banner851

banner955

BELEDİYELER ZOR DURUMDA, YA PARASINI VERECEKSİN YA DA İŞÇİ ÇIKARACAKSIN

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Öncü TV ve 100.2 Radyo Öncü ortak yayını Yorumluyorum programının son bölümünde ülke genelinde olduğu gibi Düzce’deki belediyelerin de ekonomik açıdan içinde bulunduğu zor duruma dikkat çekti. Belediyelerde torpil ve hatır gönül işleri nedeniyle ihtiyaç fazlası eleman çalıştırıldığı için hem maaşların ödenemediğini hem de yatırımların geciktiğini belirten Ünsal, “Belediyeler zor durumda, ya çalıştırdığın işçinin parasını vereceksin ya da işçi çıkaracaksın.” dedi.

Gündem 16.12.2021, 17:53
2378
BELEDİYELER ZOR DURUMDA, YA PARASINI VERECEKSİN YA DA İŞÇİ ÇIKARACAKSIN

Öncü Medya Haber Genel yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Öncü TV ve 100.2 Radyo Öncü ortak yayını Yorumluyorum programında pazartesi, çarşamba ve cuma günleri çarpıcı yorum ve tespitlerini aktarmaya devam ediyor.

Ünsal, ilgiyle takip edilen programın son bölümünde ülke genelinde olduğu gibi Düzce’deki belediyelerin de ekonomik açıdan zor durumda olduğunu söyledi. Belediyelerde torpil ve hatır gönül işleri nedeniyle ihtiyaç fazlası eleman çalıştırıldığı için hem maaşların ödenemediğini hem de yatırımların geciktiğini belirten Ünsal, “Belediyeler zor durumda, ya çalıştırdığın işçinin parasını vereceksin ya da işçi çıkaracaksın.” dedi.

‘Gönüllerince eğlenenin öyle bir derdi yok’

Programa geçtiğimiz Pazar günü Akçakoca’da binlerce insanın katılarak keyifli vakit geçirdiği festivalle başlayan Ünsal, “Bugün çok ciddi konulardan birini yorumlayacağız. Geçen hafta sonu Akçakoca’da çok güzel bir Hamsi Festivali oldu. Festivalde insanlar eğlendiler. Pandemiden çıkıştaki o rahatlığı ve huzuru yaşadılar. Akabinde hamsiler dağıtıldı. Akçakoca belediye Başkanı Okan Yanmaz ve emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz. Bu arada burada belediye başkanı ve misafirlerinin oturduğu alan vatandaştan biraz yukarıda. Orası münasip görülmüş. Sosyal medyadan bir takım eleştiriler yapıldı. ‘Vatandaşa yüksekten baktılar…’ diye. Amaç orada insanların eğlenmesi. Oraya giden insanların ‘Neden orada oturdular?’ diye bir dertlerinin olduğunu sanmıyorum. Burada da olması gereken bir hal vardı.” diyerek eleştirilerin yersiz olduğunu kaydetti.

‘Hizmet üreten işçiler maaşlarını alamıyor’

Genel olarak belediyelerdeki ekonomik zorluğa mercek tutan Ünsal, “Akçakoca Belediyesi’ni baz tutmuyorum da festivalden sonra oradaki insanlarla, belediye çalışanlarıyla konuştuk. Bir tanesi dedi ki, ‘Ağabey siz gazetecisiniz. Bir konu var çok önemli. Biz belediyeden 2 aylık maaşımızı alamadık.’ Bazı belediyelerde bu durum var. Bugün bunu dile getirmek istedik. Belediyede çalışıp mesai ve hizmet üretenler maaşlarını alamıyorlar.” diye konuştu.

Belediyelerdeki ekonomik problemlerin arka planı

Yaşanan ekonomik problemlerin arka planına inen Ünsal, “Peki, bunun arka planında ne var? Gerek Akçakoca gerekse de diğer bütün belediyelerde belediye başkanları aday olup milletin karşısına çıktıklarında herkes bir istekle gider. İmar işleri, işe girecek çocuklar… Belediyede resmi, kadrolu ve memur 100 çalışan varsa bunun 40 tanesini şirketler üzerinden alabiliyor. Belediye başkanları şirketler üzerinden personel aldıklarından bunun yüzde 40’ı geçmemesi lazım. Geçerse sıkıntı. Hatta 40’ın da dolmaması lazım. Çünkü çalışmayıp oturan, hatırla veya torpille o belediyeye giren var.  Yapılan çalışmalarda veya tespitlerde bu yüzde 402ın birçok belediyede aşıldığı görülüyor. Yani hatır gönül için, torpil için belediyeye alınan elemanların çoğunda bu oran bir hayli sıkıntı veriyor.” tespitinde bulundu.

‘Ya işçinin parasını vereceksin ya da işçi çıkaracaksın’

Bu durum karşısında belediyelerin harekete geçmesi kaydettiğini kaydeden Ünsal, “Peki, ne yapmak lazım? İşçinin parasını vaktinde vermek lazım. Veremeyince de işçi çıkartmak lazım. Bugün belediyeler Türkiye’deki yaşanan genel sıkıntı gibi ciddi bir ekonomik sıkıntı içinde. İşçi çıkarın. ‘Bunu çıkardığımız zaman insanlar aç kalır, sıkıntı olur.’ Ama zaten bir belediyede fazla işçi olduğu zaman diğer çalışanlar da maaşını alamıyor. Böyle bir adaletsizlik olmaz. Birine fazla maaş veremezsiniz, birine gününde veremezsiniz. Bugün Düzce genelindeki belediyelerde işçi fazlası çok ciddi safhada. Bu da maaşların ödenememesi ve yatırımların uzaması veya gerçekleşmemesi anlamına geliyor.” dedi.

‘Hem vatandaşın hem diğer işçilerin hakkına giriliyor’

Seçim kaygısıyla alınan fazla işçilerin diğer iççiler açısında da vatandaşlar açısından da adaletsizliğe yol açtığını belirten Ünsal sözlerine şöyle devam etti:

“Özellikle işçi parama noktasında sıkıntı yaşayan belediyeler mutlak ve mutlak atıl vaziyette olan ve olmadığı zaman olabilecek işlerde olan personellerin çıkışını vermek durumunda. Özellikle çok güzel bir organizasyon yapıp insanları mutlu eden Akçakoca Belediyesi başta olmak üzere Yığılca’sından Gölyaka’sına, Düzce’den Çilimli’sine bütün belediyeler bunu yapmak durumunda. Çünkü bu hizmetlerin insanlara daha iyi ulaşmasının önündeki en büyük engellerden bir tanesi. Bir çalışanın bugün üç aşağı beş yukarı bir belediyeye aylık maliyeti 6 bin 500 TL. Yüz işçi olduğunda bunu bir düşünün. Bütün belediyeler maaşları ödeyebilmek için krediler çekiyorlar. Bu kredilerle yoldu sosyal hizmetti farklı hizmetlerdi hayat bulamıyor. Neden? Personel fazla. Niye? Seçim kaygısı var. Örneğin 10 bin nüfuslu bir belediyede torpilli veya başka sebeplerle 20 işçi almak zorunda kaldığını zaman geriye kalan binlerce insan var. Gerçekten liyakat ve ehliyetiyle olan personelle yola devam etmek varken bugün geldiğimiz noktada belediyeler durumlarını gözden geçirmek zorunda. Yoksa diğer personellerin de hakkına giriliyor.”

‘İş beğenmiyoruz’

Öte yandan İŞKUR’da birçok pozisyonda açık iş başvuru olmasına karşın başvuran olmadığını söyleyen Ünsal, “Bir de şu var. Düzce İŞ-KUR İl Müdürü Ferhat Acar çok güzel çalışıyor. Hakikaten de istihdam noktasında ciddi mücadele veriyor. Fakat bizim buradaki insanlarımızın çoğu iş beğenmiyor. İş var ama beğenilmeyen iş var. Herkes masanın başında oturmak istiyor. Bakın bugün Düzce’de ara eleman ve kalifiye eleman sıkıntısı var. İşi beğenmiyoruz.” diyerek problemin farklı bir kısmına da parmak bastı.  

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Yorumlar (8)
Vatandaş 12 ay önce
Akçakoca belediye bas istifa etsin bıktık bu adamın umursamaz halinden tavrından herkesi mahvetti herkesin borcunun sorumlusu bu Allah siz
Mavi Yaka 12 ay önce
Bir chp belediyesi işçi çıkarsa oooooo o belediyede büyük kıyım şu belediye işçilerini madur etti diye haber yaparsınız. şimdide çıkmış işçi çıkartın diye kendi yandaşlarınıza akıl veriyorsunuz.
ERAY 12 ay önce
Düzce belediyesinde imar da gereksiz çalışanlar vardır.İç mimar ve torpilli mimarlar mevcut olmakla beraber hepsi bir önceki dönemde torpille işe girmiştir.torpillilere dokunamıyorlar onlara biz seçimde dokunucaz..
Düzcelii 12 ay önce
Bundan bir ay önce Bolu belediye başkanı Tanju Bey, Düzce belediyesinde maaş sorunu var dediğinde çıkıp yalan haber maaşlar takır takır ödeniyor diye haber yaptıydınız, O haber ne, bu haber ne şimdi.
D 12 ay önce
Ah Ah Düzce belediyesinden diğer kurumlarda görevlendirilen ve görevlendirildiği kurumlarda da çalışmayan personeller var malesef
Madur 12 ay önce
Karda kışta kıyamette yol kenarlarına çiçek böcek dikip israf edeceklerine birde eş dost ahbap ne bulduysanız işe alacağınıza hesap kitap yapsaydınız
Engin 12 ay önce
Niyeki her dönem dünya kadar adam alıyorlar ne kadar işi bozuk siyasi yandaş varsa dolduruyorlar
DÜZCELİ 12 ay önce
HE HE OLUR ADAM DÖRT SENEDİR CALIŞIYO SECİME KALMIŞ BİR SENE İŞÇİ CIKARTIN DİYOR SENEYE BAŞKAN DEYİŞECEK ZATEN OTOMATİKMAN CIKARTILACAKLAR YENİLERİNİ ALACAKLAR BOŞA TELAŞA KAPILMAYIN .
Yeni Sayımız