banner851

banner955

BU İFADELERİ KULLANMAYA HAKKIN DA, HADDİN DE YOK!

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Düzce’nin gündemini çarpıcı yorum ve tespitleriyle değerlendirdiği Yorumluyorum programının son bölümünde partide hem genelde her yerelde küfür ve hakaret skandalları devam ederken İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er’in tepki çeken açıklamalarını değerlendirdi. Er’in belediyeyi Başkan Dr. Faruk Özlü’yü hedef alan açıklamalarındaki ‘Yönetemiyorsunuz. Yol yakınken bırakın’ şeklindeki ifadelerinin Düzceliler’in sandıkta ortaya koyduğu iradesine hakaret olduğunu belirten Ünsal, “Düzceliler’in iradesine, oy verenlere hadsiz ve hukuksuzca, tehdit eder gibi, çalı arkasından dolaşır gibi bir ifadeyi kabul etmiyoruz” dedi. Er’in bu çağrısına gerekçe olarak Düzce basınıyla Özlü’nün kavgalı olduğu iddiasını da göstermesine de ses yükselten Ünsal, “Bizim kimseyle kavgamız yok! Bizim adımıza sen niye konuşuyorsun ki?” diye sordu. Ünsal, Düzce’nin en büyük ve en etkili medya grubu olarak Öncü Medya’nın Düzce ve Düzceli’nin menfaatleri doğrultusunda hareket ettiğini ve hiçbir grup ve zümre ile kavga içinde olmayıp olamayacağının altını kalın bir şekilde çizdi.

Gündem 11.11.2021, 13:46 11.11.2021, 19:26
1166

İYİ Parti’de hem genelde Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın şehit kardeşine küfür skandalı, hem de yerelde Teşkilat Başkanı Kadir Erdoğan’ın sosyal medya hesabından isimsiz savurduğu ağır hakaretlerinin yankıları sürerken partinin il başkanı Yunus Özay Er, Düzce Belediyesi ve Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü konulu bir yazılı açıklama yaptı.

2019 yerel seçimlerinde yüzde 47 oy olarak Düzce Belediye Başkanlığı görevine seçilen Dr. Faruk Özlü’ye yönelik demokratik yaklaşımdan uzak ‘Yönetemiyorsunuz. Yol yakınken bırakın’ ifadeleri tepkiyle karşılandı. Düzce basını adına da konuşmayı kendinde hak gören Er, Özlü’nün Düzce basınıyla kavgalı olduğunu öne sürerek bu çağrısının gerekçelerinden birinin de bu olduğunu söyledi. AK Parti kanadında Er’in Düzceliler’in sandıkta ortaya koyduğu iradesine karşı sarf ettiği bu sözler 2019’daki seçim yenilgisini hazmedememe durumu olarak değerlendirildi.

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Düzce’nin gündemini çarpıcı yorum ve tespitleriyle değerlendirdiği Öncü TV ve 100.2 Öncü Radyo ortak yayını Yorumluyorum programının son bölümünde Yunus Özay Er’in tepki çeken açıklamalarını değerlendirdi.

‘Gazi eceliyle ölmedi’

Programın açılışında vefatının 83. yıldönümünde anılan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak başladı. Ünsal, “Bugün Cumhuriyetimiz kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in ölüm yıldönümü. Allah bu devlete, bu millete hizmet veren, memleketimizde bugünleri bize hazırlayan tüm şehitlerimize, gazilerimize, ecdadımıza, rahmetiyle, merhametiyle, ameliyle muamele etsin. Burada bir anektodu mutlaka söylemem icap ediyor. Ben Gazi Mustafa Kemal’in İzmir İktisat Kongresi’ne gittiğinde, Balıkesir’de çıktığı hutbeden sonra bu memleketin irade ve idaresinden çekilmesini isteyen dış güçlerin tertibiyle veya bunun akabindeki gelişmelerle bu dünyadan gitmesi gerektiğine ve kendi eceliyle vefat etmediğine inanıyorum.” sözleriyle Gazi’nin bilinçli olarak öldürüldüğü ihtimali üzerinde durdu.

‘Bu memlekette oturmanın bir bedeli var’

Türkiye topraklarının stratejik önemine dikkat çeken Ünsal, “Allah memlekete, millete hizmet edenlere güç versin, kuvvet versin. Çünkü çok acayip bir coğrafyadayız. Avrupa ile Asya’nın birleştiği, dünyadaki birçok medeniyetlerin buluştuğu Anadolu toprakları Diyar-ı Rum tabiriyle Rum diyarının bugünkü sahiplerine bu memlekette oturmanın, kalmanın bir bedeli var. Zaman zamanda bunu ödetmek için bu diyardan gidenler bunu her zaman önümüze, binlerce yıl, yüzyıllarca sene bunun intikamıyla durdular. Kaç yıl önce euronun çıkışına baktığınız zaman, Bizans’ın kuruluşuna baktığınız zaman, Bizans’ın kuruluşunun 500. yıl dönümündeydi. Hiç unutmadılar. Bu diyardan gittiklerini, bu diyara sahip olamadıklarını hiç unutamadılar. Unutmadılar.” dedi.

‘Her zaman akıllı ve bilinçli olmamız lazım’

Anadolu’da yaşamanın bir bedeli olduğunu belirten Ünsal, “Biliyorsunuz, İzmir Efes’te Meryem Ana Kilisesi’nin olduğu yere gelip bunlar hacı oluyor. Mekke ve Medine’nin bir Hristiyan toprakları içinde olduğunu ve siz oraya hacı olarak gitme durumunda olduğunuzu düşünün. Avrupalı Hristiyanlarda Efes’e gelip orada, Meryem Ana’nın orada hacı oluyorlar, kendi inanışlarına göre. Ancak bu da Müslüman topraklarında, bu kin kolay kolay bitmez. Çünkü bu topraklarda hâkimiyet kurmanın bir bedeli var. Bu devleti, bu milleti seven. Hizmet eden yücelmesini isteyen herkese dolaylı ve direk ödetirler ve ödettirmek içinde mücadele ederler. Bizim her zaman akıllı ve bilinçli olmamız lazım. Ayakta durmamız lazım.” diyerek bu memleketin coğrafyasının bize bu misyonu yüklediğini söyledi.

‘Kadir Erdoğan şereflice çıkıp, ‘şerefsiz’i açıklayamadı’

İYİ Parti’deki küfür ve hakaret skandallarına değinen Ünsal, Kadir Erdoğan’ın isimsiz hakaretlerinin hedefini açıklayamadığını söyleyerek, “Geçtiğimiz gün İYİ Parti’nin merkez ilçe teşkilatında yönetim kurulu üyesi bir paylaşımda bulunmuştu. ‘Şerefsiz, namussuz, ahlaksız’ şeklinde. Kim demiştik onu? Demiştik ki ‘Şereflice bunu açıkla, bilelim’ demiştik. Bu şerefsiz, namussuz kim? Daha sonra bu paylaşımla ilgili çok farklı değerlendirmeler oldu. Fakat İYİ Partili Kadir Erdoğan, herhalde bu grup başkanvekili Lütfü Türkkan’ın yolundan gidip, sövdü, saydı, hakaret ama şereflice bu şerefsizin, bu kişinin kim olduğunu açıklayamadı.” diye konuştu.

‘Er’in açıklamasında neler var neler…’

İYİ Parti’de küfür ve hakaret skandalları sürerken İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er’in yaptığı açıklamaya değinen Ünsal, “Arkasından İYİ Partinin İl Başkanı Yunus Özay Er, belediye ile ilgili Faruk Özlü ile ilgili bir açıklamada daha bulundu. Şöyle bir baktık açıklamaya içinde neler var, neler… Bu kendi dili değil. Kendi dili de olsa mutlaka kenardan, köşeden derleme toplama bir insan.  Siyasette eleştiri herkesin doğal hakkı. Burada demiş ki ‘Meclisinize hâkim değilsiniz. Sizin önerileriniz, sizin meclis üyelerinizin oylarıyla reddediliyor. Çünkü devreye akıl ve vicdan giriyor.’ Yani bu bir siyasetçinin söyleyebileceği bir şey. Gayet de doğal bir şey.  Amma velakin burada öyle bir ifadeler var ki… ‘Basınla kavgalısınız’. Bizim kimseyle kavgamız yok! Bizim adımıza sen niye konuşuyorsun ki?” diye sordu.

‘Yunus Özay Er, bizim adımıza da konuşma!’

Düzce’nin en büyük ve en etkili medya grubu olarak Öncü Medya’nın Düzce ve Düzceli’nin menfaatleri doğrultusunda hareket ettiğini ve hiçbir grup ve zümre ile kavga içinde olmayıp olamayacağının altını kalın bir şekilde çizen Ünsal, “Biz Faruk Özlü ile kavga etmiyoruz.  Diğerleriyle de kavga etmiyoruz. Sen basın mısın, değilsin. Bizim bir kavgamız yok. Bizim tek bir kavgamız var Düzce, Düzce’nin menfaatleri.  Ortak menfaat ve değerleri. Bugün bir temel atıldı. Hareket başladı bu İş Bankası’nın olduğu bölgede o adada. Yıllardır kangren olan, Düzce’nin siluetine yakışmayan, yapısına yakışmayan fuzuli bir yerdi. Düzce’nin en hassa noktalarından, kan kaybeden noktalarında, Faruk Özlü müdahale ettiği sürece, bu memlekete faydalı olduğu sürece biz kavga değil destek oluruz. Biz kimseyle kavgalı değiliz. Yunus Özay Er, bizim adımıza da konuşma!” dedi.

‘Düzce’nin yüzde 50’sine hakarettir, küçümsemektir’

2019 Yerel Seçimleri’nde en yakın rakibi İYİ Parti ve CHP’nin ortak adayına 20 puan fark atarak göreve gelen Başkan Özlü’ye yönelik ‘Yol yakınken bırakın’ ifadelerinin de Düzceli’nin iradesine hakaret olduğunu kaydeden Ünsal, “Bir de diyor ki ‘Yönetemiyorsunuz’. Özlü’ye diyor ki ‘Yol yakınken bırakın’. Ne demek o ya? Özlü ismi önemli değil. Düzce’nin yüzde 50’sinin oy verdiği belediye başkanı. Bu dolaylı yollardan Düzce’nin yüzde 50’sine hakarettir, küçümsemektir, hafife almaktır. Hangi cüret ve mantıkla bunu söylediniz? Faruk Özlü’ye oy verenler sizin gibi düşünmüyor. ‘Yok yakınken bırakın’ demek ne demek? Tehdit mi ediyorsunuz? Peki, yol uzakken bırakmazsa ne olacak? Onu da açıklasaydınız.” diye konuştu.

‘Bunun adı siyaset değil’

Er’in belden aşağı ve ucuzlaştırma diliyle konuştuğunu söyleyen Ünsal, “Yukarıdan aşağı yazmışsınız. Sonra ‘Abi kardeş hukuku’. Adamla gidip oturuyorsun, özel toplantılar yapıyorsun, Whatsapp’tan tıkır tıkır yazışıyorsunuz. Abi-kardeş hukuku sizin bileceğiniz iş. Biz bu dili biliyoruz. Bu belden aşağı ve ucuzlatılma olduğunu biliyoruz. Siyaset bu  değil. Evet, söylediğiniz gibi 19 meclis üyesinden 9’u toplantıya katılmıyor. Doğru. Bunu eleştirin, gayet doğal. Ama bu burada iki tane meseleye takıldık. Değiliz kardeşim. Biz kimseyle kavgalı değiliz. Sen bizim adımıza konuşamazsın. Bir de Dr. Faruk Özlü’ye oy verenler varken ‘Yol yakınken bırakın’ diyorsunuz. Ne demek? Böyle bir şey olabilir mi?” dedi.

‘Verdiğim sözü geri alıyorum’

Er’e antidemokratik bildiriler yerine 2024 yerel seçimlerine hazırlanması tavsiyesinde bulunan Ünsal, “Seçimde gelirsin propaganda yapıp insanlara anlatırsın. İnsanlar kabul ederse vakti zamanı geldiğinde geçirebiliyorsan iktidarı ele geçirirsin. Ondan sonra da siyasetini yaparsın. Bırakmazsa ne olacak? ‘Biz Düzceliler’i sizden daha iyi tanıyoruz’ diyorsunuz. Siz Düzce’de ne kadar kaldınız? Ben Yunus Özay Er’e bir söz vermiştim. Ekranlardan da söylemiştim. Dedim ki ‘Eğer birinci sıradan milletvekili adayı olursanız size söz, oy vereceğim’ demiştim. Şahsen o sözümü geri aldım. Çünkü partinizde millete dümdüz gidip sinkaf eden bir milletvekili, ilinizde yönetimde olan birisinin telaffuz etmek istemediğim hakaret ve tehdit gibi manifestosu… Bu mu sizin siyasetiniz? Bu mu insanlara verdiğiniz ümit?” diyerek son olaydan sonra Yunus Özay Er’e verdiği sözü de geri aldığını açıkladı.

‘Tehditkâr dili kabul etmiyoruz’

Tehdit eder dille yazılan açıklamanın kabul edilebilir bir tarafının olmadığını belirten Ünsal, “Basında ve diğer STK’larda imanıyla duran var, vicdanıyla duran var, cüzdanıyla duran var. Biz ortak menfaatimiz Düzce, gerisi teferruat mantığıyla bakıp vicdanımızla memleketin asli meselelerine hâkim olma noktasında buradayız. İşkembemizden de bir beklentimiz yok. Onun kavağa gürültüyle işimiz yok. İkincisi Düzceliler’in iradesine, oy verenlere hadsiz ve hukuksuzca, tehdit eder gibi, çalı arkasından dolaşır gibi bir ifadeyi kabul etmiyoruz. Etmiyorum çünkü ben de Faruk Özlü’ye oy verdim. Benim oy verdiğim belediye başkanına senin ‘yol yakınken bırakın’ deme haddin yok arkadaş! Ama bu dil çok farklı bir dil. Detaylarına girmiyorum.” diye konuştu.

HABER: Mehmet GÜNESEN

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (5)
Ersin 1 yıl önce
O kalemin fazla sivri oluyor yandaşlık yapacaksan adam gibi yap oturduğun yerde sallama yüreğin varsa sokaktaki adamla konuş milletin halini gör gazeteci kardes
Ali 1 yıl önce
Sadullah bey yaptığınız haberi okuyunca sizi faruk Özlü’nün özel kalemi veya basın danışmanı sandım.faruk Türkseven sizi işten çıkarırsa işsiz kalmazsınız böyle devam….
AHMET 1 yıl önce
RÜZGAR NERDEN ESERSE O YÖNE DÖNEN ÖNCÜ.. AH ÖNCÜ.. AHH.. GÜN OLA DEVRAN DÖNERSE YİNE Mİ RÜZGARA DÖNERSİN.. NERDE SENİN TARAFSIZLIĞIN.. YAZIK..
İmran 1 yıl önce
Sadullah Ünsal'ın kendisini gazeteci yazar görmesi çok komik gerçekten
Ali 1 yıl önce
Sadullah bey kendini bu kadar yırtma sana madalya vermezler bunu bil.siyaset değil gazeteciliğini yap.faruk özlü bile kendini senin kadar savunmuyor…..
Yeni Sayımız