banner851

banner614

BAŞKAN KABA AÇIKLADI

banner619

Düzce Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cafer Kaba, basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Gerçekleştirilen kahvaltıda konuşan Kaba, Arı Yetiştiricileri Birliği olarak yılda 400 ton civarı bal ürettiklerini söyledi.

banner846
Gündem 04.03.2020, 17:19
2618
BAŞKAN KABA AÇIKLADI
banner844
banner785

Düzce Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cafer Kaba, düzenlenen kahvaltıda basın mensupları ile bir araya geldi. Kahvaltıda konuşan Başkan Kaba “Türkiye genelinde en fazla kestane balı üreten il konumundayız. Kestane balının fiyatının belirlenmesinde Düzce etkin bir il” ifadelerini kullandı.

Bal aromalı şuruplardan şikayetçi olduğunu belirten Kaba şunları söyledi: “Biz bal aromalı şuruplardan şikayetçiyiz. Sahte bal oranı çok düşük. Ama bal aromalı şurupların oranı çok yüksek. Bal kısmı ürün ambalajına büyük yazılıyor, aromalı şurup kısmı küçük yazılıyor. Ucuz olduğu için tüketici yanılıyor. Hanımlarımız bu konuda çok dikkatli. Ürünün tanıtan yazıları okuyorlar. Bu çok önemli. Tüm tüketicilere tavsiye ediyorum.”

Kestane balı projesinde çok iyi sonuçlar aldıklarını belirten Başkan Kaba şöyle konuştu: “Kestane balı projemiz bu sene bitti. Parmak izi projemizi de tamamladık. Bu proje ile kestane balının nasıl olması gerektiği ile ilgili kriterleri belirledik. Çok iyi sonuçlar aldık. Düzce kestane balı için coğrafi işaret alacağız. Türkiye genelinde en fazla kestane balı üreten il konumundayız. Kestane balının fiyatının belirlenmesinde Düzce etkin bir il”

Yılda 400 ton bal ürettiklerini belirten Kaba şunları kaydetti: “Düzce arıcıları ekonomik anlamda da iyi durumda. 400 ton civarında bal üretimimiz var. Buda ekonomiye çok büyük katkı sağlıyor. Düzce’de yaklaşık bin 200 üreticimiz var. 800 üreticimiz aktif bal üretiyor. Kişi başına düşen kovan sayısı ortalama 125. Toplamda 75 bin civarında kovanımız var”

Yorumlar (2)
Acemi Balcı 1 yıl önce
Öyle de şimdi petek zamanı ama vardığında ellerinde hiç bir şey yok
mustafa kaya 1 yıl önce
düzce arıcılar birliği adına söylüyorum düzce arıcımız 5 çeşit bal üretmektedir 1 kestane 2 yayla 3 ayçiçek 4 çam 5 orman gülü halk dilinde deli bal diye söylenen bu üretilen balların toplamı 1.000 bin tona yaklaşıktır sözü geçen 400 ton sadece kestane balı üretimidir tüketen herkese afiyet şifa olsun
kapalı