banner851

banner614

BUGÜN ONLARIN GÜNÜ...

Engelli vatandaşların sorun ve taleplerine dikkat çekilerek farkındalık amaçlı çeşitli etkinlikler düzenlenen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımlanan mesajlarda, engellilerin her alanda hayatlarını kolaylaştırıcı tedbirleri almanın devletin ve yerel yönetimlerin en temel görevleri arasında olduğu vurgulandı.

banner619
Gündem 03.12.2017, 10:49 04.12.2017, 09:21
433
BUGÜN ONLARIN GÜNÜ...

Düzce Valisi Zülkif Dağlı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında şu görüşlere yer verdi: "3 Aralık Dünya Engelliler Günü, tüm dünyada engellilerin hakları, kazanımları ve yaşam standartlarının geliştirilmesi açısından bir bilinç oluşturmuş, engellilerin topluma kazandırılmasında sosyal devlet ve yardımsever birey olmanın önemini pekiştirmiştir. Günümüzde ülkelerin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli kriterlerden birisi, engellilere yönelik sunulan hizmetler ile engellilerin toplumsal hayata daha fazla katılımını sağlama konusundaki başarısıdır. Bireylerin tek başına sağlamakta yetersiz kaldığı ihtiyaçlarını karşılamak, gereken dayanışmayı sağlamak, engellilerin her alanda hayatlarını kolaylaştırıcı tedbirleri almak ve toplumsal hayata etkin katılımlarını sağlamak devletin ve yerel yönetimlerin en temel görevleri arasındadır. Bize, yani devlete ve topluma düşen ise engelli insanlarımızın kendilerini ve hayallerini gerçekleştirebilecekleri, eşit vatandaşlar olarak toplumda var olabilecekleri imkânları sunmaktır.

Engelli olmalarına rağmen, hayat mücadelesi veren ve hayatlarını onurlu bir şekilde geçirmek adına ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde olan engelli vatandaşlarımız bizim için, birer güç kaynağıdır. Tüm zorluklara rağmen spordan sanata, edebiyattan siyasete, eğitimden çalışma hayatına, her alanda önemli başarılara imza atan engelli kardeşlerimizin verdikleri mücadele takdire şayandır.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün, engelli kardeşlerimiz ile ilgili toplumsal farkındalığın artmasına, onların hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımlar atılmasına vesile olmasını diliyorum. Bu vesileyle tüm engelli vatandaşlarımıza sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yaşam diliyorum."


“Hepimiz birer engelli adayıyız”
Düzce Üniversitesi Rektörlüğü’nün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında ise şu ifadelere yer verildi:

“Engelli bireylere yönelik toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü olarak kutlanmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın, gündelik hayatta yaşadıkları sorunların çözülerek, toplumumuzun tüm fertleriyle eşit hak ve özgürlüklere sahip olması ve toplumda aktif roller üstlenmesini sağlamada hepimizin önemli sorumlulukları bulunmaktadır. Düzce Üniversitesi olarak, hepimizin birer engelli adayı olduğu bilinciyle engelli kardeşlerimize hassasiyetle yaklaşılması gerektiğini düşünüyor, tüm engelli vatandaşlarımızın sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat sürdürmelerini temenni ediyoruz.”

"Yasal boşluk ve karmaşa ortadan kaldırılmalı"
Düzce Barosu Başkanı Avukat Azade Ay ise mesajında şu ifadeleri kullandı: "Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında Dünya üzerinde yaşam mücadelesi veren engellilerin bu mücadelelerine dikkat çekmek amacıyla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak ilan edilmiştir. Üzülerek belirtmek gerekir ki mevcut mevzuatımızda, engelli haklarına ve engellilerin sosyal hayata entegrasyonuna ilişkin düzenlemeler oldukça yetersizdir. Her ne kadar 2005 yılında yürürlüğe giren 5378 Sayılı Engelliler Hakkındaki Kanun ile bu konudaki mevzuat birleştirilmeye çalışılmış ise de yasanın uygulanmasının büyük oranda yönetmeliklere bırakılması, birçok hususun çözümsüz kalmasına yol açmıştır. Yine ülkemiz Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ne taraf bir ülke olmasına rağmen, sözleşme hükümlerinin uygulanmasında da pek çok sorunla karşılaşılmaktadır. Sosyal bir hukuk devleti olan ülkemizde engellilerin toplum yaşamına yüzde yüz katılımının sağlanabilmesi için uygulamaya yönelik yönetmelik hükümlerinin bir an önce hayata geçirilerek yasal boşluk ve karmaşanın ortadan kaldırılması gerekmektedir. Her bireyin aynı zamanda bir engelli adayı olduğunu bir kez daha hatırlatır, tüm engelli vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü Düzce Barosu adına kutlarım."

Haber: C.ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (3)
Engin 4 yıl önce
Sayın valim su kusursuz kafeye bir el atsanız durum içler acısı.
3 Aralık gerçeği 4 yıl önce
Bir günlüğüne engellileri hatırlama, onlar üzerinden mesaj ve reklam yapma günü hayırlı olsun.Herkes tribüne oynuyor,engelliler kimin umrunda.En basit örneği rehberlik merkezi şehrin ta diğer ucunda.2-3 araç.Herkesin makam arabası yok yani
Neco 4 yıl önce
Asıl engelliler, karşılarına çıkan engeli geçemeyenler ve görmeyenlerdir. Onlara her zaman saygılı olmalıyız.
Engelliyi eğitip iş sahibi yaparak onu tüketici olmaktan kurtarmalı, üretici yaparak mutlu ve yararlı duruma getirmeliyiz.