banner851

banner614

BİLMEDİĞİNİZ SULARA GİRMEYİN

Hava sıcaklıklarının artması ile birlikte boğulma vakalarında artış yaşanmaya başladı. Uyarıların dikkate alınmaması bu sonucu doğururken uzmanlar, “Serinlemek isterken canınızdan olmayın” diyor.

banner619
Gündem 18.08.2013, 15:56
265
BİLMEDİĞİNİZ SULARA GİRMEYİN

Yaz dönemiyle birlikte yaşanan boğulma vakaları artık ürkütücü boyutlara ulaşmaya başladı. Denizin, kumun ve güneşin adını çıkartmak için özellikle haftasonları plajlara akın eden vatandaşlardan bazılarının uyarılara dikkate almaması sonucu istenmeyen vakalar yaşanıyor. Sık sık boğulma haberlerinin geldiği Akçakoca'da sadece 1 günde meydana gelen 7 boğulma vakası uyarıların yetersiz kaldığını gösterdi. Sürekli dalganın hakim olduğu Karadeniz'de rüzgarlı havalarda dalganın daha da etkisini arttırdığı bilinirken kimi vatandaş şiddetli dalgalara aldırış etmeden kendisini sulara bırakıyor. Yüzme bilmeyenler kadar bilenlerin de tedbiri elden bırakmaması gerektiği vurgulansa da bu uyarılar hala kulak arkası ediliyor. Özellikle çocuklu ailelerin daha dikkatli olması gerektiği, son yaşanan boğulma vakasıyla gözler önüne serildi. Piknik yapmak için geldikleri kumsalda ailesinin bir anlık dalgınlığıyla kendilerini suya bırakan iki kardeş bir daha sudan çıkamadı. Birinin cesedine bugün sabaha karşı ulaşılırken diğerini arama çalışmaları ise sürüyor.

Uyarıları dikkate alın

Öte yandan yetkililer özellikle yüzme bilmeyen vatandaşların derinliğini tam olarak bilmedikleri yerlerde kesinlikle denize girmemeleri konusunda uyarıyor. Boğulma vakalarında ilk yardımın önemine vurgu yapan yetkililer kurtarma konusunda eğitimli olmayan insanların, kurtarmak amacıyla suya girmemesi gerektiğini belirtiyor. Öncelikle 112'ye haber verilmesi ve olay yerine profesyonel yardım çağrılmasını söyleyen yetkililer, profesyonel yardımın olay yerine gelene kadar boğulma tehlikesi atlatan kişinin sırtüstü sert bir yere yatırılarak yardım gelene kadar temel yaşam desteği uygulaması yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Haber: M. YILMAZ

banner844
Yorumlar (0)