banner851

banner955

BASIN SAYESİNDE SORUNLARINI DUYURANLAR BASINA DESTEK OLMUYOR

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Öncü TV ve 100.2 Öncü Radyo ortak canlı yayınında ilgiyle takip edilen Yorumluyorum son bölümünde insanların haber alma özgürlüğünün teminatı olan basının içinde bulunduğu ekonomik durumu masaya yatırdı. Gazetecilerin emeğinin unutulmaması gerektiğinin altını çizen Ünsal, basının sürdürülebilir olması ve haber alma özgürlüğünün sağlanması için belediye, STK, esnaf ve vatandaşların gazetelere abonelik ve reklam yöntemiyle destek vermesi gerektiğini belirtti. Basın girdilerinin dövize bağlı olarak arttığı bir dönemde Düzce basınının amiral gemisi Düzce Postası’nı satın alan Bayram Ali Kubilay’ın büyük bir cesaret örneği sergilediğini kaydeden Ünsal, Düzce’ye basına hayırlı olmasını diledi.

Gündem 21.10.2021, 17:10
1070
BASIN SAYESİNDE SORUNLARINI DUYURANLAR BASINA DESTEK OLMUYOR

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Öncü TV ve 100.2 Öncü Radyo ortak canlı yayınında ilgiyle takip edilen Yorumluyorum son bölümünde insanların haber alma özgürlüğü kapsamında basının içinde bulunduğu ekonomik durumu masaya yatırdı.

Basının sürdürülebilir olması ve haber alma özgürlüğünün sağlanması için belediye, STK, esnaf ve vatandaşların gazetelere abonelik ve reklam yöntemiyle destek vermesi gerektiğini belirten Ünsal, “Bu gazetelerin yaşaması ve sesinizin duyulması için bunu yazanın, fotoğraflayanın ve bunu konuşanın da bir emeği olduğunu kimse unutmasın.” dedi.

Basın girdilerinin dövize bağlı olarak arttığı bir dönemde Düzce basınının amiral gemisi Düzce Postası’nı satın alan Bayram Ali Kubilay’ın büyük bir cesaret örneği sergilediğini kaydeden Ünsal, Düzce’ye basına hayırlı olmasını diledi.

MARADİT AİLESİ DÜZCE BASININA CİDDİ KATKI SAĞLADI

Düzce Postası’nın Düzce basınına olan katkısının önemli olduğunu belirten Ünsal, “Geçtiğimiz günlerde Düzce’nin ilk gazetesi olan ve yarım asırdan fazladır faaliyetlerine devam eden Düzce Postası el değiştirdi. Sayın Maradit’ler bu işi bıraktı. Düzcespor Eski Başkanı ve Düzce’de önemli bir yerde olan ismi Bayram Ali Kubilay burayı aldı. Öncelikle hayırlı olsun. Gazete el değiştirdiği zaman düşünceler ve yaklaşımlar değişir. Bundan sonra Düzce Postası nasıl bir yaklaşım içerisinde olacak? Rahmetli Bedrettin Maradit Amca’dan bu güne kadar Fatih Bey, Aydın Bey, Düzce basınına çok ciddi katkılar sağladılar. Birçok arkadaşımız oradan eğitildi, yetiştirildi. O günlerden bu günlere gelindiğinde bir yenilenme süreci çok önemli. Bugün belki Düzce Postası, Düzce Televizyonu olarak uyduda olabilirdi. Bu yatırım ve ilk olmanın anlamını yaşatmak adına. Bu da nasip olmadı.” dedi.

6 GAZETENİN TOPLAM ABONESİ BİNİ GEÇMEZ

Basının sürdürülebilir olması için okuyucular tarafından desteklenmesi gerektiğini belirten Ünsal, “Basının el değiştiği anda basına bir de bakmak lazım. Düzce’de 6 tane günlük gazete var. İnternet siteleri ve televizyonlar var. Vatandaşlar eleştirirler. Biz de idarecileri eleştiririz. Fakat eleştirmek güzel ve kolaydır. Düzce esnafımız, halkımız gazetelere abonelik konusunda duyarlı bir davranış çok sergilemezler. STK’ların ve odaların başında oturanlar, hizmet edenler bizi eleştiriler. Ve medyanın üzerinden kendi üyelerinin menfaatini sağlarlar. Kendi üyelerine etki oluştururlar. Bir emek sarf ederler fakat bu emeği yazan çizen gazetelere abone olmaz, reklam vermezler. Sizi de bir şeylerle itham ederler.” dedi.

KUBİLAY CESARET ÖRNEĞİ SERGİLEDİ

Ekonomik bunalım ortamında basının da kötü durumda olduğunu kaydeden Ünsal, “Baktığınız zaman basın bugün çok kötü bir durumda. Bugün Düzce’de 6 günlük gazetenin abonelerinin toplamının bini bulduğunu zannetmiyorum. Bu bin abonesi olmayan gazeteler sizin derdinizle dertlenirken bu abonelerin sayısı yüksek olursa vatandaşlar diyalog daha iyi olur, ses daha yüksek çıkar. Basın mutlaka maliyetlerle yürüyor. Özellikle bu günlerde Sayın Kubilay’ı bu yatırımı yaptığı, bu cesareti gösterdiği için tebrik ediyoruz. Gerçekten şu günlerde yerel basında çok ciddi sıkıntılar var. Kağıt masrafları çok yüksek. Mürekkep çok yüksek. Bunlar hep dolara endeksli. Çok yüksek maliyetler var. Bu maliyetler içinde basına yatırım yapmak öyle her babayiğidin harcı değil. Birkaç ortağın olduğunu kısmen duyduk. Kaç liraya alınıp satıldığı çok da önemli değil. Ne olursa olsun aylık bir finansman buna gerekli. Allah kolaylık versin. Ekonomi de çok kötü. İnsanlar çok mutsuz. Bunu sağır sultan bile biliyor. Ama bunlara bir çözüm lazım. Bir yerden başlamak lazım. İnşallah birileri bir yerden başlar da bu memleketteki insanların sıkıntısı biter.” diye konuştu.

GAZETECİLER CEMİYETİ DÜZCE BASINININ YÜZDE 80’İNİ TEMSİL ETMİYOR

Basının etkili olabilmesi için birlik içinde olması gerektiğini ama bunun Düzce’de sağlanamadığını aktaran Ünsal, “ Basın konusuna ufak bir katkı daha sunmak istiyorum. Gazeteciler ne kadar dağınık ve sıkıntıda olursa siyaset, bürokrasi ve hiyerarşinin o kadar hoşuna gider. Düzce’de bir Gazeteciler Cemiyeti vardı bir zamanlar. Şu anda da var olmaya çalışıyor. Birtakım imkânlar sunulmuş. Fakat hala Düzce’nin 2-3 basın kuruluşu haricinde etki ettiği bir alan yok. Tabiri caizse en fazla 2 kuruluşun temsile dildiği bir yer. Öncü Medya Grubu yok, Düzce Postası yok, Manşet yok, Damla yok. Birçok basın yok ama olanlar da kerhen duruyor orada. Bir takım hesap ve kitaplar var. Bunlar burada ‘Basın nasıl etkili olur?’ diye bir adım atıyorlar ama Düzce basınının yüzde 80’ini temsil etmeyen bir cemiyet yapısı. Yüzde 20’nin içinde orada kerhen duranlar da var. ‘Burada da bir şey olsun’ diyerek idealist olarak duranlar da var. Bu şartlarda gerek ekonomik sıkıntı, gerek birlik ve beraberlikten uzak olan yapı, gerek bir ideolojiye ve hesaplara hizmet eden yapılaşma… İşimiz zor.” tespitinde bulundu.  

VATANDAŞ GAZETESİNE TELEVİZYONUNA SAHİP ÇIKMALI

Gazetecilerin emeğine dikkat çeken Ünsal, “Bu milletin doğru haber alma ve bu haberi güzel değerlendirme özgürlüğü var. Bu özgürlük ne vatandaşta ne medyada var. Bu özgürlüğün olması için vatandaş internet sitelerine, radyolarına, gazetelerine ve televizyonlarına sahip çıkacak. Reklamıyla abonesiyle sahiplenecek ki insanlar daha özgür olsun. Bugün bir belediye başkanı, milletvekili veya STK basını çağırır. Yapmış olduğu hizmeti anlatır. Örneğin parke taşı döşenmiş. Bu inşaatta çalışan hafriyattan başlar. Kamyonlar parasını alır. Usta çalışır kalıp çakar parasını alır.  Herkes parasını alır. İş gelir son noktaya. Belediye başkanı da bunun başına geçer ve namını alır. ‘Ben bunu yaptım arkadaş bunu yazın’. Küreği yükleyen kadar buradaki basını kimse düşünmez. Şoför bir bedel alır ama haber parayla mı yapılır hayır ama abone olunmalı. Kimse de haber parayla yapılmaz. Bu gazetelerin yaşaması ve sesinizin duyulması için bunu yazanın, fotoğraflayanın ve bunu konuşanın da bir emeği olduğunu kimse unutmasın. Gerek belediyeler, esnaf veya halk bu gazetelere abone olur, reklamını verir ve destek olur. Yarın da bir talebi olduğu zaman sesi en üst perdeden duyulur.” dedi.

YEREL GAZETE DİYE BİR ŞEY KALMAYABİLİR

Basın İlan Kurumu’ndan gelen resmi ilanlarla ilgili de düzenleme hazırlığında olunmasının yerel gazetelerin zor durumunu perçinleyeceğini kaydeden Ünsal, “Hele ki önümüzdeki günlerde resmi ilanlarla ilgili bir takım gelişmeler var. Bunları da takip ediyoruz. O da olmadığı zaman bu milletin gazetelerden haber alma özgürlüğü ve yerel gazete diye bir şey kalmayabilir. Allah kolaylık versin.” dedi.

HABER: Mehmet GÜNESEN

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Yorumlar (2)
halk 1 yıl önce
şahsına ait gazete çıkartmışsın millet bilsin söyle.
METİN 1 yıl önce
ÇOK GEREKSİZ REKLAM YAPIYORSUNUZ.
Yeni Sayımız