banner851

banner614

BAŞKAN KİM OLACAK?

banner619

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in istifa ettiğini açıklamasının ardından herkesin aklına ilk gelen soru yeni başkanın kim olacağı oldu. Belediye meclisinde yapılacak seçimle yeni başkanın meclis üyeleri arasından belirlenebileceği ihtimaller arasında yer alırken mecliste güçlü bir adayın bulunmaması ise ‘kayyum’ ihtimalini ön plana çıkarıyor.

banner846
Gündem 02.10.2017, 12:53 03.10.2017, 15:18
17892
banner844

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş istifa ettiği yönündeki iddiaların ardından basın açıklaması yaptı. Keleş, bugün itibariyle görevi bıraktığını ve istifa ettiğini açıkladı. Keleş’in istifa ettiğini açıklamasının ardından akla ilk gelen konu, ‘bundan sonra ne olacağı ve onun yerine kimin geleceği’ oldu.

Belediye meclisinde seçim yapılacak
Keleş’in istifasıyla yeni başkanın nasıl seçileceği 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 44 ve 45'inci maddeleriyle düzenleniyor.

Her parti kendi adayını belirleyecek
Meclis üyeleri arasından, her parti kendi başkan adayını belirleyecek. Yapılacak oylamayla yeni başkan seçilecek.
Buna göre, Düzce Valisi Zülkif Dağlı, 10 gün içinde İl Belediye Meclisi'ni toplantıya çağıracak. 31 üyeli Meclis'te yapılacak belediye başkanlığı seçiminde adaylar için birinci ve ikinci tur için üçte iki çoğunluk aranacak. İlk iki turda başkanın seçilememesi halindeyse, üçüncü turda salt çoğunluk aranacak. Yeni seçilecek belediye başkanı ise, yerine seçildiği başkanın görev süresini tamamlayacağı için 30 Mart 2019’a kadar görev yapacak.

MHP’ye AK Parti’den 6 oy gerekiyor
Belediye Kanunu’yla birlikte gözler, 21’i AK Parti’den 10’u Milliyetçi Hareket Partisi’nden oluşan 31 üyeli Düzce Belediye Meclisi’ne çevrildi. Çoğunluk AK Partili üyelerde olduğu için yeni belediye başkanının da AK Partili olma ihtimali ilk etapta ön plana çıkıyor. Fakat MHP’li belediye başkanı adayının AK Parti’den 6 oy alarak çoğunluğu sağlaması halinde yeni başkan MHP Grubundan da çıkabilir.

Ön plana çıkan isim yok
Meclisteki her iki grubun içerisinde yer alan meclis üyeleri arasında ön plana çıkan bir ismin bulunmaması süreci kördüğüme taşıyan husus oldu. Mevcut koşullarda meclisteki isimlerden başkanlık için sivrilen ismin olmaması seçim ihtimalini zora sokuyor. Belediye Meclisi’nde başkanlık için seçim ihtimaline karşılık İçişleri Bakanlığı’nın ‘kayyum atama’ tasarrufunda bulunabileceği göz ardı edilmiyor.

AK Parti’den 4 MHP’den 1 isim konuşuluyor
AK Parti grubunda güçlü bir ismin görülmemesi ‘Başkan kim olacak?’ sorusunun yanıtını güçleştiriyor. Seçime gidilmesi halinde AK Parti grubunda akla ilk gelen isimler ise AK Parti Belediye Meclis Grup Başkanı Hasan Küçük, Belediye Meclisi 2.Başkanvekili Gönül Asuk, eski belediye başkan yardımcısı meclis üyesi Murat Caymaz ve Belediye Meclis Üyesi Dursun Ay. MHP’de ise partinin gözde isimlerinden olan ve Grupbaşkanvekilliğine getirilen meclis üyesi Taner Çakır ön plana çıkıyor.

‘Kayyum’ atanabilir
İçişleri Bakanlığı’nın ‘kayyum’ kararı alması en az seçim kadar güçlü bir ihtimal olarak değerlendiriliyor. Belediye Meclisi’nin durumu ve sürecin belirsizliği kayyum atamasının ağır basmasını sağlıyor.

Haber:Y.SEVER

Yorumlar (162)
hayriye 4 yıl önce
bencede taner çakır olsun. hiç değilse adaleti bilen biri
Düzceli 4 yıl önce
Selahattin AYDIN. Bir Adapazarı'na bakın bir Bolu'ya bide halen deprem izleri olan Düzcemize yıkılmış her yer otopark
DELİ DERVİŞ 4 yıl önce
Keleş' e istifa ettirildi ise beraber yürüdüler onlar bu yollarda mantığı ile sıkıntılı süreçte beraber yanyana idiler değil mi. onun için yanındakiler haricinden biri başkan olmalı ki süreçte suistimal yaşanmasın. doğru değil mi ama :)
actombo8161 4 yıl önce
Seçilmişin yerine atanmış başkan olmaz!seçilmişin yerine seçilmiş başkan gelir.İstanbul da olduğu gibi
Gölyaka Belediye Başkanı sayın Bekir Akbulut bu işi hakkıyla yapar.
gönül 4 yıl önce
5- taner çakır maalesef ihtimaller arasında dahi değilsin.
gönül 4 yıl önce
4- murat caymaz yönetici kadro çalıştıran çalışan kişidir. tecrübelidir.Belediye Başkan yardımcılığı görevini yapmıştır. yani tecrübesi vardır. siyaset içinde çok yer almamıştır ancak bu avantajdır. saygın bir ailedendir sevilen biridir.
gönül 4 yıl önce
3- dursun ay iyi yöneticidir. çeşitli sektörlerde çalışmış kendini ispatlamıştır. yönetim becerisi ve tecrübesi atlanmamalıdır. ancak belediye başkanlığı farklı meziyetler gerektirir.olma olasılığı olabilir.
gönül 4 yıl önce
2- gönül asuk oda siyasette fena değil ama iş tecrübesi maalesef çok eksiktir. İş hayatında kendisi abisinin yanında çalışmış yönetimsel anlamda çok ama çok eksiktir. iyi niyetidir ancak iyi niyet ile Belediye yönetemez zayıf kalır
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın