banner851

banner614

'BU BİR TECAVÜZ AFFI DEĞİLDİR'

Türk Ceza Kanunu'ndaki yeni düzenleme ülke gündemine oturdu. TBMM Genel Kurulu'nda gerginliklere yol açan önerge için muhalefet 'tecavüzcüye cezadan kurtulma imkanı veriliyor' derken, hükümet cephesinden konunun çarptırıldığı savunuldu. İlk olarak Düzce Milletvekili Ayşe Keşir'in başkanlığını yürüttüğü "Aile Bütünlüğünün Korunması Araştırma Komisyonu" raporunda gündeme gelen yeni düzenleme için konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Bu bir tecavüze af değildir. Bir seferliğine mahsus olmak üzere 3 bin ailenin mağduriyeti gideriliyor. Olay bundan ibaret." dedi.

banner619
Gündem 18.11.2016, 13:30 18.11.2016, 16:10
3018
'BU BİR TECAVÜZ AFFI DEĞİLDİR'

TBMM Genel Kurulu'nda, Ceza Muhakemesi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair Kanun Tasarısı'nın 48 maddesi kabul edildi. Ancak Türk Ceza Kanunu'nda, cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren düzenleme hem mecliste hem de ülke gündeminde tartışmalara yol açtı.

Yaklaşık 3 bin çift bulunuyor

Düzenlemenin zeminini oluşturan Düzce Milletvekili Ayşe Keşir'in başkanlığını yürüttüğü "Aile Bütünlüğünün Korunması Araştırma Komisyonu" raporunda; “Çocukların cinsel istismarı” suçunun ilgili kanun maddesince  düzenlendiği ancak erken yaşta yapılan evliliklerin de cinsel istismar kapsamında değerlendirildiği belirtilerek, bu durumunda yaklaşık 3 bin çiftin bulunduğu ve eşleri hapiste olan kadınların mağduriyetini gidermeye yönelik düzenleme yapılmasına ihtiyaç duyulduğu üzerinde durulmuştu.

İşte rapora yansıyanlar

14 Ocak 2016 tarihinde, Meclis'te bulunan dört partinin ortak kararıyla kurulan komisyon, çalışmalarını geçtiğimiz mayıs ayında tamamlarken, Komisyon Başkanı Ayşe Keşir, o tarihlerde Meclis Başkanlığı'na sunulan rapora ilişkin bilgiler vermişti. Aile bütünlüğünü olumsuz etkileyen unsurlar ile boşanma olaylarının araştırılması ve aile kurumunun güçlendirilmesi için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan komisyonun 4 aylık çalışması sonucu hazırlanan raporda, bugün tartışma konusu olan düzenleme, şu ifadelerle yer aldı: "Türk Ceza Kanunu'nun 103. maddesi “Çocukların cinsel istismarı” suçunu düzenlemiştir. Ancak erken yaşta yapılan evliliklerle ilgili bir düzenleme olmadığı için uygulamada erken yaşta evlilikler de cinsel istismar kapsamında değerlendirilmiştir. Türkiye’de 16 yaşını doldurmadan gayri resmi olarak beraberlik yaşamaya başlayan, bir veya birden çok çocuk sahibi olan ve daha sonra yasal evlenme yaşını doldurunca resmi nikah kıyıp, 8-10 yıl gibi uzun bir süre evlilikleri devam ederken; erkek eş TCK’nın 103. maddesi gereğince; 8 yıl ve daha fazla hapse mahkum olmaktadır. Komisyon çalısmaları sırasında bu durumunda yaklaşık 3 bin çiftin bulunduğu mağdurlar ve diger yetkililerce de ifade edilmiştir. Söz konusu çiftlerden kadınlar, kendileri ve çocuklarının yasamlarını sürdürmelerinin zor olduğunu ifade ederek; komisyonumuza müracaat etmiş ve bizzat sorunlarını anlatmştır. Komisyonda kadınlar, evliliklerinin sağlıklı devam ettiğini, eşlerinden şikâyetçi olmadıklarını, nikâhlı eşleriyle beraber yaşamak istediklerini, çocuklarının ve kendilerinin ağır bir psikolojik ve maddi mağduriyet yaşadıklarını ifade etmiştir. Sadece tanımlanan mağduriyeti ifade eden bu çiftler için, kadın ve çocukların mağduriyetini gidermeye yönelik düzenleme yapılmasına ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. Bu nedenle Türk Ceza Kanunu'nda çocuğun cinsel istismarı ile erken evlilik durumunun ayrı maddelerde düzenlenmesi gerekmektedir."

Başbakan'dan açıklama

Öte yandan bir anda ülke gündemine oturan Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım'dan açıklama geldi. "Faille mağdurun evlenmesi durumunda suçun ertelenmesine yönelik düzenleme çok tepki çekti. Tacizcilerin cezasız kalacağı iddia edildi. Bu yöndeki uygulama nasıl olacak?" sorusu üzerine Yıldırım, şu açıklamada bulundu: "Bu, tamamen maalesef gerçek dışı bir iftiradır. Olay şudur, yaşı tutmayan, erken yaşta, reşit olmayan yaşta evlenenler var. Bilmiyorlar yasaları. Çocukları oluyor, baba hapse giriyor. Çocuklar anasıyla yalnız başına kalıyor. Bu şekilde 3 bin aile olduğu tespit edildi. Bir seferliğine bu mağduriyetin giderilmesine yönelik bir çalışmadır.

"Bu bir tecavüze af değildir"

"Mağduriyetin giderilmesi için yapılan düzenlemeyi CHP, her şeyde olduğu gibi bir ucuz istismar aracı olarak kullanmaya kalktı ama her şey ortada." diyerek konuşmasını sürdüren Yıldırım, "Bu bir tecavüze af değildir. Tecavüze en ağır cezayı AK Parti getirdi. 2007 yılında 8 yıl, 2014 yılında da 16 yıl, tecavüz suçuyla ilgili ceza getirildi. Ama bu, tecavüzle ilgili bir konu değil. Bundan böyle bu şekilde evlenmeler olursa hiçbir şekilde müsamaha edilmeyecek. Geçmişte bu cezaların varlığından haberdar olmayan, yaşı tutmayanların evlenmesi sonucu aile dağılmış, çocuklar anayla birlikte perişan, baba hapiste. Bir seferliğine mahsus olmak üzere 3 bin ailenin mağduriyeti gideriliyor. Olay bundan ibaret, bunun dışındakiler bildik CHP'nin çarpıtma, saptırmaya yönelik faaliyetlerinden ibaret." dedi.

banner844
Yorumlar (27)
hakan 5 yıl önce
Bakin arkadaşlar hakli olduğunuz taraflar var elbette ancak bu af yanlizca istismar denilen 16 yasindan küçük olmamakla birlikte aile olunup evlat sahibi olunmuş aileler icin geçerli tecavüz değil affi değil gaza gelmeyin tamam küçük gelin olmasin öyle ise 18 yasin altında evliliğe musade edilmesin muhtarlar polis ve kaymakamlıklar calissin nerde bu olay gerçekleşiyorsa kim sorumluysa ve anne babada dahil tutuklansin bu toreden tüm insanimiz vazgeçmesi saglansin derim
sevda 5 yıl önce
Sizler gerçekten aile bütünlüğünün korunmasını isteseydiniz küçük yaşta evlenen insanlara verilen cezayı kaldırmak istemezdiniz. Daha sorumluluk alamayacak yaşta olan iki genç evleniyor. Ev geçindirme nedir saygı nedir sorumluluk nedir bilmeyen iki genç. AMA OLSUN ONLAR BİRBİRİNİ SEVİYOR ÇOK AŞIKLAR bu yeter onlara. Çocukları oluyor sonrada herkesin bildiği gibi evliliğin getirdiği sorumluluklar ağır gelip boşanıyorlar.Bazıları da eşlerini öldürüyor . Çocuklar ortada kalıyor.Bunları çok gördük. Yada mutsuz hayatlarını devam ettiriyorlar.
Herşey yaşında güzel. Ben bu cezanın kaldırılmasını istemiyorum. Herkes kanunlara uysun.
Nihal 5 yıl önce
Bundan böyle bu şekilde evlenmeler olursa hiçbir şekilde müsamaha edilmeyecek. diyor bu ne saçma bir açıklama. Kanun yasa ceza herkes tarafından bilinmeli kanuna uymayanlar cezalandırılmalı.İnsanlar kanuna uymamış ve cezalandırılmış.Herkes yaptığı suça kılıf uydurur.
kieros 5 yıl önce
tecavüze teşvik yasası
bülent ecevit 5 yıl önce
bu oylamada kalkan parmaklar kırılsın.YAZIKKKKKKKKKK.
bülent ecevit 5 yıl önce
bir bayana 5 kişi tecavüz ederse.tecavüz edilen bayan iclerinden 1 inimi sececek.diğer 4 kişi yatacak.
Dipsizgöllü 5 yıl önce
nasıl bir vijdandır bu ?
2.Hasan 5 yıl önce
Erkek çocuklara tecavüz edenlerde herhalde aynı haktan yararlanabilecek.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın