banner851

banner955

ÇAKIR VE KEŞİR SORUNLARI KOMİSYONA ANLATTI

Fındık üretimi yapılan illerin AK Parti milletvekillerinden oluşan Fındık Çalışma Grubu, 2020 yılı hasadı öncesi üreticinin talep ve beklentilerini değerlendirmek için toplandı. Toplantıya AK Parti Düzce Milletvekilleri Fahri Çakır, Ayşe Keşir’de katıldı.

Gündem 16.06.2020, 20:36
1839
ÇAKIR VE KEŞİR SORUNLARI KOMİSYONA ANLATTI
banner1032

Fındık üretimi yapılan illerin AK Parti milletvekillerinden oluşan Fındık Çalışma Grubu, 2020 yılı fındık hasadı öncesinde üreticinin talep ve beklentilerini değerlendirmek için TBMM'de bir araya geldi. Toplantıya katılan AK Parti Düzce Milletvekilleri Fahri Çakır, Ayşe Keşir, Düzceli üreticilerin sorunlarını komisyona aktardı.

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk başkanlığında gerçekleştirilen Fındık Çalışma Grubu toplantısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Öztürk, fındık üretimi yapılan bölgelerin milletvekilleri olarak üreticilerin talep ve beklentilerine tercüman olmak için yeni sezon öncesinde bir araya geldiklerini söyledi.

Milletvekillerinin toplantıda görüşlerini dile getirdiklerini, 2019'da uygulanan fındık alım politikalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunduklarını aktaran Öztürk, toplantıda ortaya çıkan düşüncelerin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile hükümete iletmek üzere bir komisyon oluşturulduğunu bildirdi.

"Piyasayı yöneten bir model oluştu"

Geçen yıl fındık fiyatlarının hasat öncesinde açıklanmasının son derece isabetli olduğunu dile getiren Öztürk, 2019 fındık sezonunda uygulanan müdahale fiyatının ve sürecin Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından iyi yönetilmesinin, üreticileri ve bölge insanını memnun ettiğini belirtti.

Öztürk, zamanında ve yerinde müdahalenin, piyasayı olumlu yönde etkilediğini, TMO'nun etkin bir fındık piyasasının oluşturulmasına katkı sağladığını ifade ederek TMO'nun müdahale alımı yaptığı fındıkları piyasanın ihtiyacı olduğu dönemde, talebe göre piyasaya arz etmesi sonucunda, piyasayı yöneten bir model oluştuğunu vurguladı.

Piyasada fındık fiyatlarının, TMO fiyatlarının üzerine çıktığını söyleyen Öztürk, "Bu da uygulanan sistemin doğru olduğunun ve örnek teşkil etmesi gerektiğinin işareti olmuştur. İnanıyorum ki bundan önceki yıllarda olduğu gibi bundan sonra da dünya fındık piyasasında Türkiye'nin kararları etkin olacaktır." diye konuştu.

"Sürecin takipçisiyiz"

Yeni piyasanın oluşma aşamalarının önceden bilinmesinin, sektörün tüm paydaşlarına fayda sağladığını vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti:

"Devletimizin ana rol üstleneceği bir fındık piyasası, fiyatların pozitif yönde oluşmasını sağlayacaktır. İhracat potansiyelimizin ve ülkemize döviz kazandıracak ihracat miktarının artırılması için bu durumun gerekli olduğunu düşünmekteyiz. Kaldı ki yaşanan Kovid-19 süreci iyi analiz edildiğinde, fındık sektörünün kontak kapatmadan döviz kazandırıcı faaliyetlerine devam ettiği ve ülkemiz için ne kadar önemli bir ürün olduğu açıkça görülmektedir. 700 bin hektar alanda, 500 bin civarında üreticimizi doğrudan ilgilendiren, ülkemizin en önemli tarımsal ihracat ürünü olan fındıkla ilgili nihai kararı hükümetimiz verecektir. Üreticimizin mağdur olmaması için hükümetin gereken adımları atacağına inanıyoruz. Sürecin takipçisiyiz. Fındık üreticimizin her daim yanında olmaya devam edeceğiz."

Öztürk’ün konuşmalarının ardından AK Parti Düzce Milletvekilleri Fahri Çakır, Ayşe Keşir, bölgede ki fındık üreticilerinin sorunlarını komisyona sundu.

Yorumlar (7)
UMUTSUZ ÇİFTÇİ 2 yıl önce
BEN SADECE ŞUNU ANLAYAMADIM SİZİN SIFIRDAN NE FARKINIZ VARKİ KALDI Kİ KALKMIŞSINIZ KURU SIKIDAN GÖSTERİŞ YAPIYONUZ. SUNU KABUL EDİN ARTIK BUNDAN SONRA MİLLETİN GÖZÜNDE " SIFIR " GİBİ ETKİSİZ ELEMANSINIZ....
e30 cengiz 2 yıl önce
Gösteri tatbikat bölüğü
Hakan 2 yıl önce
dünyada ekonomide ilk 20 deyiz diyen fahri çakır değilmi o?
Can 2 yıl önce
Olumsuz yorum yazanlar. Ne oldu? Gucunuze mi gitti. Ayasofya muze olarak kalsin deseydi alkışlardınız degil mi?
H.G. 2 yıl önce
Vay be gözüm yaşardı. Siyaset neden böyle bir ayağı topal ve bir gözü kör nitelikte olur? Diğer illerin vekilleri gibi neden tuttuğunuzu koparamıyorsunuz?
YAVUZ 0881 2 yıl önce
Maymunlar çıktı meydana ben hakkımı helal etmiyorum milletin yerlerimin emeğini sülük gibi etmenlerin Allah belasını versin
HİÇ ŞAŞIRMADIM 2 yıl önce
OKADAR ÖNEMSESENİZ ÜMİT YILMAZIDA ÇAĞIRIRDINIZ YANINIZA NE GÖRÜŞTÜNÜZDE REKLAM YAPIYOSUNUZ.NERDE CUMHUR İTTİFAKI?
20
açık