banner851

banner955

BİR AYDA 56 VAKA! 

Havalar soğudu, aç kalan başıboş köpekler insanlara saldırır oldu. Düzce'de sadece Kasım ayı içerisinde 56 vatandaş, köpek saldırısına uğradı.  

Gündem 23.12.2016, 11:43 26.12.2016, 10:13
2006
BİR AYDA 56 VAKA! 

Başıboş hayvan sorunu her geçen gün tırmanıyor. Özellikle bu soğuk kış günlerinde gruplar halinde gezen onlarca köpek yiyecek bulmaya çalışırken, evlerinden çıkan insanlar da saldırı korkusuyla tedirgin adımlar atıyor. 

HER İKİ TARAF DA ÇÖZÜM BEKLİYOR
Düzce'de zaman zaman yaşanan köpek saldırıları yüzünden vatandaşlar, sayıları her geçen gün artan başıboş hayvanlar için yetkililerden çözüm istemeye devam ediyor. Düzce'nin bir çok cadde ve sokağını mesken tutan ve Kalıcı Konutlar bölgesinde sık rastlanan sokak köpekleri için hayvanseverlerden de sık sık sahip çıkılması konusunda açıklamalar yapılıyor. 

"AÇ KALAN HAYVANLAR İNSANLARA SALDIRIYOR" 
Son olarak Düzce İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından her ay yapılan 1 aylık faaliyetlere ilişkin bilgilendirmede yer alan saldırı vakalarındaki gözle görülür artış ise "Aç kalan hayvanlar insanlara saldırıyor" yorumuna neden oldu. 

56 KİŞİ SALDIRIYA UĞRADI
Geride kalan Kasım ayında kentte çok sayı hayvan saldırısı yaşandı. Müdürlük'ten yapılan açıklamada, Düzce'de meydana gelen ve sağlık kuruluşlarına intikal eden 56 ısırık vakası için kedi-köpeklerin 10 gün müşahede altına alındığı belirtilerek, müşahede sonucunda kuduz hastalığı yönünden olumsuz bir durumun gözlenmediği kaydedildi.

HAVALAR SOĞUDU, SALDIRI ARTTI
Önceki aylarda 20 ila 30 arasında değişen vakaların havaların soğuması ile birlikte tavan yapmasına yönelik aç kalan köpeklerin yiyecek bulma umuduyla insanlara yaklaştığı ve saldırı olaylarının meydana gelebildiği tahminleri yapılıyor. 

BARINAK SÖZÜNÜN TUTULMASI BEKLENİYOR
Şu günlerde sokak köpeklerinin açlıkla, gruplar halinde gezmeleri sonucu vatandaşların ise korkuyla savaşmasına neden olan başıboş hayvanlarla ilgili barınak sözlerinin tutması ve bu hayvanların daha sağlıklı ortamda yaşamalarını sağlanması bekleniyor.

YASA NE DİYOR?
Öte yandan kısıtlı bir mekanda rehabilite hizmeti veren Düzce Belediyesi Hayvan Barınağı'nın sadece hasta ve bakıma muhtaç köpeklere ev sahipliği yapmasına bağlı olarak tüm sokak köpeklerinin barınakta tutulması beklentisine cevap verilemiyor. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Yasası gereğince sokak hayvanları toplanamıyor. Yasaya göre; hayvanlar tedavi ve kısırlaştırma sürecinin ardından alındığı ortama geri bırakılıyor. Kısırlaştırma amacı olmadan sahipsiz hayvanların bulundukları yerden alınması, başka bir yere taşınması yasa ihlali olarak kabul ediliyor.
Yorumlar (15)
Can . D 6 yıl önce
AVRUPADA YASIYORUM GÖRMEDIM BÖYLE SEY BEN DERIMKI NE KARAR BASI BOS KÖPEKLER VARSA KÖPEK KULUBESINE GÖDERILMESI LAZIM ORDA YEMEGI ASISI YAPILIP BAKILMASI LAZIM ANCA DÜZCEMIZ BÖYLE GÜVENLI OLUR BASKA YOLU YOK KUDUZ OLUR ARASINDAN BIRTANESI ISIRSA GÜNDE BIRKISIYI OZAMAN SORUN COK BÜYÜK OLUR BELEDIYE BASKANI GÖREVINI YAPMIYO YAPSA ORTALIKDA BASI BOS TEK BI KÖPEK OLMAZ
merak ettim 6 yıl önce
acaba saldırıya uğrayan 56 vatandaşımız hiç bir hayvanın başını okşadı mı, bir kap yem bıraktı mı önlerine?
ali erkal 6 yıl önce
Yorumlara bakıyorum herkes hayvandan şikayetçi. Kimse de nasıl yediğimizi içtiğimizi paylaşırız düşünmüyor. Ne olur bir kap yemek verseniz. Bu hayvanlar tok olsa böyle gruplar halinde gezer mi? Allah'ın yarattığı canlılar değil mi? Yoksa Allah sevgisi yok mu içinizde. Unutmayın şunu : "Rabbim der ki; hayvanlar benim sessiz kullarımdır, şimdi zulme susuyorlar ama hesap günü konuşacaklar."
Misafir 6 yıl önce
Belediye görevini yapmıyor duyarsız bu hayvanlar aç,soguklarda geldi,bimer üzerinden yetkili bakanlıklara şikayette bulunacagim yazık bu hayvanlara bunlarda canlı can taşıyor.
SÜLEYMAN METE 6 yıl önce
>ÇEVRE İL VE İLÇELERDEN SÜREKLİ KÖPEK GETİRİLİP DÜZCE'YE BIRAKILDIĞINDAN VALİLİK VE BELEDİYE'NİN HABERİ VAR MI?
>13NCÜ BÖLGENİN KUZEYİNE YAPILACAK HAYVAN BARINAĞI YALAN MI OLDU?
>KEDİ VE KÖPEKLERE SONUNA KADAR TAM DESTEK VE SEVGİ...
Can . D 6 yıl önce
SEHRIN GÖBEGINDE BASI BOS KÖPEK OLACAK IS DEYIL AVRUPADA GÖREMESSINIZ BÖYLE KÖPEKLER KÖPEK KULUBESINDE TOPLANILIYO ORDA BAKILIYO ASISI YEMEGI DEMEKKI BELEDIYE IYI CALISMIYOO EGER VATANDASI ISIRIRSA PARCALARSA SORUMLU BELEDIYE VE SORUMLULUGUDA ALACAK YADA KÖPEKLERI KÖPEK BARINAGINA GÖTÜRECEK
OBJEKTİF SES 6 yıl önce
Sokak hayvanları aç kalmasın diye kapı önlerine yemek koyuluyor. Aç hayvanlarda yemek bedava diye şehir merkezini mesken belirliyor... kapıların önüne yemek koymaya devam edin...
Onlarinda hakki 6 yıl önce
Sen gel hayvanlarin dogal yasam alanlarini isgal et binalari dik. Sonrada yolda gezmelerine katlanama. Herkes bir tanesini doyursa iki basini oksasa o hayvanlardan zarar gelmez.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız