banner851

banner955

Bolu Dağı esnafı yeniden hareketleniyor.

Otoban'da yapılan tünelin ardından zor günler geçiren Bolu Dağı esnafı yapılan ihaleyle yeniden hareketlenmeyi bekliyor.

Gündem 03.10.2008, 16:46
199
Bolu Dağı esnafı yeniden hareketleniyor.

TEM otoyolunun Bolu dağı kesiminin açılması ile zor duruma giren Bolu Dağı esnafı ve çalışanları için zor günler geride kalmışa benziyor.

Tünel girişindeki Elmalık Köyü yakınlarında yapılacak olan tesislerde yaklaşık 2 bin kişinin istihdam edilmesi planlanırken ilk kazma ise 2009 baharında vurulacak.

Tünelin geçen yıl ulaşıma açılmasının ardından D-100 Kara yolu Bolu Dağı geçişindeki bazı tesisler kapanırken, bazıları ise personel sayısını azalttı. Bu sırada, karayolları Genel Müdürlüğü, TEM Otoyolu Bolu Dağı geçişinin yapımını üstlenen firmanın şantiye olarak kullandığı tünel kenarındaki 650 dönümlük arazinin dinlenme tesisi ve alış veriş merkezi yapılması için onay verdi. Projelerin hazırlanmasının ardından Karayolları Genel Müdürlüğü ihale sürecini başlattı. Bolu Dağındaki 56 esnaf bir araya gelerek Bolu Dağı A.Ş. isimli şirket kurdu. Şirket, ihaleye katılarak 92 bin metrekarelik alış veriş merkezi alanını 29 yıllığına kiraladı. Alış veriş merkezinde restoranlar, dinlenme alanları ve küçük bir motel bulunacak. İnşaatın 24 ayda tamamlanması öngörülüyor.

Yapılan çalışmaların ardından zor şartlar altında kalan Bolu Dağı esnafının yeniden canlanması bekleniyor.

Yorumlar (0)
24
açık