banner851

banner955

BU SEFERKİ BAHANE ‘ELEKTRİK KESİNTİSİ’

Alım şartları adeta fındık üreticisini tüccarlara yönlendirmeye yönelik uygulamalarıyla tepkilerin odağında olan TMO, planlaması SEDAŞ tarafından günler öncesinde bildirilen elektrik kesintisinin olduğu bugüne, yüzlerce çiftçiye randevu vererek çiftçileri yıldırma çabalarına devam ediyor. TMO Alım Ofisi önüne geceden gelerek günün bu saatine kadar saatlerce bekleyerek uzun kuyruklar oluşturan fındık üreticileri “madem elektrik kesintisi olacağı biliniyor alım yapılmayacak, neden bize bugün randevu vererek saatlerdir bekletiyorlar?’ diyerek kendilerine uygulanan yıpratma çalışmalarına tepki gösterdi.

Gündem 06.10.2022, 15:00 06.10.2022, 17:12
523

ERDOĞAN’IN TALİMATINA RAĞMEN…

Çiftçinin TMO çilesi bitmiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “hiçbir çiftçiyi mağdur etmeyin, eli boş döndürmeyin” talimatına rağmen, türlü bahanelerle birçok çiftçinin fındığını almadan geri döndüren TMO, bu kez de SEDAŞ tarafından aylar önce kesinti olacağını bildirdiği güne yüzlerce randevu vererek çiftçiyi kapısında bekletiyor.

VATANDAŞLAR ÖNCÜ HABER’E ULAŞTI

Durumu 0542 767 18 81 numaralı Öncü Haber Whatsapp İhbar Hattına bildiren mağdur çiftçiler “SEDAŞ bugün burada kesinti yapacağını bunlara söylemiş, bile bile bugüne randevu veriyorlar, böyle iş bilmezlik, plansızlık olur mu?” Diyerek duruma tepki gösterdi.

Aralarında gece saat 02.00’dan beri bekleyenlerin de olduğu kalabalık üretici grubu, Alım Ofisi’nde yaşanan elektrik kesintisinden dolayı ne kadar bekleyecekleri konusunda kendilerine bir açıklama yapılmadığını ifade ederek; “günlerdir randevu almaya çalışıyoruz vermiyorlar, bugün elektrik kesileceğini bildikleri için bugüne randevu verdiler, burada bir art niyet var” şeklinde konuştu.

“MAHSÜLLERİNİ KENDİ İMKÂNLARIYLA GETİRİYORLAR”

TMO’nun alımları sadece kendi alım noktalarından yaptığı için, fındığın oraya getirilmesi çiftçiler tarafından sağlanıyor. Bir çok çiftçinin araç imkanı olmadığı için fındığı kiraladıkları araçlarla alım ofisine getiriyorlar. Kiraladıkları araçların saatlik ücretle çalıştığını aktaran üreticiler “araç kiraladım saatlerdir boş boş bekliyor, onun masrafı da bana yazılıyor. Üstüne bir de fındığımı almazlarsa bunun masrafı da bana kalacak” diyerek, içine düştükleri umutsuz bekleyişi dile getirdi.

“İŞTE TMO ÖNÜNDE MAĞDUR EDİLEN ÇİFTÇİLERİN İFADELERİ…”

“Elektrik kesintisini önceden haber vermişler, ama tedbir alınmamış”

Mevlüt  Deveci:  Randevu aldık, ayın 6’sı bugün ancak şu anda elektrik kesildiğinden iş durdu. 2 saatten beri elektrik yok. Tabi burada 50 kişi herhalde yani kontenjan için şu anda bekliyoruz. Yetkili kişilere gönderilmiş, söylenilmiş alternatif arıyoruz diyorlar. Yani bilmiyoruz, ama kasıt neden kasıt olduğunu bilmiyorum. Yani olmaz kasıt, ama önceden bir mesaj gelmiş vatandaşlara planlı bir kesit olacak diye. Ona rağmen yine tedbir alınmamış, ama şimdi burada herkesin işi var, gücü var, herkesin bir derdi var. Alternatif bekliyoruz dediler. SEDAŞ’a telefon açtılar, oradan bir planlı bir kesinti olduğu için 5 buçuğa kadar elektrik beklemeyin demişler.

“Planlı bu iş, büyük tüccar burayı bağladı”

Hüseyin Şahin: Memurlar diyor ki; biz bunu yarında çalışacağız diyor. ‘Bu malın hepsini biz alamayız’ diyor burada ki memurlar. Bizim halimiz ne olacak? Saat 7:00 da geldik, arkadaşlar gece 12:00’da gelmişler, 9’ da gelenler var. Planlı bu iş; yani büyük tüccarlar burayı bağladı. ‘Ne yapalım?’ dedi cereyan kesik. Kim bağlayacak, bu fındığı alan varsa tüccardan kesiyor, tüccar da bizim Gümüşova da eski tüccar var. Tüccarla kendi araların da böyle bir problem olabilir mi bilmiyorum? Olabilir de yani. Buraya geliyoruz TMO’ ya geliyoruz, üretici mağdur.  Yani mahsulümüzü şöyle güzel, zevkli bir şekilde veremiyoruz. Senelerden beri böyle, böyle de devam ediyor. Tüccara gideceğiz, vatandaş bunu tek tek topluyor, gübre atıyor, bir sürü masraf yapıyor. Tırpanı var bunun, bütün masrafları içine koyduğun zaman büyük bir meblağ çıkıyor. Bunu getiriyorsun, böyle mağdur oluyoruz. Benim 2-2 buçuk ton falan çıkıyor. Benim az, ama çok fındığı olanlar da var. Tüccara gitmeyi düşünmüyorum. Benim kamyonet burada kiralık bekliyor. Bakalım ne alacak? Pazarlık yapmadık, ama sabahtan geldi, başka işe gidecek, şu kamyonet mal alacak. Şimdi bakalım ona ne alacak?

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız