banner851

banner614

BAKAN'DAN FINDIKLA İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

banner619

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, katıldığı bir programda "Fındıkta ilk tahminlerin ötesinde bir rekoltemiz var. İlk defa burada açıklıyorum; 665 bin ton fındık rekoltemiz var." dedi. Salondan "Fındık fiyatını açıklayın" sesleri yükselmesi üzerine ise Pakdemirli, "Fiyat işi Cumhurbaşkanımızındır. Sayın Cumhurbaşkanımız aynen şunları söyledi; 'Hiç merak etmesinler, Karadenizli kardeşlerimin arkasındayız." şeklinde konuştu. Ayrıca Toprak Mahsulleri Ofisi'nin bu sene de alım yapacağını müjdeledi.

banner846
Gündem 18.07.2020, 17:10
3222
BAKAN'DAN FINDIKLA İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
banner844

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, katıldığı bir programda, Düzce'nin can damarı olan fındık konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirlik, fındıkla ilgili çalışmalarının devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Fındıkla ilgili iki önemli şey açıklayacağım. Bir tanesi rekolteyi açıklayacağım. Diğerini de açıklayacağım. Şimdi 2 yıl boyunca hakikaten üreticinin alnının terinin karşılığını verme çabası içerisinde olduk. Bu iş için çok ince hesap, kitap, piyasa oyuncularıyla görüşme, sizin bazı hoşunuza gitmeyen oyuncular olsa dahi onlarla da görüşme çünkü onlar da bu işin oyuncuları, bu işin büyük alıcıları. Herkesi dinleme, herkesten fikir alma, üreticiden fikir alma, alıcıdan fikir alma, yurt dışındaki alıcıdan fikir alma, yurt dışındaki üreticiden fikir alma, bunların hepsini yaptık." 

Yürüttükleri çalışmaların detaylarına ilişkin bilgi veren Pakdemirli, "Bu kadar detaylı ve ayrıntılı bir çalışmanın ve ortaya konulan fındık stratejisinin tek bir sebebi var; biz dünyada birinci ülkeysek bizim dediğimiz olacaktır." diye konuştu.

"Miami'de dedim ki patron biziz, bizim dediğimiz olacak"

Pakdemirli, fındığın pazarının Miami'de kurulduğunu kaydederek, "Her yıl toplanıyorlar, bu fındık ne kadar üretiliyor, ne kadar satılacak, bunlar konuşuluyor. Ben oraya gittim, kürsüye çıktım. Dedim ki patron biziz, bizim dediğimiz olacak. Biz konuşacağız, siz dinleyeceksiniz, fiyatları biz dikte edeceğiz, siz de yapacaksınız." dedi.

"Fındığımız daha değerli olacak"

Pakdemirli, salondan yükselen talepler üzerine fındık fiyatını açıklamayacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fiyat işi Cumhurbaşkanımızındır. Rekoltemiz ne? Çok ciddi bir çalışma yaptı arkadaşlar, defalarca irdeledi, defalarca rekolte önüme geldi, defalarca geriye gönderdim. İlk tahminlerin ötesinde bir rekoltemiz var gibi gözüküyor. Bu biraz daha azabilir belki, sezon içerisinde bir miktar daha azalabilir ama görünen o ki ilk defa burada açıklıyorum; 665 bin ton fındık rekoltemiz var. Bunun manası nedir? Manası geçen yıla göre daha az fındığımız var. Bunun diğer anlamı nedir, fındığımız daha değerli olacak."

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ordu'ya gelirken konuştuklarını aktaran Pakdemirli, şunları söyledi:

"Ordu'ya, Karadeniz uşaklarına özel selamını gönderdi. Ben de özel selamını getirdim size. Sayın Cumhurbaşkanımız aynen şunları söyledi; 'Hiç merak etmesinler, Karadenizli kardeşlerimin arkasındayız. Toprak Mahsulleri Ofisi bu sene de girecek ve alım yapacak.' Fiyat ve diğer konularda yine çalışmalarımızı tamamlayıp Sayın Cumhurbaşkanımızla istişarelerimizi tamamlarız. Hasat öncesinde fiyatların açıklanacağı şeklinde bir beklentisi olsun Karadenizli kardeşlerimizin. İnşallah bu sene de üreticimizin alnının terini soğutmadan ürettiği fındığın hakkını ödeyecek şekilde çalışmamızı yapacağız. Yine Karadenizli müstahsilimizi, fındık üreticimizi inşallah memnun edeceğiz."

"3 bin dekar fındık bahçesine cep teras uygulaması yapacağız"

Fındığın sadece bölgenin ve Karadeniz'in değil Türkiye'nin de altını olduğunu vurgulayan Pakdemirli, "Proje kapsamında 3 bin dekar fındık bahçesine cep teras uygulaması yapacağız. Fındıkta kurutma istasyonları kurarak çiftçinin emeğinin heba olmasını önleyeceğiz. Bölgede iyi tarım uygulamalarını yaygınlaştıracağız. Bölge bir kazanırken iki kazansın, üç kazansın istiyoruz. Havzanın tarım desenine uygun kivi ve hurma gibi ürünlerin de yaygınlaşmasını hedefliyoruz." ifadesini kullandı.

Yorumlar (5)
Çift çi 12 ay önce
Düzce de fındık yanında mısır çiftçiligi de var kimse de bunu dillendirmiyor nedense. Mısır çiftçiligi de para kazanamıyor bize ne zaman destek verip. Fiyat aciklayacaksiniz
hazelnut 12 ay önce
dutmayın göççük enişteyi
Esnaf 12 ay önce
Bakanları anlayamıyorum temmuz ayında fındık altın oluyor ağustosta gümüş eylülde teneke oluyoryani ağaçta altın harmanda gümüş satışta teneke 5 ay sonra ise elmas bakanım satarkende yanımızda olun lütfen
Öz hakiki İrlandalı 12 ay önce
Ne güzel iş bütün bir yıl yat ağaçtan topla ye hadi oradan
Apo 12 ay önce
Elini tutan mı var? Kolaysa sen de topla.
20°
parçalı az bulutlu