banner851

banner614

BAYRAM ÖNCESİ ÇOK ÖNEMLİ UYARI!

banner619

Şekerciler ve Pastacılar Komisyonu Başkanı Vedat Dikgitmez, Ramazann Bayramı öncesi şekerlemeli ürünlerde yapılan hilelere karşı vatandaşları uyardı. Dikgitmez yaptığı açıklamada, maliyeti düşürmek için şeker yerine glikoz ve fruktoz kullanıldığını belirterek, dikkat edilmesi gerekenleri hususları sıraladı.

banner846
Gündem 09.06.2018, 15:38 11.06.2018, 08:59
3138
banner844

Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER) Genel Merkez Şekerciler ve Pastacılar Komisyonu Başkanı Vedat Dikgitmez, Ramazan Bayramı öncesi şekerlemeli ürünlerde yapılan hilelere karşı vatandaşları uyardı. Dikgitmez, şekerlemeler, lokumlar, draje ve badem şekerleri yapımında maliyetin düşük tutulması için çeşitli hilelere başvurulduğunu belirtti. 

Dikgitmez yaptığı açıklamada, maliyeti düşürmek için şeker yerine glikoz ve fruktoz kullanıldığını, bunun da maliyetleri düşürdüğü için ucuz ve kalitesiz ürünlerin satışa sunulmasına neden olduğunu ifade etti. Şeker ve lokum alırken bu tür ucuz ve kalitesiz ürünlere rağbet edilmemesini isteyen Dikgitmez, şeker ve lokum yapımında glikoz ve fruktozun belirli oranlarda kullanılması gerektiğinin altını çizdi. Dikgitmez, bu oranın aşılması durumunda insan sağlığını olumsuz etkileyeceğini ifade ederek, lokum imalatında nişasta oranının fazla olduğuna ve rutubet oranının da yüksek tutulduğuna işaret etti. 

Lokum alırken dikkat
Böylece lokumların içerisinde rutubet oranı fazla olduğu için hem ağırlığın arttığını hem de sağlığa zararlı hale geldiğini belirten Dikgitmez, lokum alırken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle özetledi: 

"Taze lokumun rengi parlak ve canlı olmalıdır, bayat lokumun ise mat ve solgun bir görüntüsü vardır, elastiki bir yapıda olması gerekmektedir. " 

Badem şekeri uyarısı
Ramazan Bayram'ında tüketimi artan badem şekeri konusunda da vatandaşları uyaran Dikgitmez, badem şekerinde de şeker ve nişasta oranın fazla miktarda kullanılarak maliyetin düşürüldüğünü ve kalitesiz bademlerin kullanıldığını belirtti. Dikgitmez, "Bademlerin maliyetlerini düşürmek için kalın kaplama yapılıyor. Bunlar işin hilesi. Kaliteli badem şekerinin dış kaplaması incedir ve bademi de iyi kavrulmuş ve tazedir." uyarısında bulundu. 

Haber: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (3)
Sertanacar 3 yıl önce
En kaliteli ürün bile glikoz fruktoz sakkarin kullanıyor çıkmış ucuz ürün almayın demek kolay lütfen aldığınız alacağız her ürün içeriğine bakın hep bizi kandırıyorlar
Gümüşovalı 3 yıl önce
Burdan bir vatandaş çağrısı yapayım kimse şeker almasın bu sıcakta zaten yenmemeli almıyalım bu bayram zehirlemiyelim yavrularımızı meyve verin şeker yerine
Bayram 3 yıl önce
Türkiye hile yapılmayan ürünmü kaldı az olan kaliteli seker ve tatlıları alman için yeterli gelirin olmalı bu hilleli ürünler denetlenmeli vatandaş nereden anlasın
23°
kapalı