banner851

banner614

BAKAN KOCA MECLİSTE BİLGİLENDİRME YAPTI

banner619

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde koronavirüs hakkında bilgilendirme yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bugüne kadar 10 bini geçen test yaptık. Test sayımızın çok artacağını düşünüyoruz. Günlük en az 10-15 bin test yapabilir hale gelmek istiyoruz. Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde hızlı tanı kiti devreye girecek." dedi. Ayrıca virüsün bulaştırıcılık süresinin kesin olarak bilinmediğini belirterek, fiziki ve teknolojik alt yapı açısından olası kötü senaryolara karşı hazır olduklarını vurguladı.

banner846
Gündem 19.03.2020, 15:16 19.03.2020, 17:07
1327
banner844

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nde koronavirüs ile ilgili bilgilendirme konuşması yaptı.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı.

Erdoğmuş, koronavirüse karşı alınan tedbirler bağlamında milletvekillerinden oturum mesafelerine dikkat edilmesini istedi.

Erdoğmuş, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın koronavirüs hakkında meclisi bilgilendireceğini söyledi. Daha sonra Bakan Koca, konuşmasına başladı.

"Virüsün bulaştırıcılık süresi kesin olarak bilinmiyor"

Koca'nın açıklamalarından satır başları:

"Virüsün bulaştırıcılık süresi kesin olarak bilinmemektedir. Enfeksiyonun yaygın belirtileri ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Daha ileride böbrek yetmezliği ve ölüm gerçekleşmektedir. DSÖ'nün Çin Halk Cumhuriyeti'ne ait Kovid -19'a ait ölüm hızı yüzde 3,8 olarak bildirilmiştir."

Umreden dönenler karantinada

Hava meydanlarında termal kamera uygulamasıyla 4 milyon 603 bin yolcumuzu taramadan geçirdik. Kara hudut kapılarımızda 189 bin yolcudan 1103'ü gözetim altına alınmıştır. Umre'den dönen vatandaşlarımız izole altına alınmış ve özellikle Umre'den gelen bir vakada pozitif görülmesi üzerine gece gelecek olan vatandaşımızı artık evlerinde değil boş olan öğrenci yurtlarımızda tekli odalarda izole edilmelerine, vaka görüldükten sonra hızla karar verdik.

"Laboratuvar sayımız kısa zaman içinde 25 ilde toplam 36'ya çıkacak"

Kovid-19 olası vaka tanımına uyan hastalarda solunum yolu numuneleri referans laboratuvarda çalışılmakta ve 16 ilde hizmet veren laboratuvarlarda değerlendirilmektedir. Laboratuvar sayımız kısa zaman içinde 25 ilde toplam 36'ya çıkacaktır. Bugün itibarıyla iki vakıf üniversitesinin devreye girmesiyle 18 merkez de çalışmaya başladı. Hastanelerimizde toplam 99 bin 797 hasta odamız tek kişilik olup, gerektiğinde izolasyon ya da yoğun bakım yatağı olarak kullanılmaya uygundur. Şehir hastanelerimiz bu konuda önemli bir katkı sağlamıştır. Fiziki ve teknolojik alt yapı açısından olası kötü senaryolara karşı hazırız. Bugüne kadar 10 bini geçen test yaptık. Test sayımızın çok artacağını düşünüyoruz. Günlük en az 10-15 bin test yapabilir hale gelmek istiyoruz. Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde hızlı tanı kiti devreye girecek."

Yorumlar (0)
15°
açık