banner851

banner614

BUNU YAPAN YANDI!

banner619

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’de yüzde 60 civarında kaçak yapı olduğunu belirterek, “Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda, 'Kaçağı giderme imkanın vardı, süre verilmişti ama sen yine yapmadın' denilerek verilen kararı belediyelerimize yayacağız, Bundan sonra imar kaçağına 1 yıldan 5 yıla kadar ceza var” ifadesinde bulundu.

banner846
Gündem 10.06.2018, 11:24 11.06.2018, 16:16
8862
banner844

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, CNN TÜRK'te katıldığı Hafta Sonu programında "İmar Barışına" ilişkin önemli bilgiler verdi.

“55-60 milyonu ilgilendiriyor”
Özhaseki, geçtiğimiz cuma günü öğleden sonra müracaatların alınmaya başladığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Türkiye'de her zaman flaş gündemler var, bunlar bu yüzden geride kalıyor. Meclis biraz erken kapandığı için duyurma imkanı olmadı. Bizim yaptığımız hazırlık işin başı. Arkasından imar ve kentsel dönüşüm yasaları geliyordu. 100 maddelik bir hazırlığımız vardı. Haliyle biz diğerlerini bıraktık, yasa çıktı. Neredeyse bizim sitelere 100 binden fazla giriş var. En son girilen sayıları teyit eden de 10 bini geçmiş. Tahmin ediyorum 12 milyonu bulacak. Türkiye'de yüzde 60'lar civarında imara aykırılık olduğunu biliyorum ama aykırı olmayan yerlerde de ufak tefek eklentiler varmış. Her halde benim şahsi kanaatim şu; Türkiye'de 80 milyon yaşıyorsa, 55-60 milyonu ilgilendiren bir yasa bu.”

'Göçler karşısında devlet tedbir almamış'
İmar affı ile kural ve yasalara uymayanların "ödüllendirildiği" eleştirisini de değerlendiren Özhaseki şunları kaydetti:

“1950'lerde, 1960'larda göç başlamış, biz onları devlet olarak karşılayıp, şuraya evinizi yapabilirsiniz demedik. Rahmetli Özal bazı uzmanlar getirip Mamak'ı göstermiş. Onların ilk sorusu, 'Bu insanlar gelirken siz neredeydiniz?' demiş. 'Niye tedbir almadığınızı biz sorgulayamayız ama iki çizgi çekseydiniz bir düzen olurdu' demişler.”

Bugüne kadar 13 imar affı çıkarılmış
Özal, CHP, Demokrat Parti ve Özal döneminde 13 imar affı çıkarıldığını belirterek, “Bizim AK Parti döneminde de imar affı değil ama elektrik ve suyun bağlanmasıyla ilgili bir düzenleme yaptık. Bu imar afları da tetiklemiş tabi. Yüzde 60 civarında kaçak yapı var Türkiye'de. Bunun önleme cezaları artırmak. En son Yargıtay Ceza Genel Kurulu bir karar almış. Kararında, 'Kaçağı giderme imkanın vardı, süre verilmişti ama sen yine yapmadın' diyor. Biz bunu belediyelerimize yayacağız. Bundan sonra imar kaçağına 1 yıldan 5 yıla kadar ceza var” diye konuştu. (Kaynak: CNNTURK)

Yorumlar (13)
Düzceli.. 3 yıl önce
Batıda kaçak yapı cenneti Düzce...En büyük kaçak yapı eski hal arazisindeki yapı...Asar deresinin güneyinden bakan bir şehircilik uzmanına bu yapının deprem sonrası yapıldığına inandıramazsınız...
Düzceli.. 3 yıl önce
Gidin bakın Konaklı köyünde köy yerleşim alanı dışında kaç tane kaçak yapı var, muhtar uğraşıyor, önünde engel il özel idare...Kanunsuzluk yapana her yol serbest olmamalı, kanuna saygılı vatandaşların hakları nı gasbediyorlar..
Düzceli.. 3 yıl önce
Düzceyi il genel meclisinden kurtarmadan kaçak yağı bitmez..Kaçak yapı ların önünü açıyor, yerleşim alanlarının dişına yapılaşmayı teşvik ediyorlar..İl özel idare memurları mühürledikleri yapıların takipçisi olmuyorlar..
gülen adam 3 yıl önce
yağdırın cezaları trafikten vergilere yağdırın cezaları yine siz kazanırsınız siz vurdukca coşuyor bu millet
Ferdi gezer 3 yıl önce
Gidin imar affı çıkardık sizin için alın ruhsatlarinizi devlete para lazım demenin başka formülü bu olsa gerek
Vatandaş 3 yıl önce
Bu ülkede cinayet hırsız kağkaçcı tacizci tecavüzcü o kadar suçlu adilce yargılanmayıp ceza almıyorsa ev yapana verilen bu ceza adil olmamalıdır...
ımar barısı 3 yıl önce
yaw bunun bıseye anlamı yokkı geçiçi olarak verıyor paran varmı dyen yok
Emekli 3 yıl önce
İlkede para diyorsunuz bedava yapın,
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19°
açık