banner614

“BU SORUNUN BUGÜNLERE KALMASI KABUL EDİLEMEZ”

banner619

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, neşter vurulamayan Düzce’nin su sorununu meclis gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığı’na Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplandırması için soru önergesi veren Tanal, 2012 yılından bu yana söylemden öteye gidemeyen Hasanlar Barajı İçme Suyu Projesi’nin neden başlamadığını sorguladı. Öncü Haber’e özel yaptığı açıklamada ise AK Parti’nin kuruluşundan bu yana Düzce’de belediye başkanlığını elinde bulundurduğuna dikkat çeken Tanal, “Kazsanız 1 metre derinliğinden su fışkıran Düzce’de bu sorunun bugünlere kalmaması gerekiyordu. Düzce hep aynı düşünce tarafından idare edildi ama Düzceliler hep mağdur edildi. Bu sorun kabul edilebilir değil.” dedi.

banner846
Gündem 16.12.2020, 16:30
2888
“BU SORUNUN BUGÜNLERE KALMASI KABUL EDİLEMEZ”
banner844

Düzce’nin sıkıntı ve taleplerini her fırsatta Ankara’da dile getiren Düzce’den sorumlu CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, bu kez Düzcelileri’i usandıran ve kronik hale gelen su problemini TBMM’ye taşıdı. Vekil Tanal, TBMM Başkanlığı’na Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplandırması için 4 sorudan oluşan soru önergesi verdi.

Tanal, Düzce’nin hem merkezinde hem de köylerinde su sıkıntısı yaşandığına dikkat çekerek, “DSİ Genel Müdürlüğü’nün 2012-2015 yılları arasında Düzce ili için şehir merkezine yaklaşık 15 km mesafede bulunan Hasanlar Barajı’ndan Uğursuyu Deresi ile entegre bir biçimde alınacak su, yeni yapılacak içme suyu arıtma tesisine ve arıtılmış suyun mevcut veya yeni yapılacak depolara iletilmesi için bir proje hazırlanmıştı. Ancak bu proje sonradan rafa kaldırılmıştır” ifadelerine yer verdi ve sorularını şu şekilde sıraladı:  

1. DSİ tarafından hazırlanan Düzce Efteni Projesi'ne başlamak için planlanan bir çalışma takvimi var mıdır? Var ise çalışmalar hangi tarihte başlayacaktır?

2. Düzce Efteni Projesi için planlanan bir bitiş tarihi bulunmakta mıdır? Projenin planlanan bitiş tarihi ne zamandır

3. Proje için henüz çalışmalara başlanmamasının gerekçesi nedir?

4. Proje çalışmalarına başlanmayacaksa Düzce ilinin içme suyu sorununun çözülebilmesi için başka bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır? Planlanmakta ise nasıl bir proje planlanmaktadır ve çalışmalara ne zaman başlanacaktır?

Tanal’dan Öncü Haber’e  özel açıklama

Vekil Tanal, artık Düzceliler’i canından bezdiren su problemiyle ilgili Öncü Haber’e özel açıklamalarda bulundu. Düzce’nin böyle bir problemi yaşamayı hak etmediğini belirten Tanal, kuruluşundan bu yana Düzce Belediyesi’ni elinde bulunduruyor olmasına atıfta bulunarak “Kazsanız 1 metre derinliğinden su fışkıran Düzce’de bu sorunun bugünlere kalmaması gerekiyordu. Düzce hep aynı düşünce tarafından idare edildi ama Düzceliler hep mağdur edildi. Bu sorun kabul edilebilir değil.” dedi.

“Düzce’nin temiz ve sağlıklı suya erişim hakkı engellenemez”

Tanal sorunun sadece Düzce merkez ile sınırlı olmadığını köylerden de birçok şikayet geldiğinin altını çizerek, “Bazı köylerde hıfzıssıhha kurulunun kirli olduğu için ‘bu suyu içmeyin’ şeklinde uyarıları asılmış durumda” dedi. Düzce’nin temiz ve sağlıklı bir suya erişim hakkı olduğunu vurgulayan Tanal, “Bu hak engellenmesi insan hakkı ihlalidir. Bu yaşam hakkının parçasıdır” dedi.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (11)
Gokhan 6 ay önce
Yillarca kandirdin Akp de daha oyu alir aferim tanal
Koyun kuzu 6 ay önce
Düzceli vede eski akpli olarak bu söze şapka çıkartırım..
Osman 6 ay önce
Hayırlı olsun. Sonunda Düzce'nin meseleleri konuşulmaya başlandı. Şimdi yine aynı şeyler olacak. Düzce'nin vekilleri FETÖ, PKK diye bikbik edip Mahmut Tanal'a laf çakacaklar. A partisinin vekilleri buna devam edecek. M partisinin vekili atarını bitirip Mahmut Tanal'ın söylediklerini dile getirmeye başlayacak... Keşke Kel Mahmut'a bırakmadan, önce kendileri yapsalar.
SADE VATANDAŞ 6 ay önce
DÜZCE İÇİN ÇALIŞAN TEK İSİM YILLARDIR BU ADAM SAYESİNDE BAKANLIK VERİLDİ ÖZLÜYE
İlker gn 6 ay önce
Çok şükür meclise taşındı defalarca cimere belediyeye başvuruda bulunmama rağmen hiçbir somut ilerleme yoktu. Musluktan akan su o belediyenin halka verdiği öZeni gösterir biz düzcelilerin insan yerine koyan yok
Akçabey 6 ay önce
Helal olsun sağolsun biri bizi düşünmüş
hamza 6 ay önce
hayat o kadar garip ki iscinin koylunun hakkini savunan hep sol kesimdir ama insanlar ne yapar gider oyunu gene kazik yedigi yere verir birde tonla elestirir..
Düzceli 6 ay önce
Düzcenin vekilleri yaz uykusundan kalktı,kış uykusuna yattı desek yeridir.Napalım kaderimiz Düzce olarak mercimek boyu ilerleme yok.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17°
parçalı bulutlu