banner851

banner614

“BİR MÜDDET DİKKATLİ OLMALIYIZ”

Yeni tip koronavirüs sürecinin masaya yatırıldığı kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnafa yönelik destek paketini duyurdu. Buna göre kahvehane, kafe, çay bahçesi, hamam gibi işletmelere, 1 defaya mahsus 5 bin lira; tamircilere, müzisyenlere, tuhafiyecilere, lokantalara, pastanelere, terzilere ve taksicilere ise bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi yapılacak.

banner619
Gündem 17.05.2021, 20:31 18.05.2021, 16:34
3144

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüs sürecinin masaya yatırıldığı Kabine Toplantısı'nın ardından önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgın süresinde dükkanlarının uzun süre kapalı olması nedeniyle büyük zarar uğrayan esnaflara yönelik destek verileceğini duyurdu.

"BİR MÜDDET DAHA DİKKATLİ GİTMELİYİZ"

1 Haziran'dan itibaren başlayacak kademeli normalleşmenin 2. Etabının önümüzdeki günlerde paylaşılacağını belirten Erdoğan, “Vaka sayılarını daha da aşağıya çekmek için milletimizin kademeli normalleşme döneminin kurallarına uymasını istiyoruz. Riskli grupların tamamının aşılanması için çalışıyoruz. Belirlenen tedbirler insanlarımıza eziyet olsun diye değil bu sancılı dönemi geride bırakmak için milletimizin önüne konmaktadır. Bu tedbirleri almayan ülkelerin nasıl ağır bedelleri ödediğini sizlerde görüyorsunuz. Salgının süresi uzadıkça tahammüllerin azaldığını sabırların tükendiğini biliyoruz. İnşallah en zorunu geride bıraktık. Bir müddet daha dikkatli gitmek mecburiyetinde olduğumuzu kabul etmeliyiz.” diye konuştu.

Toplamda 4 milyar 602 milyon liralık karşılıksız destek verileceğini belirten Erdoğan, “Esnaflarımıza yönelik yeni bir des

ESNAFA 2 GRUP HALİNDE DESTEK VERİLECEK

tek programın müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Salgın tedbirleri sebebiyle işlerine ara vermek mecburiyetinde kalan esnafımıza iki grup destek oluyoruz.” dedi.

Desteğin detaylarını açıklayan Erdoğan, “Birinci grup kahvehane, kafe, çay bahçesi, okul personel servisi, düğün salonu, öğrenci yurdu, hamamlar, kırtasiyeler, internet kafeler, lunaparklar gibi yerler yer almaktadır. Bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemeleri yapacağız.” diye konuştu

Açıklamasının devamında destek alacak ikinci grupla ilgili konuşan Erdoğan, “İkinci grupta ise bakım, onarım, tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisat, hırdavat, müzisyen, oto yıkamacı, kuru temizlemeci, oyuncak, kozmetik, camcı, çilingir, bakırcı, kalaycı, ayakkabı, konfeksiyon, zücaciye, tuhafiye ve kurs işletmeleri yer alacaktır. Lokantalar, pastaneler, dondurma, berber, taksici, minibüsçü, otobüsçü, pazarcılar da bu gruba dahildir. Bu gruptaki vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceğiz.” dedi.

İki ayrı grup 1 milyon 384 binde fazla esnafa karşılıksız destek verileceğini söyleyen Erdoğan, “Tüccar, sanayici, büyük şirketler için de nefes kredisi adı altında kolaylık sağlayacak yeni adım atıyoruz. Detayları Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından açıklanacak destek programlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Yorumlar (4)
YAVUZ0881 5 ay önce
Milletle dalga geçmeye devam halkıyla böylesine dalga geçen bir kişi gelmemiştir memleketin başına işimiz Allaha kaldı 128 nerde milletin parası nerde
Resul İnan 5 ay önce
haber de küçük bir detay eksik kalmış tamamlamak bize düştü, ilgili hibeden yararlanma şartı sgk vb. hiç bir vergi borcunun bulunmaması, 14 aydır iş yapmayan esnafın borcu yoksa zaten hibeye de ihtiyacı yoktur ki verilen para 1 aylık kira bile değil.
Bu mu cansuyu? 5 ay önce
Bu ne işe yarar sadece dükkan kirası 2bin lira olan ve aylardır kapalı olan esnafa?
Aziziyeli 5 ay önce
Şimdi çoğu chpli ler yazar çizerler şöyleydi boyleydi tabi 60 senedir iktidar olamadılar bi 60 sene daha olamazlar.anca hdp iyi parti vs vs ne kadar örgüt varsa birleşir anca bi belediye zior alirlar