banner851

banner614

BAKAN KOCA’DAN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı önemli açıklamalarda bulundu. Salgınla mücadelede en önemli silah olan ve şu anda 50 yaş üstünde devam eden aşı takvimine 10 Haziran itibariyle 45 yaş, 14 Haziran itibariyle de 40 yaş üstü vatandaşların dâhil edileceğini açıklayan Bakan Koca, sırası gelen vatandaşların aşı olmasının önemini vurguladı. Bakan Koca ayrıca yerli aşıda da artık son aşamaya gelindiği müjdesini verdi.

banner619
Gündem 09.06.2021, 20:05 10.06.2021, 14:47
1324

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, “Uzunca bir süreden beri hayatın her alanını kuşatmış bir mücadele veriyoruz. Artık gündemimiz aşı programı ile bağışıklığı elde ederek eski normallerimize en kısa sürede nasıl döneceğimizdir. Bu zor günler artık geride kalıyor. İşlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz.  Büyüklerimizin ellerini doya doya öpeceğimiz, sevdiklerimizle kucaklaşacağımız, çekinmeden tokalaşacağımız günler yakın. El ele parklarda yürüyeceğimiz, tatili tatil gibi yapabileceğimiz, gündemimizi salgının değil bizim belirleyeceğimiz günlerin arifesindeyiz.” diye konuştu.

“LÜTFEN VAKİT KAYBETMEDEN AŞINIZI OLUN”

Eski günlere dönmek için üç konu dikkat çeken Bakan Koca şöyle konuştu:

 “İlki sırası gelen vatandaşlarımızın gecikmeden aşılarını olmalarıdır. Bu, toplumsal bağışıklığı en kısa sürede kazanmamız için ilk şart. İster yaş ister meslek grubu sebebiyle sıranız gelmiş olsun, lütfen zaman kaybetmeden aşınızı olun. Yarın itibariyle 45 yaşının üzerindeki vatandaşlarımız da aşılanmaya başlıyor. Gelecek pazartesi günü ise 40 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız da aşı programına dahil edilmiş olacak.

TEDBİRLERE TAVİZSİZ UYUM ÇAĞRISI

İkincisi, aşılama ile toplumsal bağışıklığı elde edene kadar kişisel tedbirlerimize tavizsiz uymaya devam edelim. Aşı olan vatandaşlarımız da toplumsal bağışıklık elde edilene kadar tedbirlere uymalı. Unutmayalım, aşının bizi koruması için belirli bir süre geçmesi gerekiyor.

YERLİ AŞIDA SON AŞAMAYA GELİNDİ

Üçüncüsü ise, salgın kontrolünün sürdürülebilirliğinin sağlanmasıdır. Bunun için şimdiye kadar dışarıdan tedarik ettiğimiz aşıların yerine kendi aşımızın kullanıma girmesi gerekiyor. Bildiğiniz gibi çok sayıda aşı geliştirme projemiz devam ediyor ve birinde son aşamaya geldik. Önümüzdeki hafta yerli aşımızın son fazı olan Faz III insan çalışmaları için gönüllülerimizi aşılayacağız. Türk aşısı son aşamaya geldi. Salgın kontrolünün sürekliliği ve aşıda dışa bağımlılığı bitirecek bu önemli gelişmeyi hep birlikte yaşayacağız.”

“ÜÇÜNCÜ DOZ UYGULAMASI DEĞERLENDİRİLİYOR”

Aşıda üçüncü doz uygulamasıyla ilgili de ifadelerde bulunan Bakan Koca, “Aşıların belirli süre ile bağışıklık sağladığı ve iki doz aşı olan kişilerin üçüncü doz aşı olması gerekliliği konusunda bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Bu konuda bir klinik çalışma da bakanlığımızca planlanmış, hangi aşıların çapraz kullanılabileceği ve yerli aşımızın üçüncü doz olarak kullanımı değerlendirilmektedir. Elde edeceğimiz somut bilimsel verileri sizlerle de paylaşarak yol haritamızı kesinleştirmiş olacağız. Ülkemizde kullanıma giren aşılar ve yerli aşımızın hangi usullerle kullanılabileceğini belirleyeceğiz.” dedi.

“ÇOK YAKINDA SALGIN HABERLERİNDEN KURTULACAĞIZ”

“Çok yakında bu salgın haberlerinden kurtulacağız” diyen Koca, “Umarım artık Sağlık Bakanını daha az görecek sesini daha az duyacaksınız. Bundan sonra size vereceğim en önemli haberin yerli aşımızın başarısı ve salgının son bulduğu açıklaması olacağını görüyor ve o günü iple çekiyorum. Çok yakında salgın haberlerinden kurtulacağız. Gün gibi aydınlık, sağlıklı ve mutlu günler yakındır. Büyük Türkiye güçlü bir devlettir. Bu güce güvenin.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (1)
Düzceli 4 ay önce
Bu yalancının sözlerinin asla hiç bir hükmü doğruluğ yoktur turist gelsin döviz gelsin diye halkı yalancı bahar yaratıyor insanlık suçu işliyor