banner851

banner955

BAŞKA DEPREMİN HABERCİSİ OLABİLİR

Düzce'deki deprem İstanbul'u salladı. 15.40'da İstanbul'da da hissedilen Düzce merkezli depremin büyüklüğü 5.2 olarak ölçüldü. Deprem Uzmanı Prof. Dr. Haluk Selim, “Meydana gelen bu deprem 12 Kasım 1999 depremini meydana getiren Kuzey Anadolu Fay sisteminin kuzeyinde gerçekleşmiştir. Eğer 6 ile 8 saat arasında artçıları olmazsa bir başka depremin habercisi olabilir. Bu durum tehlike arz eder.” diye konuştu.

Gündem 17.11.2021, 17:22
30283
BAŞKA DEPREMİN HABERCİSİ OLABİLİR

Düzce'de, İstanbul'da hissedilen Richter ölçeğine göre, 5.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sarsıntı, İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Bursa'da da hissedildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi'nin verilerine göre, saat 15.40'taki deprem, yerin 18,02 kilometre derinliğinde oldu.

ARTÇILAR KAYDEDİLDİ

Sarsıntı, İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Bursa'da da hissedildi. Düzce ve Bolu’da halk, panikle sokaklara döküldü. Düzce’de polis ve jandarma ekipleri, bölgede devriye görevinde bulunurken, şu ana kadar herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmadı. Düzce’de bazı evlerde sarsıntı ile eşyaların devrilerek, hasar gördüğü belirtildi. Depremin ardından 4.3 büyüklüğünde artçı sarsıntı kaydedildi.

KORKUTAN SÖZLER

Öte yandan Neotektonik ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Haluk Selim'den korkutan sözler... Selim, “Deprem yaklaşık 15 km uzunluğa sahip olan bu fayın etkisiyle olmuştur. Bu fay Düzce çek-ayır havzasının hemen kuzeyinde yer alır. Çilimli Fayı literatürde bilinin ve Kuzey Anadolu Fayı’na paralel olarak uzanan aktif bir faydır. Meydana gelen bu deprem 12 Kasım 1999 depremini meydana getiren Kuzey Anadolu Fay sisteminin kuzeyinde gerçekleşmiştir. Eğer 6 ile 8 saat arasında artçıları olmazsa bir başka depremin habercisi olabilir. Bu durum tehlike arz eder. Ama artçılar olursa tehlikeli bir durum söz konusu olamaz” diye konuştu.

(Odatv)

Yorumlar (6)
Jeol.müh. Behzat G. 1 yıl önce
Syn.Prof. Haluk Selim bey, 1999 y mg:7.4'lük Kocaeli depremini önceden tespit yaptığımda aylar öncesinden şahitlerimden biridir. Bu haberin aynısı olan Haber-7 yorumlarına da yazdim, itiraz yok.
Jeol.müh. Behzat G. 1 yıl önce
Öncelikle geçmiş olsun. Başta, 1999 y mg:7.4'lük Kocaeli depremi ve halen depremleri önceden tespit yapan bir Jeoloji Mühendisi olarak bu işi bırakmayacağım ve halen sürdürmekteyim. Prof. H. Selim benim KOÜ hocamdır, benim tv ve basına çıkmama kızarlardı 1999 y da?
Yasemin 1 yıl önce
Aaaaa o koltuklarından kalkabildiler mi...
Jeol.müh. Behzat G. 1 yıl önce
Bu açıklamalarını koltuklarinda iken yapmış olmalilar. İstanbul dalar, Düzce 'ye giden olmadı. Depremleri önceden haber vermek sevapmıdır?
Özgür 1 yıl önce
Çok sağol şuraya iki iyi dileklerini yazsaydın daha faydalı olurdu...
Jeol.müh. Behzat G. 1 yıl önce
Düzceye gidip, Belediyenin desteginde daha büyuk bir deprem gelip gelmediğini ataştırıp belirlemek isterim. Düzce insanları depremi önceden bilmek isterler mi? Beyendim onayları evet olacaktır. Belediyenin desteği önemli.
Jeoloji Müh. Behzat Gönül / Kocaeli.
Yeni Sayımız