banner851

banner614

BAKIN NE ÇIKTI?

banner619

Düzce merkeze bağlı Kalıcı Konutlar Bölgesi'nde vatandaşların bitki kökü sandıkları şeyin, genellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yayılış gösterilen 'mantolu böcek' olduğu anlaşıldı.

banner846
Gündem 30.09.2019, 14:31 02.10.2019, 12:11
5681
BAKIN NE ÇIKTI?
banner844

Düzce'de görülmeye alışkın olunmayan bir böcek türüne rastlandı. Düzce merkeze bağlı Kalıcı Konutlar Bölgesi'nde yaşayan vatandaşlar tarafından tesadüfen fark edilen ‘mantolu böcek’ şaşkınlığa neden oldu.

Evlerinin duvarlarında gördükleri kahverengi şeyleri kurumuş bitki kökü sanan Kalıcı Konutlar sakinleri, duvara yaklaştıklarında hareket halinde olduğunu gördü. Bunun üzerine hemen internet üzerinden araştırmaya koyulan vatandaşlar, daha önce hiç karşılaşmadıkları bu böcek türünün

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde görülen ‘mantolu böcek’ olduğunu öğrendi. Mercimek, nohut, buğday, arpa, kavun ve karpuz gibi bitkilere zarar veren bir tür olan böceği tesadüfen fark ederek görüntüleyen vatandaşlar, bunları Öncü Whatsapp İhbar Hattı'na gönderdi. Böyle bir canlıya daha önce rastlamadıklarını belirten Kalıcı Konutlar sakinleri, “Bu böceği ilk gördüğümüzde bitki kökü sandık. Ama hareket ettiğini fark ettiğimizde yakından inceledik. Bu böcek daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki tarlalarda görülüyormuş. Buraya nasıl geldi bilmiyoruz." diye konuştu.

Mantolu böcek nedir?

Mantolu böcek, kışı bir yıl önceki bitki artıklarından örülmüş mantodaki pupa kokonları içinde diyapozda geçirir. Nisan başından itibaren larvalar toprak yüzeyine çıkarak nohut ve mercimeğe geçer. Bitkilerin taze sürgün ve yapraklarıyla beslenir ve sürgünleri keser. Bu kesilen parçaların bir kısmını ipek salgılarıyla birbirine sıkça yapıştırarak vücutlarının etrafında manto oluştururlar. Mantoların renkleri beslendiği ortama bağlı olarak grimsi koyu kahverengi, saman rengi ve yeşilimsi olabilmektedir. Mayısın ikinci yarısından itibaren tohum kapsülleri ile de beslenmekte, göç ederek bir tarladan diğerine geçmekte ve haziran ayının ilk haftasına kadar beslenmelerine devam etmektedirler. Ağustos ayının ikinci yarısında ilk kelebekler görülür ve ergin çıkışları eylül ayının ilk yarısına kadar devam eder.

Yorumlar (11)
Eyvahh 2 yıl önce
Multecilerle findık iscisi vatandaslarimizla gelmiş..multecilerle giderm.findik iscileriyle gitmedi yoksa odami multeciler gibi kalmaya karar verdl
Angela 2 yıl önce
Serdar gürler, yapmış olduğunuz yorum ırkçılık ile ilgilidir. Şu soruyu sormak lazım siz nereden geliyorsunuz pardon? Siz yokken biz vardık açın biraz kitap okuyun araştırma yapın asurlar, urartular, sümerliler kim önce bunu araştırın.
Ne mutlu Türküm diyene 2 yıl önce
sen kimsin..o zaman biz vardık demeden önce savaşacaktın.Türkiyenın adı asur veya sümer olacaktı..niye savaşmadın müslüman..adın silinmiş sanın silinmiş..Yüzyıllardır türk adı devam ediyor farkındaysan..
haydeee 2 yıl önce
senden vatansever değil sadece klavye kahramanı olur.
//// 2 yıl önce
heyyy arap sevici..Sen git bakalım ülkelerine sana ne yapıyorlar.Burdan klavye kahramanlığı yapacağına onların ülkelerine gitde neye benzetiyorlar seni bi anla..
naaaa 2 yıl önce
köpekler bile yanlarına yabancı köpek gelince kovuyor.Arapsevici.Çok sevdiysen sende onlarla beraber git..senin gibiler bu ülkeye sahip çıkamaz.ve Kurtuluş savaşında senın gibiler ne oldu bende bilmiyorum..
Hilmi 2 yıl önce
Yazın o böçekler mantolarını çıkartıp, tişort giyiyor
arıcı 2 yıl önce
ben arıcılık yapıyorum bu yeni bişey değilki bizim kovanların altında sağında solunda sürekli olur zararlı bi böcek gibi durmuyor ama tam bilmiyorum
Serdar gürler 2 yıl önce
Güneydoğuda insan kalmadı birde böcekleri eksikti oda geldi sayelerinde bize toprak ekmek kalmadı sayelerinde kendi şehrimizde yabancı olduk ama hepside potansiyel ampul bu çiftliği başka nerede bulacaklar.
serdarcığa 2 yıl önce
potansiyel ampulcüler teknofest düzenlerken,yerli helikopter,uçak füe vs üretirken sizin çağdaş,uygar chp heykel açıyordu.bidahaki hedefleri de daha büyük heykel açmakmış.bi dönüp kendinize bakın.dışardan bakınca yabancı bir doktor sizin sendroma tutulmuş iflah olmaz bir rahatsızlığa yakalandığınızı anlar.
hanife 2 yıl önce
tırtıldı sülüktü derken mantolu böcek temi cıktı başımıza...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın