banner614

BAKANLIKTAN ÇAĞRI VAR

banner619

Geçtiğimiz günlerde Irak'ın başkenti Bağdat'ta kaçırılan aralarında Düzceli bir kişinin de bulunduğu 18 Türk işçisiyle ilgili yaptığımız haberler semeresini vermeye başladı..Dışişleri bakanlığı dün Metin Toraman'ın ailesini arıyarak salı günü Ankara'da olmaları istendi.

banner846
Gündem 12.09.2015, 18:40
4127
BAKANLIKTAN ÇAĞRI VAR
banner844
Geçen hafta aralarında Düzceli Metin Toraman’ın da bulunduğu 18 Türk işçisinin Irak'ın başkenti Bağdat'ta kaçırılmasıyla başlayan görüşmeler  yeni bir boyut kazandı.
Bağdat'ta Sadr bölgesinde bir stadyum inşaatında çalışan aralarında Akçakocalı Metin Toraman’ın da bulunduğu 18 Türk işçiyi kaçıran Şii grup, işçilerin isimlerini ve grubun taleplerini okudukları bir video7da yayınlamışlar ve hükümete çağrıda bulunmuşlardı:
seste verebilirsin
Kendilerine Ölüm Mangaları ismini veren grubun talepleri arasında, Kürt petrolünün Türkiye'den ihracatını durdurma, Suriye'de Ceyş-ül Feth'in Fua'a ve Kafrayya'daki kuşatmaların kaldırılmasını sağlama ve Türk askerlerinin Irak'tan çekilmesi " gibi şartları bulunuyor..
SERBEST KALMA ŞARTLARI

Arka planda 'Emrindeyiz ey Hüseyin' yazılı pankartı dikkat çeken silahlı grup, işçilerin serbest bırakılmaları için bazı şartlar yayınlamış "Serbest bırakılmaları için Erdoğan'ın yerine getirmesi gereken şartları şu şekilde sıralamışlardı:

- Silahlı kişilerin Türkiye'den Irak'a geçmesini engellemek,
- Kürdistan'daki çalıntı petrolün Türkiye toprağından geçmesini durdurmak,
- Sizin milislerinize [Fetih Ordusu kastediliyor] Foa, Kefreyya, Nubbul ve Zehra bölgelerini kuşatmasını sona erdirmesi ve
[Halep ve İdlib'deki Şii bölgelere] gereken yardımların ulaşmasına müsaade etmeleri talimatı vermek,Erdoğan ve partisi bu talepleri yerine getirmediği takdirde Irak'taki Türkiye çıkarları ve temsilcileri en ağır şekilde zarar görecek."

Videoda kaçırılan Türk işçilerde tek tek kendilerini tanıtarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetten yardım istedi.

ANKARA HAREKETE GEÇTİ
Konu ile ilgili haberin yayınlanmasının ardından Dışişleri Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık Yetkilisi, Düzce'nin Akçakoca İlçesinde ikamet eden Metin Toraman'ın ailesiyle irtibata geçerek Salı günü saat: 14.30'da Dışişleri Bakanlığı'nda olmalarını istedi. Bakanlık yetkililerinin davetini doğrulayan Metin Toraman'ın abisi Mehmet Toraman :"Bakanlık bizi salı günü davet etti. Biz de o günü sabırsızlıkla bekliyoruz.Çocuklarımızın kurtarılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Haber:E.TAYHAN
Yorumlar (0)
20°
açık