banner851

banner955

BELEDİYEYE DÖNÜŞÜM ÇAĞRISI!

Düzce'de 2. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Eski Sanayi Çarşısı alanında lüks konut ve AVM'ler yükselecek olmasına esnaftan tepki geldi. Düzce Belediyesi tarafından hayata geçirilecek proje, Bakanlar Kurulu'nun önüne gelmeye hazırlanırken, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu, boşalan sanayi alanlarının yeşil alan ve park olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, yeni AVM yapımına asla izin verilmemesi gerektiği çağrısı yaptı.

Gündem 05.06.2017, 12:01 06.06.2017, 12:43
4432
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, geçtiğimiz nisan ayında Düzce'nin de aralarında bulunduğu bazı illerde şehir içinde kalmış sanayi sitelerini şehir dışına taşıyacaklarını açıkladı. Bu açıklama sonrası, boşalacak arazilere lüks konut ve alışveriş merkezlerinin yapılması gündemde gelirken, bu durumdan rahatsız olan esnaf kesimi, belediyelere 'Kent dışına taşınan sanayi sitelerinin yerine esnaf yerleştirilsin.' şeklinde seslendi. 

2. dönüşüm projesinde de konut ön planda
Düzce'de yıl içerisinde taşınma işlemlerinin tamamlanacağı açıklanan Eski Sanayi Çarşısı alanında Düzce Belediyesi tarafından 2. Kentsel Dönüşüm Projesi uygulamaya konacak. İlk dönüşümü TOKİ işbirliğinde Camikebir Mahallesi'nde uygulayan Düzce Belediyesi, konut odaklı projesinden umduğunu bulamadı. 350 bin TL'den başlayan yüksek fiyatlardan satışa çıkarılan konutlara tek bir alıcı çıkmadı. İlk dönüşümde elde kalan konutlara karşılık 2. dönüşüm de 800'e yakın konut hedefiyle projelendirildi. 

Düzce'ye 5 yıldızlı otel ve AVM'ler yapılacak 
Bakanlıktan izin çıkmaması sonucu bölgedeki spor tesislerinin dönüşüm alanından çıkarılması nedeniyle revizyon edilerek Bakanlar Kurulu'na sunulacak Düzce'nin 2. dönüşüm projesi, yüzlerce konutun yanı sıra 5 yıldızlı otel ve AVM'leri içerisinde barındırıyor. D-100 Karayolu'nun Uzunmustafa ve Kültür mahalleleri kesiminde 21.640 hektarlık alanda hayata geçirilecek projenin konut ve AVM'lerden oluşması TESK'i harekete geçirdi. 

"İhtiyaçtan fazla AVM yapılması esnafa zarar veriyor" 
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kent içinde kalan sanayi sitelerinin kent dışına taşınmasıyla boşalan yerlere AVM yapılmaması gerektiğini belirterek, 'Yerleşim alanlarının dışına taşınması muhtemel 135 sanayi sitesinde bulunan 63 bin 649 adet iş yeri var. Bu işyerleri ve boşalan alanların yerine AVM yapılması yerine esnaf getirilmeli. Yeni esnaf çarşıları ve mahalleleri oluşturulmalıdır. Çünkü, ihtiyaçtan fazla AVM yapılması esnafa zarar veriyor.' dedi.

'Sanayi alanlarından boşalan yerler esnaflara verilmeli'
Boşalan işyerleri ve alanların toplumun faydasına başta yeşil alan ve park olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Palandönekn, "Yeni  AVM yapımına asla izin verilmemelidir. Yeşil alan ve parkların yanı sıra toplu konut ve benzeri yapılaşmalarda cadde mağazacılığının cazibesi arttırılmalı, caddelerin üzerinde dükkanlar yapılmalıdır.' diye konuştu.

Hem görüntü hem hava kirliliği ortadak kalkacak
Sanayi sitelerinin taşınması ile kapasitelerinin de artacağını bildiren Palandöken şunları söyledi: 'Sanayi işletmelerinin yerleşim alanı dışına taşınması için taşınma masrafları kredi ile desteklenecek. Bu taşınma, şehirlerin hem görüntü olarak hem hava kirliliği olarak rahatlaması açısından ve sanayi esnafı yönünden iyi bir adımdır. Sanayi sitelerinin kapasitesi de arttırılmış olacak. Boşalan yerler en uygun şekilde değerlendirilirse ekonomimiz adına da büyük gelişmeler sağlanır. Lüks konutlar ya da büyük alışveriş merkezleri yerine buralara esnafımız getirilmeli.'

 
banner844
Yorumlar (31)
çamlı 6 yıl önce
yeşillik isteyen bizim köye çıksın kendi köyüne ğitsin napolyon haklı
vatandaş 6 yıl önce
Bu adam istanbulda 85 kuruşa satılan pidenin düzcede 3liraya satılmasına doğal diyen adam. yaw he he diyip geçicen o yüzden.
TAVSİYE 6 yıl önce
buyuk bi cami yapılsın .etrafıda tamamen yesil alan olsun cazibe merkezi olur
avm ye hayır.. 6 yıl önce
Halk AVM ye hayır diyor..
AVM ye hayır.. 6 yıl önce
ne Avm si..Nefes alamayoruz nefes..Biraz mantık..Düzcede konut bile tehlikeli..AVM yi gidin beyköy aydınpınar tepesine yapın..Artık elinizi çekin şehirden..Artık mantıklı düşünün..Maddi değil..
DÜZCELİ 6 yıl önce
zaten düzce merkezde yeteri kadar betonlaşma var her yer inşaat birazda yeşillik olsun park olsun.gidip oturulabilecek neresi var çocukların rahatça vakit geçirebileceği neresi var
Elif 6 yıl önce
Can .d avm yapildi da oldu cok mu gelmiştik resmen soyuluyiruz cocuk oyun alanı alt katta dakikaya para kesiyor hemde arabaların tekerlekleri bile yok hurda ama adı eğlence alanı adam okadar para aliyo çocuklar tekerleksiz arabalara biniyor bu mu gelişmek yeşil alanda bisiklet sürmek daha eğlenceliydi eskiden. gelişmek için avm deyil yeşil alanda değerlendirilebilir diğer şehirler gelistimi hepsi bina her yer taş çocuklar kreslerde kapalı arabalar yerin altında garajda bu mu gelişmek
düzceli 6 yıl önce
eski düzce lisesinin oraya yeşil alan yaptı.demediğiniz kalmadı..şimdi yeşilci kesildiniz hepiniz.yorumlarınız bile tutarsız.özelliklede nsm denen kişi ne yazdığını bilmeyen herşeyi ATATÜRKE ve cumhuriyete bağlayan zat.
Eski Lise 6 yıl önce
Eski Düzce lisesini alanı yeşil alan değil, süper beton ve taş alan yapıldı.
İki çalı çırpı görünce yeşil alan mı oluyor orası. İyi bakın iyi.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız