banner851

banner614

BAKAN’DAN KÖYLÜYE MÜJDE

Kırsal kesimlerde hazineye ait olan ve köylüler tarafından işlenip geçim sağlanan tarım arazileri için müjde geldi. Araziler artık köylünün olacak.

banner619
Gündem 27.09.2013, 14:50
269
BAKAN’DAN KÖYLÜYE MÜJDE

Köylünün devlet tarafından hazineye ait olan tarım arazilerinin elinden alınma korkusuna son verildi. Konuyla ilgili son noktayı Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptı. Bakan Şimşek, “'Köylünün yıllarca işlediği ve geçimini sağladığı, Hazineye ait olan tarım arazileri artık köylünün olacak' dedi.
Hazineye ait olan arazilerin köylüler tarafından satın alınmasına ilişkin kanunların detaylı çalışmaları tamamlandı.
Hazineye ait tarım arazileri ve bu araziler üzerindeki tarımsal amaçlı yapılar ile sürekli ikamet edilen konutların hissedarlarına, kiracılarına ve kullanıcılarına doğrudan satılacağı ve arazilerin satış bedeli rayiç bedelinin yüzde 50’si olarak belirlendi.
Kanuna göre hazineye ait olan bu arazileri alabilmek için ihalesiz bir şekilde ve sadece bedelin yarısını ödeyerek bu topraklara sahip olacaklar.

ARAZİ ALIM BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR

Tarım arazilerinin alımları için başvurular 28 Nisan 2014 tarihine kadar devam edecek. Bakan Şimşek, kanundan yararlanmak isteyenlerin başvuru dilekçelerine Milli Emlak Genel Müdürlüğünün internet sitesinden, defterdarlıklardan ve/veya mal müdürlüklerinden ulaşabileceğini söyledi.

Haber: G. KARDUZ

Yorumlar (0)