banner851

banner614

BUNU DİYEN BİR MÜHENDİS!

İstanbul'un gelecekte yaşayacağı su sıkıntısının önüne geçilmesi amacıyla başlatılan ve Düzce'de İSKİ'yi söz sahibi hale getiren Melen Projesi kapsamında çalışmalar sürerken Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Hüseyin Öztürk'ten ilginç bir tespit geldi. Bu projeyle Melen havzasını doğduğu yerden, battığı yere kadar artık İstanbul'un yönetmek zorunda kalacağını vurgulayan Öztürk, “Düzce’nin, İstanbul’un bir ilçesi olması lazım. Düzce’nin büyümesine İstanbul karar verecek.” dedi.

banner619
Gündem 07.10.2013, 12:24
246
BUNU DİYEN BİR MÜHENDİS!

Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, çarpıcı tepsitlerde bulundu. Kasım ayında gerçekleştirecekleri su sempozyumu öncesi konuşan İstanbul Üniversitesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, hem su politikası hem deprem yönetimine ilişkin açıklamalarda bulundu.

DÜZCE’NİN BÜYÜMESİNE İSTANBUL KARAR VERECEK

Hürriyet’te Ali Dağlar’ın haberine göre Melen Suyundaki problemleri aktaran Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, “Baraj su tuttuğu zaman kuyruk suyu Düzce’ye geliyor. Bu şehrin bütün atıkları bu baraja gidecek. Halen Düzce’nin tüm atıkları Melen’e atılıyor, biz de Melen’in altına baraj yapıyoruz. Etrafında tarımsal aktivite artıyor. Melen havzasını doğduğu yerden, battığı yere kadar artık İstanbul yönetmek zorunda kalacak. Düzce’nin, İstanbul’un bir ilçesi olması, İstanbul ile bütünleşik olması lazım. Düzce’nin büyümesine İstanbul karar verecek, suyunu da İstanbul tüketecek. İstanbul hortumunu oraya atmış gibi değil, suyu kardeşçe paylaşan bir yönetselliğe ihtiyaç var. Biz adamın suyunu kullanıyorsak, atıklarını da arıtmak zorunda kalacağız. İstanbul’daki su havzaları yağmur suyundan besleniyor, kuraklık olunca işimiz sakat. Ama Melen bir nehirden geliyor.” dedi.

 

Haber: S. KAŞKIR

Yorumlar (0)