banner851

banner614

BAŞKAN ÖZLÜ, DÜZCELİ’NİN EKMEĞİNE SAHİP ÇIKTI

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu Düzce gündemine ışık tutan “Kitabın Ortasından” programı, yeni sezona hızlı bir giriş yaptı. Sezonun ilk bölümüne konuk olan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, yapılan çalışmalardan, baş gösteren sorunlara kadar, Düzce halkının merak ettiği birçok konuya açıklık getirdi. Düzce Fırıncılar Odası’nın ekmeğe yaptığı 4’te 1 oranındaki tepki çeken zamda diretmesinin ardından Başkan Özlü, belediye olarak halk ekmek kurmak için çalışmalara başladıklarını da ilk kez Öncü TV ekranlarında açıkladı. Başkan Özlü, “Ekmek temel bir gıda maddesi. Biz Düzce Belediyesi olarak Düzce’deki dar gelirli vatandaşlara ucuz ekmek yedirmek için çalışma yapıyoruz. Düzce’de ekmek fabrikası kuracağız. Düzce’de 1 buçuk liradan ekmek satacağız.” diyerek zamlardan bunalan Düzceliler’in ekmeğine sahip çıktı.

banner619
Gündem 25.09.2021, 14:00 26.09.2021, 16:01
2993

Düzce Fırıncılar Odası’nın önceki günlerde elektrik ve un fiyatlarındaki artışı gerekçe göstererek ekmek fiyatlarına yaptığı zamların ardından 250 gram ekmeğin fiyatı 2 TL’den 2.5 TL’ye yükseldi. Son dönemde zamlardan dolayı ay sonunu nasıl getireceğinin hesabını yapan vatandaşlar sofraların en temel yiyeceğine uygulanan yüksek oranlı zamma tepki gösterdi. Kamuoyundan Düzceliler’in ekmeği daha ucuza yiyebilmesi için birçok şehirde olduğu gibi halk ekmek kurulması talebi yükselmeye başladı.

BELEDİYE ‘GERİ ALIN’ DEDİ, ODA GRAMAJ OYUNUYLA DİRETTİ

Taleplere ve Düzceliler’in ekmeğine yapılan 4’te 1 oranındaki zamma kayıtsız kalmayan Düzce Belediyesi, vatandaşın belini büken zamma karşı ‘Düzceli’nin ekmeğiyle oynatmayız’ başlıklı bir açıklama yayımlayarak olaya müdahil oldu. Açıklamada Düzce Belediyesi ve ilgili diğer kurumların ret oyuna karşılık yalnızca Fırıncılar Odası’nın zam talebine ‘evet’ dediği belirtilirken Düzceliler’in belini büken zammın çevre illere göre belirlenmemesi durumunda halk ekmek kurulması dâhil gerekli tüm adımların atılacağı vurgulandı. Fırıncılar Odası, bu açıklamanın ardından da tepki çeken zam kararında ısrarcı oldu. Hedefteki fırıncılar, ekmeğin 2.50 TL’den satılması ve ağırlığının 20 gram arttırılarak 270 grama çıkartılması kararını aldı. 

BAŞKAN ÖZLÜ, SADULLAH ÜNSAL’A KONUŞTU

Düzce gündeminde ekmek zammı büyük bir yer tutarken Öncü TV ve 100.2 Radyo Öncü ortak yayınıyla cuma akşamlarının vazgeçilmez programı “Kitabın Ortasından” programında yeni sezonun ilk konuğu olan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın ve vatandaşların sorularını yanıtladı. İlgiyle izlenen programda sorulmayan soru, girilmeyen konu kalmadı.

BAŞKAN 4’TE 1’LİK ZAMMA KAYITSIZ KALMADI

Programa damga vuran konu ise Düzce’de ekmeğe yapılan 4’te 1’lik zam oldu. Düzceli’nin emeğiyle oynanma girişimine ve her sene belli odakların ekmek fiyatıyla oynamasına göz yummayan Başkan Özlü, dar gelirli vatandaşlara ucuz ekmek yedirmek için Düzce Belediyesi’nin “Halk Ekmek” adıyla ekmek fabrikası kuracağını ilk kez Öncü TV ekranlarında açıkladı.

‘DÜZCE’DE EKMEK FABRİKASI KURUYORUZ’

Başkan Özlü zam haberinin ardından konuyla ilgili çalışmalara başladığını kaydederek, “Ben ekmek zammı ile ilgili haberi alınca Oda Başkanı ve Sayın Valimiz ile görüştüm. Sayın Valim ile görüştüğümde, Türkiye genelindeki ekmek fiyatlarının listesini çıkarttığını söyledi. Türkiye’de en pahalı ekmek Kocaeli’de satılıyor. Ekmek temel bir gıda maddesi. Biz Düzce Belediyesi olarak Düzce’deki dar gelirli vatandaşlara ucuz ekmek yedirmek için çalışma yapıyoruz. Düzce’de ekmek fabrikası kuracağız. Düzce’de 1 buçuk liradan ekmek satacağız.” diyerek Düzceliler’in yüreğine su serpti.

‘GÜNDE 100 BİN EKMEK ÜRETİLECEK, 1 LİRA 50 KURUŞTAN SATILACAK’

Düzce Halk Ekmek’in detaylarını paylaşan Özlü, “Ben Ankara ve İzmir’e baktım, halk ekmekle ilgili fiyatları araştırdık. Şu anda fırıncılarla konuşuyoruz. Kızılay’ın geçenlerde bir fırını varmış, bunu bize vermek istediler. Bunu hibe edeceklerdi bize, ama çok büyük olduğu için alamadık. Biz Düzce’de 80 bin veya 100 bin kapasiteli ekmek çıkartacağız. Birkaç yöntem var, bakın bunu sakın fırıncılarımız yanlış anlamasınlar. Fırıncılarımız daha varlıklı bir kesime ekmek satarlar, biz de dar gelirli vatandaşlarımıza 1 lira 25 kuruş, 1 lira 50 kuruşa ekmek üretip satacağız. Bir ekmek almanın hesabını yapan dar gelirlilerimiz için ekmek üreteceğiz. Bizim amacımız, fakirlere ucuz ekmek satmak.” diyerek çalışmaların kısa sürede neticelenerek halk ekmek üretimine başlanacağını kaydetti.

banner844
Yorumlar (32)
Düzceli 4 hafta önce
Geç kalınmış bir karar şimdiye kadar yapılması gerekirdi
Ali osman 4 hafta önce
Kazanmıyor diyen bütün fırıncılar ikişer üçer fırına sahip. Hepsi paşa gibi yaşıyor.aglanip durmasinlar. Başkan sonuna kadar arkndayiz.bunun fakirlikle alaksi yok . Kimse parayı yoldan toplamıyor..günde 15 ekmek alan aileler var .Neyin takibi zormus. Herkes önünden yesin Allah tan korksun.
vatandaş 4 hafta önce
Boluda halk ekmek var ve satış fiyatı 1.25 tl
Kenan 4 hafta önce
Ülkede her gün bir zam var önleminiz oy için ekmeği ucuza satmak mı? Hem fırıncıları denetleyeceksiniz hem de onlarla rekabete gireceksiniz. Dünyada eşi benzeri örneği yok. Düzceliler elektrikli ekmek Yemez bunun geçmişte örneğini çok gördük.
Yorumcu 1 ay önce
Eğer bir yalanı yeterince uzun, yeterince gürültülü ve yeterince sık söylerseniz, insanlar inanır. İnsanları, bir yalana inandırmanın sırrı, yalanı sürekli tekrar etmektir. Sadece tekrar, tekrar ve tekrar söyleyin…
Akape militanı 1 ay önce
Başkan da maşAllah hep atıp tutuyor icraata gelince yok şöyle oldu yok böyle oldu hadi oradan şimdi başlasa siyasi ömrü yetmez
Ali 1 ay önce
Heyt be Düzce belediyesi klasiği.her konuya atlar ama çözmez.konu unutulur konuyu sahiplendi algısı kalır.küçücük simit 2tl oldu sayın bakanım koca ekmek 2.5olsa ne 3 TL olsa ne?simit fırınıda açacakmısınız?sadullah bey;sayın bakanımıza Tayyip beyin meşhur çay-simit hesabını yapsaydınız oradan ekmek fiyatının az mı çokmu olduğu çıkardı ortaya!!!!
can 1 ay önce
ÖNCE DEVLET ZAM YAPMAYACAK SON ÖTV YE YAPILAN ZAMLAR YÜZDE 220 MI ARABA ALACAN BIR KENDINE BIR DEVLETE BUMU ADALET HE KALDIRIN ÖTV YI RÜSVETI ÖZEL TÜKETIM VERGISIMI OLUR HE RESMEN RÜSVET
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın