banner851

banner614

BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

Çocuğa yönelik cinsel istismarda cezaları artıran yasal düzenleme TBMM’nin önüne gelirken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da önleyici tedbirler için hazırlık yapıyor. Bakanlık personeli ev ziyaretleri yapacak. Ziyaretlerde istismarla ilgili risk olup olmadığı tespit edilmeye çalışılacak.

banner619
Gündem 12.04.2018, 10:31 13.04.2018, 10:48
4943

Çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarında cezaları artıran ve önleyici tedbirler getiren düzenleme TBMM’ye sunuldu. Gazete Habertürk'ten Volkan Yanardağ'ın haberine göre çocuklara karşı istismar suçlarıyla ilgili bir de “acil eylem planı” hazırlanıyor. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Destek Programı (ASDEP) aracılığıyla ev ziyaretleri yapılacak. Bu ziyaretlerde elde edilen verilerle her ilde risk haritaları oluşturulacak. Haritalar, çocuğa yönelik cinsel istismar konusunda yol gösterici olacak.

Bu yıl başlayacak
Hükümet, cinsel istismar korusunda cezaları artıran düzenlemeyi TBMM’ye gönderirken, diğer taraftan da koruyucu ve önleyici tedbirler getiren, toplumu bu konuda bilinçlendirmeyi hedefleyen bir eylem planını hayata geçirmeyi hedefliyor. Bu yıl içerisinde uygulanmaya başlanacak eylem planı çerçevesinde ASDEP’in kapasitesi artırılacak.

Personel takviyesi
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, taşra teşkilatında ASDEP kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere sözleşmeli personel çalıştırılabilecek. İlk etapta 400 ASDEP personeli istihdam edilecek. Bu personel, adli makamlarca tespit edilen can güvenliği hali dışında 5 yıl süreyle iller arasında yer değişikliği yapamayacak.

Risk haritası çıkacak
ASDEP kapsamında yapılan ev ziyaretleri cinsel istismar konusu özelinde yoğunlaştırılacak. Ev ziyaretlerinde cinsel istismar ile ilgili risk olup olmadığı tespit edilmeye çalışılacak. Elde edilen verilerin sonucunda bir risk haritası oluşturulacak. Her yıl düzenli olarak bu çalışmalar tekrarlanacak. Risk haritaları cinsel istismar konusunda alınacak önleyici tedbirler için yol gösterici olacak. Bu haritalar, uyuşturucu ile mücadele konusunda da uzmanlara bir işaret verecek.

Sağlıklı istatistik
Cinsel istismar olaylarıyla ilgili istatistiklerin daha sağlıklı tutulması sağlanacak. Konuya ilişkin İçişleri, Adalet, Aile ve Sosyal Politikalar, Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarında bulunan veriler, ortak bir havuzda toplanacak. Bu havuzdaki veriler konusunda TÜİK ile de çalışılarak cinsel istismarın istatistiksel boyutu ortaya çıkarılacak.

Yoğun eğitim
Eylem planı çerçevesinde, öğretmen, antrenör, Kuran kursu öğreticileri gibi çocuklarla ilgili alanda çalışan kim varsa yoğun eğitimlerden geçirilecek. Eğitim müfredatında, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın eğitim programlarında cinsel istismar konusuna yer verilecek. Sağlık Bakanlığı tarafından her ile ve belirlenecek büyük ilçelere Temmuz 2019’a kadar Çocuk İzleme Merkezleri kurulacak.

banner844
Yorumlar (9)
Dreyver 3 yıl önce
Yakinda duzce beyciler mahallesinde aramiza katilacak erkek kardesinin 6 yasindaki cocuguna cinsel suctan ceza evinde su anda simdi yani bu adamin cezasi yatmakla bittimi bitiyormu ve insan sifatinda aramiza katilmasi hakmi
Apsuva 3 yıl önce
Allah aşkına benim evime gelicekler bakıcaklar karar vericekler bırakın bu işleri önce taciz eden suçu kabıtlanmış insanları tutuklayın sokaklara salıyosunuz ayıp ayıp insanların adelete güveni kalmadı.Cezaları halk vermeye başlayınca önünü alamayız bunun lütfen düzgün çözümler bulalım yapmak için bişeyler yapmıyalım.
İstismar 3 yıl önce
45 çocuğa tecavüz karaman kuran kursunda, 15 çocuğa istismar İzmir kuran kursunda, Demem o ki siz önce bu kuran kursu yurtları ve hocaları denetleyin.
Güzel uygulama 3 yıl önce
Nasıl anlasilcak muneccipmi bunlar
nsm 3 yıl önce
sakin ha o personelin arasina ayse kesir'i katmayin, cünkü verilen arastirma önergesini 'bir kezden birsey olmaz' diyen aile bakanin yaninda bu öneriyi kahkahalarla reddedebilmisti sayin hanimefendi.
Süper 3 yıl önce
Güzel bir uygulama olcak ozaman ama inşAllah uygulanır okullarda pedoglar eğitim verse gelse çocuklar bilinclense
yurtlar denetlensin 3 yıl önce
Bence ilkönce çocuk gelin vakalarını kaldırın.çocukları eğitin.Yurtları özellikle erkek yurtlarını denetleyin..
bi yerden başlansın 3 yıl önce
o nasıl anlaşılacak..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın