banner851

banner955

“BİTTİ” DİYEBİLECEĞİMİZ TARİH EN İYİ İHTİMALLE…

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüsün sona ereceği tarihi açıkladı. Prof. Dr. Ateş Kara, “Eldeki veriler göz önünde bulundurulduğunda ‘bitti’ diyebileceğimiz tarih en iyi ihtimalle ağustosla eylül gibi görünüyor” dedi.

Gündem 29.05.2020, 18:13
8685
“BİTTİ” DİYEBİLECEĞİMİZ TARİH EN İYİ İHTİMALLE…
banner1032

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, salgınla ilgili son durumu değerlendirdi, “Son 20 gündür düzenli bir düşüş var. Sokağa çıkma kısıtlamasının etkisi çok net. İstediğimiz aslında kişilerin kendi aralarındaki mesafeyi hep korumaları. Yazın da tatile çıkınca da özellikle buna dikkat edilmeli” uyarısını yaptı.

“Salgın tamamen bitti” denebilmesi için vakaların sıfırlanması gerektiğine işaret eden Prof. Kara, “Eldeki veriler göz önünde bulundurulduğunda ‘bitti’ diyebileceğimiz tarih en iyi ihtimalle ağustosla eylül gibi görünüyor” dedi.

Cumyhuriyet'ten Sibel Bahçetepe'ye konuşan Prof. Kara, “Son 20 gündür düşüş var. Yeni vaka sayısı olarak 952’ye gelmiştik. 19 Mayıs’ta 972, 20 Mayıs’ta 961, sonra 952, sonra 1186, 1141 oldu, ardından tekrar 987, 942’ye düştük. Böyle küçük oynamalar hep olur. Bunlar evde kaldığımız dönem ve sonrasında yaşanan ufak artışlar. Mesela 24-25 Mayıs’ta yine azalma başladı. Sokağa çıkma kısıtlamasının etkisi çok net. Düşüş devam ediyor, bu Türkiye açısından anlamlı ve önemli” değerlendirmesini yaptı.

Salgının henüz bitmediği uyarısında bulunan Prof. Kara, tamamen başarıya ulaşmak için sosyal mesafe ve maske uyarısı yaptı.

Kara, şunları söyledi: “Bitti diyebilmek için vakalar sıfırlanmalı. Bu sıfırı da bir gün görmemiz değil hastalığın en uzun kuluçka süresi olan 14 gün boyunca görmeliyiz ki o zaman salgın kontrol altına alındı ve bitti diyebiliriz. Bizim bitti diyebileceğimiz tarih bugünkü vakalarla ve değerlerle baktığımızda en iyi ihtimalle ağustosla eylül gibi görünüyor.

KAYNAK: YENİAKİT

banner844
Yorumlar (8)
Az 2 yıl önce
Ne agustos ne eylul kimse laftan anlamiyo cikmayin deniyo cikiliyo maske tak mesafeni koru oda yok bide kisitlamada bitti herkese yayilsin cok rahat bizim insanlarimiz
halk 2 yıl önce
aşı olmadığı sürece bunun devam edeceğini en cahil insan bile biliyor kime ne anlatıyorlar.
Vatandas 2 yıl önce
Biterse söylersiniz bu insanlar bu kadar hırs öfke içindeyken biraz daha kalsaydı.bu insanların bilerek başlattığı birşeyse oh ne güzel ama hiçte öyle sanmasınlar başlatanlar amacını ortaya koydu kaldırana kadarda sürer.bu milletin ALLAH 'dan başka hicbir guce bagli olmadığını iktidara bağlılığıysa ihanetle olmayacağını öğrenecekler bitmez çünkü kendi ellerindeki yönetim biçimi hayat biçimi değil.
Ali Ekrem 2 yıl önce
Her gün bir Bilim Kurulu üyesi açıklamada bulunuyor, her kafadan bir ses çıkıyor, birinin ak dediğine diğeri ertesi gün kara diyor. Kime inanacağız, bunlara birisi dur desin.
Receb 2 yıl önce
Bunların hiç birşeyine inanılmaz
sçavuş 2 yıl önce
Ağustos, Eylül 2021-22, bu gidişle belkide 2023
fuat 2 yıl önce
Devlet nkrmallestik dedi bitti artik..
Vatandaş 2 yıl önce
Bu adam çok tehlikeli.dünya sağlık örgütü gibi corona hakkında hiç olumlu bir açıklaması olmadı.valla ben ekranlarda bunları görünce semptomlar başlıyo.
25
orta şiddetli yağmur