kararına karşı 8 üye ihlal bulunmadığı yönünde görüş bildirmiş, ancak Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın "ihlal" yönünde oy kullanması nedeniyle "eşitlik halinde başkanın katıldığı tarafın oyunun geçerli sayılacağı"na ilişkin hüküm gereği bireysel başvuruda ihlal kararı verilmişti.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nun kararının ardından Düzce Üniversitesi Rektörlüğü yaptığı açıklamada "Hak İhlâli" kararına katılmadığını duyurdu.

"Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla maalesef hak ihlâli sayılmıştır"

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Ocak 2016 tarihinde Anayasa ve kanunlardan aldığı yetkiyle, azgınlaşan teröre karşı amansız mücadele ettiği ve huzur ortamını sağladığı süreçte; “Barış İçin Akademisyenler İnsiyatifi” adı altında asla kabul edilemez “Devletin Vatandaşlarına Uyguladığı Şiddet” ithamıyla, terör örgütüne destek mahiyetinde imza veren akademisyenlerin sözde barış bildirisi hakkındaki cezai işlemler 26 Temmuz 2019 tarihli Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla maalesef hak ihlâli sayılmıştır. Düzce Üniversitesi olarak; bilimsel özgürlüğü temel değer saydığımızı, vatanımızın her köşesinde özgürce yaşayan milletimizin can ve mal güvenliğini sağlamak için canlarını feda eden şehitlerimizin yakınlarını ve bu uğurda yaralanan gazilerimizi müteessir eden Anayasa Mahkemesi’nin “Hak İhlâli” kararına katılmadığımızı, kararın milletimizin ma’şeri vicdanını rencide ettiğini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletinin birlik ve beraberlik içinde her türlü teröre geçit vermeyeceğini bildiriyor; akademik bağımsızlıktan, bilimsellikten ve ifade özgürlüğünden uzak, bu tür barış istismarlarına her zaman karşı olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz."

Haber: H. DURNA

Yorumlar (6)
Düzceli 2 yıl önce
Bilim üretin üniversitede. Siyaset yapmayın. Keşke aynı tepkiyi çözüm sürecinde verilen tavizlerde ve seçim döneminde ki Apo mektubuna ve Osman Öcalan denen adam müsvettesinin trt ye çıktığı zaman gösterseydiniz...
Adı üstünde barış için 2 yıl önce
Acaba o metni okudular mı bilmiyorum Düzce üniversitesi bence üniversite olmaya devam etmeli siyaseti rektörlük değil üniversite öğrencileri yapsın akademisyenler yapsın koca okulun görüşü buymuş gibi yansıtmak da neyin cabası yaranmak mı?
empati 2 yıl önce
öcalanın kardeşini tv ye çıkarttıklarında istismar olmuyor değil mi? yüreğiniz yetiyorsa buna da ses çıkartsanıza. bırakın bu siyasi oyunları
ekreme lafın var mı 2 yıl önce
ekrem selahattin demirtaşın kendisini beğendiğini hapisten çıkması gerektiğini söylemişti.bir sözün varmı.olmaz.çünkü gözünüz hep karşıdakine odaklanmış.kendi içinizdeki rezillikleri görmez olmuş daha durun.çok malzeme çıkacak sizinkilerden.
Yunus 2 yıl önce
İşte düzcenin hak ettiği rektör budur üniversietenin göbeğine cami tüm açlışanlara tesettür cemaatlere kadro ve özel muamele verilen üniversite pes artık rektör kendini anayasa yargıcı olarak görev bilinciyel iktidara yalakalık helal vAllahi
yunusçuk 2 yıl önce
eskiden ne güzeldi dimi.asker çağırınca koşa koşa giden darbeci rektörler,başörtüleri okutmayan rektörler,harç payı olmadan kayıt yapmayan rektörler,hükümetlere tehditler yağdıran rektörler teröristler için yürüyen rektörler gördü bu gözler.onları özlemişsin belli ki.
29°
açık