banner851

banner614

BU ÇAĞRININ GEREKÇESİ FARKLI!

banner619

Benzine 13 kuruşluk zamdan sonra motorine yapılan 11 kuruşluk fiyat artışı tepki çekerken, bu durumdan en çok etkilenen kesim olan esnaflardan ilginç bir çağrı geldi. Akaryakıttaki artışı gerekçe gösteren TESK, doğalgazda indirim istedi.

banner846
Gündem 13.11.2017, 10:18 14.11.2017, 12:41
1512
banner844

Son günlerde peş peşe gelen akaryakıt zamlarının ardından hükümete, 'Doğalgaz fiyatlarını indirin' çağrısı yapıldı.

"Akaryakıttaki yüksek vergi yükü azaltılmalı"
Ardı ardına akaryakıta yapılan yüksek oranlı zamlarının yıl sonu enflasyonunda oldukça etkili olacağını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Akaryakıta sürekli zam yapılması A'dan Z'ye her ürünü etkiliyor. Çiftçinin tarladaki ürününden tutun da esnafın rafındaki ürüne varıncaya kadar her şey zamlanıyor. Yüksek enflasyonun en büyük nedeni akaryakıt zamları. Nitekim Ekim ayı enflasyonunda en yüksek artış yüzde 16,79 ile ulaştırma sektöründe oldu. Gelen zamlara artık yetişemez olduk. Esnaf sattığı ürünün yenisini rafa koyamaz oldu. Son olarak motorindeki 11 kuruşluk fiyat artışı küçük esnaf ve çiftçinin belini daha da bükecek ve halkın alım gücünü kıracak. Akaryakıttaki fiyat artışları böyle devam ederse yılsonu enflasyonu yüzde 15'i geçer. Fiyatların düşmesi için akaryakıttaki yüksek vergi yükü azaltılmalı.' dedi.

"Zamlar enflasyonu azdırır"
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın kısa süre önce doğalgaz fiyatlarında indirim olabileceğine ilişkin açıklamasını da hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Benzine 13 kuruşluk zamdan sonra motorine yapılan 11 kuruşluk fiyat artışı herkesin alım gücünü iyice düşürdü. En azından vatandaşa ve esnafımıza moral olması bakımından kışın soğuk yüzünü gösterdiği bu günlerde doğalgaza yapılacak bir indirim hem esnafımızı, hem de dar gelirlileri sevindirecek ve enflasyonun aşağı çekilmesine vesile olacaktır. Zaman kaybedilmeden hükümetimizden ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Berat Albayrak'tan sevindirici haberi vermesini bekliyoruz.  Enflasyonun düşmesi için akaryakıt üzerinde yüzde 60'ı aşan vergi yükünün de mutlaka azaltılması lazım' diye konuştu.

Haber: C. ÜSTÜNER 

Yorumlar (7)
Yorumsuz.. 4 yıl önce
Aciyormuyum? Tabiki hayır.. siz %70 vermeye devam edin Düzce..
Can . D 4 yıl önce
DÜNYADA ESI BENZERI YOK BEZDIRDINIZ HALKIMIZI BUNEYA ESKIYE DÖNÜS SINYALIMI BU HERGÜN ZAM ZAM YETER YAAA 5 MILYON MÜLTECIYE TÜRKIYE BAKIYO HER TÜRLÜ IHDIYACINI KARSILIYO E AVRUPA NE YAPIYO KEYFINE BAKIYO KAPILARI KAPATIYO TÜRKIYE ENAYI
Yavuz0881 4 yıl önce
Yakında millet soğuktan karnındaki gazla kombiyi çalıştıracak
Mağdur ZEKİ AŞAN 4 yıl önce
benzin ve motorin ile giren acıyı doğal gazla çıkaracağız. yerseniz.
ıııı 4 yıl önce
fabrikada çalışıyorum.1500 alıyorum.500 kira veriyorum.70 elektrik 50 su.2Çocuk okula gidiyor.hergün 2 lira ona veriyorum.Hanım temizliğe gitmese yandık.sadece ekmekle suyla yiyip içecez.Mülteciler pazardan gelirken bakıyorum çantalar dolu.
Yazık 4 yıl önce
Lüks arabalar, gösterişli Saraylar, savaş, milyonlarca mülteci.. bunun parası nerden çıkacak tabi ki bizden
Doğalgaz yerine kömür 4 yıl önce
Evimde doğalgaz sistemi var ama çok pahalı olduğu için kömür sobası kurdum.Doğalgaza 2 ayda verdiğimi 8 ay yakarım..