banner614

BAŞKAN ÖZLÜ: SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE ÖNCÜLÜK ETMEYE HAZIRIZ

banner619

Türkiye’nin en kalitesiz havasının ölçüldüğü Düzce'de en fazla 50 olması gereken hava kirliliği değerini 316’ya kadar çıkmasının ardından Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’den çözüm için adım üzerine adım geldi. Başkan Özlü, bakanlıktan gelen heyetle yaptığı toplantının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Gündem 05.12.2020, 18:12 07.12.2020, 14:49
2957
BAŞKAN ÖZLÜ: SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE ÖNCÜLÜK ETMEYE HAZIRIZ
banner785

Düzce’de son günlerde zirve yapan hava kirliliği sorununun ardından adımlar atılmaya başladı. İlk olarak AK Parti Düzce Miletvekilerinin çalışması sonucu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konu ile ilgili bir ön rapor hazırladı. Ardından bakanlık tarafından oluşturulan heyet Düzce’de yöneticilerle görüşmek ve hava kirliliğine neden olan etkenlerin belirlenmesine yönelik çalışma yapmak üzere Düzce’ye geldi. Bakanlık heyeti önce Düzce Valisi Cevdet Atay ile görüştü ve bu görüşmeden sorunun çözümüne yönelik doğalgaz kullanımının teşvik edileceği bir karar çıktı.

Ardından Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü heyetle bir toplantı yaparak kısa, orta ve uzun vadede atılması gereken adımlar masaya yatırıldı. Özlü bu toplantıda “Sorumluluk almayı ve çözüm ortağı olmayı istiyoruz” mesajı verdi.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Özlü, Düzce Üniversitesi, Düzce Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü ve diğer kurumların da elini taşın altına koyduğunu ifade ederek, Düzce’nin ortak sorununa ortak çalışma ile çözüm bulacaklarını söyledi. Özlü, Düzce’de doğalgaz kullanımının artırılması ve doğalgaz aboneliği noktasında bir kampanya başlatılması için girişimlerde bulunacağını da açıklamıştı.

DÜZCE’DE FARKLI BÖLGELERDE ÖLÇÜM YAPILACAK

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen heyetle yapılan görüşmeler sonucunda Düzce’ye mobil ölçüm aracının gelerek şehrin belli bölgelerinde ölçümler yapması kararlaştırıldı. Alınan ölçümler ve numunelerin ardından hava kirliliğine neden olan kaynakları ortaya koyulacağı ve hava kirliliğine neden olan kaynakların, ısınmadan mı, sanayi ya da taşıtlardan mı olduğunu belirleneceği açıklandı. Bu işlemlerin ardından eylem planı hazırlanarak uygulamaya geçilecek. Öte yandan fabrikaların bacalarının filtrelerinin elektronik sistemle kontrol edilmesi için gereken adımların atılması sağlanacak.

BAŞKAN ÖZLÜ, BAKAN KURUM İLE GÖRÜŞTÜ

Tüm bu gelişmelerin ardından Başkan Özlü, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Düzce’deki hava kirliliğinin nedenleri ve çözüm önerileri değerlendirilirken Başkan Özlü, sorununun çözümü için Düzce Belediyesi olarak öncülük etmeye ve çözüm ortaklığına hazır olduklarını Bakan Kurum’a iletti.

KURUM: DESTEĞE HAZIRIZ

Görüşmede Bakan Kurum da, sorunun çözümüne yönelik atılacak her türlü adımda desteğe hazır olduklarını ifade etti. Görüşme ile ilgili sosyal medya hesaplarından açıklama yapan Başkan Özlü, Bakan Kurum’a destekleri için teşekkür etti.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (34)
Resul İnan 2 ay önce
on yıllardır hem yerelde hem ülke yönetimlerindeler hala dün gelmiş gibi laf ebeliği peşindeler insanda azcık utanma olur ya
İbram 2 ay önce
Ha ha ha
Düzceli Asgari ücretli 2 ay önce
Nasıl yani buda lft klor. Doğlgaz bedavmı olcak elektrik ne kadar olacak. Başkan miletle kafa bulma. Sen su işini halledemiyorsun. Sözle olmaz başkan.
Ayten 2 ay önce
Merkezde doğalgaz kullanımı mecbur tutulsun merkeze yakın köy beldelerde acil doğalgaz getirilsin cözüme katkı olacaktr
Düzceli 2 ay önce
Allah ıslah etsin sizi su yok hava yok ölelim mi onu mu istiyorsunuz yapacam edecem demekle olmuyor icraat lazım yıllardır cumartesi pazarının oradaki fabr. Şikayet ediyoruz hiç bir gelişme yok suyum yok kaç aydır gelişme yok biriniz geliyor biriniz gidiyor Allahınızdan bulun
Can 2 ay önce
Yahu destek icin aramis falan filan. Icraat nerede?
Ah düzcem 2 ay önce
18 uygulayıp merkezi imara acarsanız bu olur cevre yolları merkezden degıl düzcenın etrafından gecmelıydı tranvaya önem verilmeli
Halk 2 ay önce
MURAT KURUMA kaldiydak ALLAHA dua etmekden başka caremiz yok.Göruyoruz icraatlarini.MAAlesef Düzceliler bir olup bu pislik icindeki fabrikalara ya yaptirim ya yaptirim uygulattiricaz..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
10°
hafif yağmur